Šimkovičová ide „testovať pláže“ v Abú Zabí, tvrdí opozícia. Rezort pre Startitup reaguje

  • Opoziční poslanci kritizujú ministerku kultúry za jej pracovnú cestu do Abú Zabí
  • Tvrdia, že ide „testovať pláže“
  • Rezort kultúry situáciu vysvetlil
vláda sr martina šimkovičová
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová, TASR/František Iván
  • Opoziční poslanci kritizujú ministerku kultúry za jej pracovnú cestu do Abú Zabí
  • Tvrdia, že ide „testovať pláže“
  • Rezort kultúry situáciu vysvetlil

Poslanci Národnej rady (NR) SR v pondelok nehlasovali o návrhu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS). V rokovacej sále nebola v úvode mimoriadnej schôdze ani na druhý pokus nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, prítomných bolo len 47. 

Keďže parlament nebol uznášaniaschopný, predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) presunul rokovanie o návrhu na utorok (13. 2.) o 8:00.

Samotná ministerka sa pritom ani nenachádza na území Slovenska. Je totiž momentálne na pracovnej ceste v Abú Zabí, v Spojených arabských emirátoch. Informoval o tom portál Aktuality.sk.

Šimkovičová sa má zúčastniť medzinárodnej konferencie UNESCO o vzdelávaní v oblasti kultúry a umenia. Jej pobyt vláda schválila ešte koncom januára. Napriek tomu, že konferencia končí 15. februára, ministerkin pobyt v emirátoch potrvá až do 17. februára, čo skritizovali opoziční poslanci. Tí poukazujú na možné využívanie štátnych prostriedkov na súkromné účely.

„Nevieme síce, prečo jej zahraničná cesta trvá až do 17. 2., ale to nám určite ozrejmí sama po návrate. My jej dovtedy zaželáme láskyplného Valentína za peniaze nás všetkých,“ uviedla exministerka kultúry Natália Milanová. Líder hnutia Slovensko Igor Matovič sa obáva, že „Šimkovičová tam bude testovať miestne pláže“.

Rezort pre Startitup reaguje

Tlačové oddelenie rezortu kultúry však tvrdí, že Šimkovičová v Abú Zabí netrávi čas naviac „len tak“ a má ísť o čisto logistickú záležitosť.

šimkovičová a fico
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Čo sa týka návratu pani ministerky, je naplánovaný v skorých ranných hodinách v sobotu 17. februára 2024 nášho času, keďže z Abú Zabí odlieta v noci. Nejde teda o žiadne ‚extra dva dni‘,“ vysvetlila riaditeľka Odboru komunikácie Petra Bačinská.

Ďalej dodáva, že o konkrétnom programe ministerky bude rezort informovať prostredníctvom tlačových správ. „Sprievodný pracovný program je štandardnou záležitosťou v každom rezorte,“ uviedla ďalej Bačinská.

„Odignorovala 150 poslancov a celú Národnú radu SR…“

„Nerozumiem celkom tomu, aký je zmysel zvolávať schôdzu na čas, keď vieme, že ministerka kultúry, ktorá má byť odvolaná, nebude prítomná. Verím, že ministerka má dostatočne dobrý dôvod a dostatočne neodkladné povinnosti na to, že odignorovala 150 poslancov a celú Národnú radu SR, ktorá sa ju chystala odvolávať,“ povedala novinárom poslankyňa za hnutie PS Zora Jaurová. Verí, že keď sa podarí schôdzu otvoriť, ministerka to vysvetlí.

Igor Matovič zas tvrdí, že koalícia „zatvára ústa“ opozícii tým, že neumožnila rokovať o návrhu na odvolanie Šimkovičovej. „Je to hanba vládnej koalície, lebo my sme im osem ráz schválili program schôdze, aj keď ich logicky nebolo dosť, pri odvolávaní len jedného ministra Romana Mikulca,“ povedal Matovič.

Neprítomnosť ministerky kultúry skritizovalo aj KDH. Poslanec KDH Jozef Hajko preto od ministerky očakáva, že vystúpi pred poslancami a obháji sa. Pri hlasovaní by sa podľa neho zachovali podľa toho, ako by sa postavila k výhradám hnutia, napríklad k nadviazaniu kultúrnej spolupráce s Ruskom a Bieloruskom alebo spôsobu komunikácie s kultúrnou obcou. 

Zdroje: Aktuality.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá