Šikovný Slovák nahradil štát. Vo voľnom čase vyrobil bezkontaktnú online kartu pre zaočkovaných

  • Slovensku chcel pomôcť v boji s pandémiou
  • Do tímu štátnych odborníkov ho však neprijali, pretože nie je z Bratislavy
  • Vo voľnom čase aj tak vytvoril pomôcku pre všetkých zaočkovaných
archív Miroslav Plocháň, TASR/Lukáš Grinaj
  • Slovensku chcel pomôcť v boji s pandémiou
  • Do tímu štátnych odborníkov ho však neprijali, pretože nie je z Bratislavy
  • Vo voľnom čase aj tak vytvoril pomôcku pre všetkých zaočkovaných

Miroslav Plocháň na sociálnej sieti oznámil, že vyrobil bezkontaktnú kartu pre COVID-19 zaočkovaných o veľkosti bežnej bankomatovej karty.

Stačí, ak ju priložíš k smartfónu alebo načítaš QR kód, ktorý nájdeš na jej zadnej strane. Následne sa zobrazí certifikát o očkovaní plus to, čo chce držiteľ karty zverejniť najviac.

Karta má unikátne číslo čipu, a teda na svete neexistujú dve rovnaké čísla. Čip v karte môže pritom slúžiť aj na evidenciu prítomnosti zaočkovaných osôb, napríklad na rôznych podujatiach. „Nič k tomu netreba, iba jeden mobil plus moje know-how,“ hovorí 66-ročný Miroslav.

Po načítaní QR kódu alebo priložení tejto karty k mobilu sa zobrazí dokument v nasledujúcej podobe: 

zdroj: archív Miroslav Plocháň

„Ak vyložím v reštaurácii kartu na stôl, okolie vie, že im odo mňa nič nehrozí,“ hovorí Miroslav.

Navyše, predná aj zadná strana karty má patentovo chránený, nekopírovateľný vodoznak, ktorý je viditeľný pod šikmým dopadom svetla.

Plánuješ tento rok cestovanie do zahraničia?

Miroslav Plocháň patrí do tímu projektu Dáta bez pátosu. Dokonca sa hlásil aj do služieb štátu, kam poslal životopis. Problémom však mala byť skutočnosť, že nie je v Bratislave. Aj keď nepracuje pre štát, na pomoc Slovensku sa nevykašľal a na projektoch pracuje vo svojom voľnom čase.

Jeho nápad pretransformovať papierové certifikáty do kartičky sa pozdáva aj analytikom z projektu Dáta bez pátosu: „Je to digitálne, je to elektronizácia reálne v bežnom živote,“ tvrdia.

Treba tiež spomenúť, že táto aplikácia je už dnes užitočná pre približne 2 milióny ľudí.

„Je to cool. Tak to tu dávame a možno to niekoho zaujme. Mohlo by to byť v Kilečku II (Richard Sulík). Alebo by to mohlo byť v nejakom balíku MIRRI, na ktorý idú milióny eur (Veronika Remišová). Alebo by k tomu mohla byť tlačovka pred lietadlom (Igor Matovič). Ale ide leto, a tak to necháme na september,“ píšu analytici.

Pripomínajú tiež, že teraz sa pracuje na e-karanténe, ktorá má byť spustená v auguste. To už podľa expertov budeme mať 500 prípadov delta variantu denne, a to už na začiatku augusta.

Slovensko bude podľa ich slov celé v ružovej farbe vďaka COVID Automatu, gastro sa bude pripravovať na výdaj cez okienko a tábory ako hromadné podujatia jednoducho nebudú.

policia, dovolenka
zdroj: TASR/Steve Parsons_PA via AP, Pevel Neubauer

„Náš Miro vie digitalizovať očkovací certifikát vo voľnom čase a Epiteam nevie po desiatkach hodín zmeniť COVID Automat, ktorý je vymyslený na Mikuláša.“

Konštatujú, že odvtedy vedci vymysleli vakcíny a svet sa pohol v gréckej abecede od alfy k delte. My prešľapujeme a náš vedúci v EPITEAMe, Martin Pavelka, straší o veterných smrštiach, ktoré sa preženú regiónmi Slovenska a rozmetajú ich.

Analytici odkazujú ľuďom, aby už dnes začali s užívaním si leta, lebo ak sa COVID Automat nezmení, tak bude krátke.

„Po víkende začneme stúpať a pre niektorých niet väčšej radosti. Permanentku na futbalovú ligu si zatiaľ nekupujte. Lístky na finále EURO 2020 do Londýna ešte sú, bude tam 50-tisíc divákov. Ale to je krajina zasiahnutá deltou a nie postihnutá strachom,“ dodávajú.

COVID pasy

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský uistil poslancov Národnej rady (NR) SR počas Hodiny otázok, že COVID pasy Slovensko stihne zaviesť do 1. júla tohto roka.

Lengvarský apeloval na verejnosť, aby sa do systému po jeho spustení ľudia nehlásili, ak to naozaj nepotrebujú súrne z dôvodu cestovania. Vysvetlil, že systém bude nastavený tak, aby uniesol väčší nápor ľudí, no pri veľkom množstve ľudí, ktorí by len chceli skúsiť jeho funkčnosť, by mohlo dôjsť k dočasnému znefunkčneniu.

zdroj: TASR/Martin Baumann

„Môžem vás s plnou vážnosťou upokojiť,“ reagoval na otázku o tom, či stihne Slovensko spustiť COVID pasy do sľubovaného 1. júla. Dodal, že tzv. green pas spustia už skôr, ako je sľubovaný termín, a to od 26. júna.

Systém bude podľa jeho slov okrem očkovania schopný riešiť aj PCR testovanie, ktoré sa ukladá v systéme ezdravie. „Pokiaľ testovaný bol pozitívny, automaticky systém generuje, že je 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19,“ povedal Lengvarský.

Bude to teda podľa jeho slov aj potvrdenie o prekonaní ochorenia. „PCR testovanie je vyriešené, bude fungovať k dátumu, ktorý sme sľúbili. Jediné, na čo využijeme prechodné obdobie, bude antigénové testovanie, ktoré bude sfunkčnené do 9. júla.“

„Musia nabehnúť nové testovacie miesta, ktoré budú musieť byť zapojené do toho celého. Ale keďže platnosť antigénového testu je len 72 hodín vo väčšine krajín, tam ten problém nie je taký veľký,“ dodal.

Otázka o COVID pasoch pôvodne smerovala na vicepremiérku Veroniku Remišovú. Tá sa však ospravedlnila z Hodiny otázok v NR SR a jej odpoveď nezaradenému poslancovi Tomášovi Valáškovi prečítal práve Lengvarský.

koronavirus, pandemia, covid pas
zdroj: TASR/AP/J. Kotian, J.Geron

Remišová v odpovedi uviedla, že z hľadiska funkčnosti systému už úspešne vykonali testy na predprodukčnom prostredí riešenia a neukázali sa závažné chyby. Spustiť mali podľa jej slov už aj testy na produkčnom prostredí.

Remišová v odpovedi rovnako uistila plénum, že SR bude pripravená vydávať COVID certifikáty o vykonanej vakcinácii proti ochoreniu COVID-19 v slovenskom aj anglickom jazyku k 1. júlu 2021.

Členské štáty Európskej únie (EÚ) sa dohodli, že COVID pasy sa formálne zavedú od 1. júla na obdobie 12 mesiacov. Nebudú podmienkou využívania práva na voľný pohyb a nebudú sa považovať za cestovný doklad ako taký.

Majú uľahčiť cestovanie v rámci EÚ a prispieť k hospodárskemu oživeniu po koronakríze. Pre tie krajiny Únie, ktoré budú potrebovať viac času na prípravu, bude možné využiť ešte šesťtýždňové prechodné obdobie.

Zdroje: Facebook/Miroslav Plocháň, Dáta bez pátosu, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech