Šikovní študenti mali dostať tisíce eur, nedostali ani cent. „Štát kašle na talenty,“ hnevá sa poslankyňa

  • Finančná odmena v podobe štipendia má presvedčiť študentov zostať študovať na Slovensku
  • Zatiaľ im však žiadna neprišla
  • Poslankyňa Vladimíra Marcinková rezort poriadne skritizovala
Študenti a Marcinková
Ilustračné foto: TASR/Erika Ďurčová, Roman Hanc
  • Finančná odmena v podobe štipendia má presvedčiť študentov zostať študovať na Slovensku
  • Zatiaľ im však žiadna neprišla
  • Poslankyňa Vladimíra Marcinková rezort poriadne skritizovala

Školstvo dlhodobo patrí medzi najproblematickejšie odvetvia v našej krajine. Finančné problémy, kvalita vedomostí či nízke platy učiteľov Slovensko trápia už roky. No momentálne to vyzerá, že rezort si hádže polená pod nohy aj sám.

Na sociálnej sieti na to poukázala poslankyňa za SaS Vladimíra Marcinková. Problém sa týka študentského programu, ktorý 
v marci tohto roka spustilo ministerstvo školstva. Jeho cieľom je udržať najlepších maturantov a maturantky študovať na Slovensku. Išlo o štipendiá vo výške 3 000 eur na každý akademický rok v rámci bakalárskeho štúdia.

Vláda kašle na talenty, odkazuje Marcinková

Mali byť vyplácané vo výške 300 eur mesačne. Štipendiá boli určené pre dve kategórie študentov. 1 000 miest bolo vyhradených pre najväčšie talenty spomedzi slovenských maturantov a 400 miest pre nadpriemerných študentov, ktorí sú zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Prvých 300 eur na najbližší mesiac mali dostať študenti v uplynulých dňoch, štipendiá však podľa SME stále neprichádzajú. Viac o programe sme písali v tomto článku.

„Denník SME priniesol informáciu o tom, že ministerstvo školstva s vysokými školami k dnešnému dňu ešte ani len nepodpísalo zmluvy. Najväčšie vysoké školy ešte v októbri poslali ministrovi list, ale k dnešnému dňu od ministra nedostali žiadnu odpoveď,“ píše na Facebooku rozhorčená politička.

Marcinková v príspevku popisuje, že ju samotnú kontaktovala mladá študentka ohľadom prosby o pomoc. Nikto kompetentný vraj nereaguje na maily študentov v tejto veci. Ani oficiálne kontakty určené na záležitosti spojené so štipendiom, ani ministerstvo a rovnako vraj neodpisujú ani jej vysokej škole.

Mladé dievča nevie ako ďalej. Vraj prvú odpoveď dostala práve od Marcinkovej, pričom ona sama popisuje svoje možnosti v tejto veci pomôcť ako „veľmi obmedzené“, hoci by to s radosťou urobila.

Rázny odkaz ministerstvu

„Ľahostajnosť k našim talentom je niečo, čo ma v politike mimoriadne hnevá,“ odkazuje poslankyňa SaS. Marcinková v statuse píše, že mnohí z týchto štipendistov sa rozhodli študovať na Slovensku len kvôli štipendiu, hoci boli prijatí aj na lepšie hodnotené vysoké školy v zahraničí.

Chceli odbremeniť rodičov od financovania štúdia a toto videli ako cestu. Teraz sa nachádzajú v obrovskej neistote z čoho štúdium, internát, stravu a život vo veľkom meste zaplatia. 

Marcinková upozorňuje na to, že neskoré vyplatenie štipendií môže pre mnohých mladých ľudí znamenať ukončenie vysokoškolského štúdia. Iní zase zvažujú odchod do zahraničia, kde majú možnosti financovania štúdia študentskými pôžičkami, ktoré sú síce menej veľkorysé ako štipendium, ale sú isté a stabilné.

„Vyzývam ministerstvo školstva, aby sa nezahrávalo s budúcnosťou Slovenska a špičku našich stredoškolských absolventov udržalo u nás. Tento štipendijný program je to najmenej čo pre nich môžeme v konkurencii so zahraničnými školami urobiť. Už dnes sme krajinou, ktorá v rámci OECD prichádza po Luxembursku o najviac svojich študentov odchodom do zahraničia. Vláda, konajte!“ uzatvára svoj ostrý odkaz vláde Marcinková.

Startitup preto požiadal o stanovisko ministerstvo školstva.

Reakcia ministerstva školstva

„Vzhľadom na vysoký počet žiadostí bola administrácia náročnejšia, než sa pôvodne predpokladalo. Aj kontrola správnosti žiadostí trvala dlhšie, než sa predpokladalo. Momentálne prebieha administrácia,“ uviedlo pre Startitup tlačové oddelenie ministerstva školstva.

Rezort tvrdí, že študenti budú v najbližších dňoch informovaní o ďalšom vývoji. Úspešní žiadatelia už nemusia robiť ďalšie úkony, informácia, kedy bude vyplatené prvé štipendium im vraj bude zaslaná v dohľadnej dobe.

Vzhľadom na prebiehajúce procesy ministerstvo nechcelo informácie viac špecifikovať. „Robíme všetko pre to, aby štipendiá začali byť vyplácané v najbližších týždňoch (vyplácané budú aj spätne, tak, ako to bolo od začiatku avizované).“

Zdroje: Facebook/Vladimíra Marcinková, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá