Silvester bez ohňostroja: „Chcú absolútny zákaz,“ tiahne asociácia proti pripravovanému zákonu

  • Nová legislatíva by mala úplne zakázať predaj a používanie pyrotechniky
  • Asociácia predajcov pyrotechniky apeluje na všetkých, aby spolupracovali
petardy pyrotechnika zákaz slovensko silvester ohňostroj
Ilustračný obrázok, Unsplash/Tzvi Kilov, TASR/Radovan Stoklasa
  • Nová legislatíva by mala úplne zakázať predaj a používanie pyrotechniky
  • Asociácia predajcov pyrotechniky apeluje na všetkých, aby spolupracovali

V januári sme ťa v tomto článku informovali o príprave novej legislatívy, ktorá by na Slovensku mala úplne zakázať voľný predaj pyrotechniky a petard. Napätie stúpa, čo si uvedomuje aj predseda Asociácie predajcov pyrotechniky Tomáš Šmitala.

Ten sa v piatok prihovoril ľuďom vo videu uverejnenom na platforme YouTube a verejnosti odkazuje, že „sú tu tlaky, ktoré od februára neutíchajú, a ak budú ľudia v parlamente nahnevaní, zavŕšené budú v januári“. Plán je podľa jeho slov taký, že sa po schválení legislatívy začne každým použitím pyrotechniky zaoberať environmentálna polícia. To by neznamenalo koniec pre petardy, ale aj jej predajcov. 

Im to nestačí, oni chcú koniec

Nepomôže im, že im povieme, že nebudeme predávať petardy. Im to nestačí, oni chcú koniec,“ uvádza Šmitala v takmer 12-minútovom prehlásení. „Potrebujeme petíciu. Hlas každého, kto pyrotechniku nakupuje, ale aj tých, ktorým sa to páči a nechcú do toho dať peniaze. Máme pre vás nachystanú online petíciu, zjednodušiť sa nám to v najbližších rokoch nepodarí, teraz ide o to, aby sme to zachránili.

Na zákaz voľného predaja pyrotechniky vyzývalo vládu na začiatku roka aj mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko. Podmienky na predaj a použitie pyrotechniky sú u nás spomedzi krajín V4 bezpochyby najprísnejšie, podľa predsedu asociácie dá však onedlho parlament petardám na našom území aj posledný úder: „Chystá sa taký zákaz, že nebudeme môcť pyrotechniku nakupovať zo zahraničia, bude sa to riešiť ako trestný čin.“

Funkcia spomínanej environmentálnej polície by bola u nás podobná ako v jednej z krajín západnej Európy. „Keď u vás v Holandsku nájde environmentálna polícia petardy po prvý raz, dostanete podmienku. Druhýkrát si už idete na dva, tri mesiace natvrdo sadnúť. Nie je to o tom, že vás nechytia, environmentálna polícia to rieši inak. Vypočúva susedov, zbiera kamerové záznamy, podobne ako pri závažných trestných činoch.“

Tomáš Šmitala apeluje na všetkých predajcov a ľudí, ktorým na budúcnosti pyrotechniky záleží, aby podpísali petíciu za zachovanie súčasného stavu. K zlepšeniu v najbližších rokoch určite nedôjde a predajcom odkazuje, aby sa zbavili predsudkov, myšlienok o konkurencii a pracovali ako tím. V opačnom prípade by mohli prísť o biznis všetci. 

„Na stránkach asociácie alebo na Facebooku vypíšeme, koľko zozbierala ktorá predajňa hlasov. U každého, kto sa na to vykašle, bude jasne vidieť, že nevyzbieral nič. Ak to nechcete robiť, neotvárajte tento rok predajňu. Takíto ľudia tu nemajú čo robiť, toto je o všetkých, nie o jednotlivcovi. Musíme držať spolu, neexistuje konkurencia.“

Slovensko v porovnaní so susednými krajinami

Asociácia predajcov pyrotechniky na svojej webovej stránke píše o pravidlách predaja a používania zábavnej pyrotechniky, ktoré sú v každej krajine odlišné. V porovnaní s našimi susednými krajinami máme v tomto ohľade najprísnejšie podmienky. 

Kategórie pyrotechniky sa podľa Dnes24 delia na štyri skupiny. Produkty F1, ktoré si môžu nakúpiť osoby staršie ako 15 rokov, predstavujú nízke nebezpečenstvo (prskavky), pričom petardy z kategórie F2, ktoré si môžu zakúpiť osoby nad 18 rokov, zahŕňajú delobuchy, rakety či rímske sviece. 

Poslednou kategóriou, ktorú si môžeme bežne kúpiť, je F3. Produkty z tejto kategórie predstavujú stredne veľké nebezpečenstvo. Hladina hluku pri jej používaní nie je pre ľudské zdravie škodlivá a radíme sem silnejšie delobuchy či rakety. 

Zábavná pyrotechnika v krajinách V4

Slovensko

Kategória F1 – celoročne povolený predaj a neobmedzené používanie 

Kategórie F2 a F3 – v prípade pyrotechniky, ktorej hlavným efektom nie je hluk, predaj iba v decembri. Pyrotechniku a petardy s efektom hluku je povolené predávať iba od 28. do 31. decembra. Použitie pyrotechniky týchto kategórií je povolené od 31. decembra do 1. januára. Výnimku na toto použitie môže udeliť príslušná obec na základe podanej žiadosti o udelenie výnimky. 

Česko

Kategórie F1, F2 a F3 – celoročne povolený predaj a neobmedzené používanie 

Poľsko

Kategórie F1, F2 a F3 – celoročne povolený predaj a neobmedzené používanie 

Maďarsko

Kategórie F1 a F2 – celoročne povolený neobmedzený predaj. Použitie F1 je neobmedzené, v prípade F2 tiež, ale len na súkromnom pozemku. 

Kategória F3 – predaj povolený iba posledné štyri dni v roku. Použitie bez obmedzení iba posledný deň v roku. 

Zdroje: Asociácia predajcov pyrotechniky, SIU, YouTube, Dnes24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá