Silný vietor na Slovensku spôsobil prvé škody: V Bratislave museli zasahovať hasiči

  • Vietor na Slovensku spôsobil prvé škody
  • Do bratislavskej Petržalky museli privolať dobrovoľných hasičov
Na snímke popadané stromy v Petržalke
Popadané stromy v Petržalke, Reprofoto/FB/DHZo Bratislava - Petržalka
  • Vietor na Slovensku spôsobil prvé škody
  • Do bratislavskej Petržalky museli privolať dobrovoľných hasičov

Portál iMeteo.sk informoval, že s ochladením a rozpadávajúcim sa studeným frontom dorazil aj silný vietor. Prvé škody spôsobil na západe Slovenska.

Nárazy vetra môžu dnes dosiahnuť až 85 km/h. Najsilnejší náraz bol podľa portálu zaznamenaný v Nitre a Kolibe v Bratislave, a to na úrovni 68,4 km/h.

Slováci a Slovenky by si mali dať pozor na popadané konáre zo stromov, rovnako aj na predmety, ktoré môžu lietať vzduchom.

Výjazdy majú za sebou aj dobrovoľní hasiči v Petržalke, ktorí boli privolaní k popadaným konárom a nalomeným starším stromom. Museli ich spevniť či podoprieť, aby sa nezrútili na priľahlé cesty či budovy.

Silný vietor fúka najmä na západnom Slovensku, ale aj v časti Východoslovenskej kotliny. Postupne by mal ustávať až s príchodom večera.

Počasie ovplyvňuje studený front

Ako píše iMeteo.sk, počas dnešného dňa počasie na Slovensku ovplyvňuje rozpadávajúci sa studený front. V noci dorazil k česko-slovenským hraniciam a pokračoval smerom na juh až juhovýchod. Na Slovensku spôsobil hlavne ochladenie, no nie úplne všade.

Územie Slovenska je tak rozdelené na dve časti. Studený front priniesol ochladenie hlavne na sever a západ Slovenska, no východ a juh krajiny je stále pokrytý príjemným letným počasím. Teploty sú nižšie ako včera, no stále hovoríme o nadpriemerných teplotách.

Marec bol mimoriadne teplý

Tohtoročný marec bol veľmi až mimoriadne teplý. Na niektorých miestach až extrémne teplý, napríklad v Hurbanove bol najteplejší marec od roku 1872. Letný deň bol v marci aj na staniciach Veľké Trakany 25,5 stupňa, Somotor 25,1 stupňa a Vysoká nad Uhom 25,4 stupňa Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

„Najvyššia priemerná mesačná teplota vzduchu bola 10,1 stupňa Celzia v Bratislave – letisku. Najnižšia priemerná mesačná teplota vzduchu bola 3,9 stupňa v obci Stratená,“ priblížili meteorológovia. Doplnil, že absolútne najnižšia teplota vzduchu do 1 000 metrov nad morom bola 20. marca v obci Huty mínus 7,8 stupňa. Absolútne najvyššiu teplotu, 25,6 stupňa Celzia, namerali 30. marca v obci Leles.

Marec bol podľa meteorológov na väčšine územia Slovenska veľmi suchý až vlhký. Najnižší mesačný úhrn bol 13 milimetrov v Trenčíne. Zrážky pod hranicou 20 milimetrov boli na staniciach Žilina, Lenartovce, Piešťany, Dolný Hričov a Vysoká.

Najvyšší mesačný úhrn zrážok bol v Jasnej 147 milimetrov. Nad 80 milimetrov napršalo na staniciach Králiky, Harmanec, Vyšná Boca, Donovaly, Stratená-Dobšinská Ľadová Jaskyňa, Klenov, Martinské hole, Motyčky, Vyšná Slaná, Javorina a Muránska Zdychava, uviedlo SHMÚ.

Zdroje: iMeteo.sk, iMeteo.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá