Šikovnosť ukazoval už od útleho detstva. Toto je život a kariérny vzostup Jeffa Bezosa, najbohatšieho človeka v modernej histórii

  • Jeff Bezos, zakladateľ a CEO Amazonu, práve dosiahol nový míľnik.
  • Jeho majetok dosiahol čistú hodnotu 150 miliárd dolárov a stal sa tak najbohatším človekom v modernej histórii.
JB12
flickr
  • Jeff Bezos, zakladateľ a CEO Amazonu, práve dosiahol nový míľnik.
  • Jeho majetok dosiahol čistú hodnotu 150 miliárd dolárov a stal sa tak najbohatším človekom v modernej histórii.

Amazon naďalej expanduje a Jeff Bezos ďalej bohatne. Keď minulý rok v lete získal titul najbohatšieho človeka sveta, jeho majetok mal hodnotu o 55 miliárd dolárov (47,13 miliárd eur) viac ako majetok Billa Gatesa, zakladateľa Microsoftu. Jeho vzostup sa však začal už pred desiatkami rokov, keď začal v hedžových fondoch, zanechal skvelú prácu a napokon založil svoj vlastný startup.

Pozri si jeho cestu na vrchol

Jeffova mama Jackie bola ešte len tínedžerkou keď sa jej v januári 1964 narodil syn. Vydala sa za kubánskeho imigranta Mikea Bezosa, ktorý si Jeffa adoptoval. Jeff nevedel, že Mike je jeho adoptívny otec do svojich desiatich rokov. Keď mal Jeff štyri roky, jeho matka povedala jeho biologickému otcovi, ktorý vystupoval v cirkuse, aby im dal pokoj a nemiešal sa im do života. Keď Brad Stone robil interview s Jeffovym bilogogickým otcom kvôli knihe The Everything Store:Jeff Bezos and the Age of Amazon (2013), Jeffov otec netušil, kým sa jeho syn stal.

Jeff ukazoval svoju šikovnosť už od útleho detstva. Keď bol ešte batoľa, rozobral si postieľku skrutkovačom, pretože chcel spať v skutočnej posteli. Od štyroch do šestnástich rokov trávil letá u svojho starého otca na ranči v Texase opravovaním veterných mlynov a kastrovaním býkov. Jeho starý otec Preston Gise bol pre neho veľkou inšpiráciou a pomohol mu objaviť vášeň pre intelektuálne záľuby.

V škole Jeff učil svojich učiteľov, že budúcnosť ľudstva nie je na tejto planéte. Ako dieťa chcel byť vesmírnym podnikateľom, dnes vlastní spoločnosť na preskúmavanie vesmíru s názvom Blue Origin.

Bezos študoval na vysokej škole v Princetone, kde sa špecializoval na informatiku. Po ukončení štúdia odmietol pracovné ponuky od spoločností ako Intel a Bell Labs, aby sa pripojil k spusteniu startupu s názvom Fitel. Potom ako odišiel z Fitel, Bezos zvažoval partnerstvo s Halseyom Minorom, ktorý neskôr založil CNET, startup, ktorý doručoval správy faxom.

Namiesto tejto spolupráce získal miesto v hedžovom fonde D.E. Shaw, kde sa po štyroch rokoch stal senior viceprezidentom. V roku 1993 sa oženil s MacKenzie Tuttle, výskumnou pracovníčkou v D.E. Shaw, ktorá je teraz spisovateľkou. Majú spolu štyri deti.

V roku 1994 sa Bezos dočítal, že web narástol medziročne o 2 300% a začal hľadať spôsob, ako by to využil vo svoj prospech. Rozhodol sa opustiť D.E. Shaw aj napriek tomu, že mal skvelé miesto. Jeho bývalý šéf sa ho snažil presvedčiť, aby zostal, ale on bol odhodlaný založiť si svoju vlastnú firmu, a tak vznikol Amazon.

Amazon.com sa zrodil v garáži. Väčšina pracovných stretnutí prebiehala v kníhkupectve Barnes & Noble. Na začiatku mali v kancelárii zvonček, ktorý zazvonil vždy, keď si zákazník objednal nejaký tovar, aby každý naokolo vedel, že majú nového zákazníka. Už po niekoľkých týždňoch zvonček zvonil tak často, že ho museli zrušiť. Prvý mesiac od svojho spustenia Amazon predal zákazníkom knihy do všetkých 50 štátov a do 45 rôznych krajín. Jeho rast pokračoval a Amazon vstúpil na burzu v máji 1997.

Dot-com bublina mierne otriasla Amazonom, ale ani táto kríza ho nepoložila. Od tejto bubliny jeho akcie rástli a predaj kníh sa rozšíril na všetko možné, čo ti len napadne. Bezos je tiež známy, že zakázal prezentácie v Power Pointe, uprednostňuje radšej pero a papier a svojim zamestnancom neposkytuje výhody ako jedlo zdarma či masáže.

Čo však Bezos robí so všetkými svojimi peniazmi? V roku 2012 daroval 2,5 milióna dolárov (2,14 milióna eur) na ochranu homosexuálneho manželstva vo Washingtone. V auguste 2013 kúpil Washington Post za 250 miliónov dolárov (214 miliónov eur). Bezos vlastní pozemok s veľkosťou 2,17 hektárov a tiež 183 metrov pobrežia jazera Washington v Seattly.

Kúpil tiež sídlo v Beverly Hills za 24,5 milióna dolárov (21 miliónov eur), pár sídiel vo Washingtone D.C. v hodnote 23 miliónov dolárov a do ich renovácie investuje ďalších 12 miliónov. Vlastní tiež tri prepojené apartmány v Century Tower v New Yorku s rozlohou 3 048 metrov štvorcových.

Amazon sa podľa odhadov môže stať prvou spoločnosťou, ktorá dosiahne hodnotu jedného bilióna dolárov. Aj napriek tejto neskutočnej hodnote Bezos nemá veľmi vysoký plat. Jeho ročný plat sa odhaduje na 81 840 dolárov (70 129 eur).

Zdroj: Business Insider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK