Šimkovičová sa obula do RTVS: „Nie je nestranná, neplní si svoju funkciu a často skĺza do bulváru“

  • Ministerka kultúry tvrdo kritizuje RTVS
  • Z prieskumov vyplýva čosi iné
  • Vyjadril sa aj riaditeľ RTVS
Martina Šimkovičová, Ľuboš Machaj
M. Šimkovičová, TASR/Martin Baumann
  • Ministerka kultúry tvrdo kritizuje RTVS
  • Z prieskumov vyplýva čosi iné
  • Vyjadril sa aj riaditeľ RTVS

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) sa pustila do otvorenej kritiky RTVS. Urobila tak prostredníctvom video prejavu, zverejnenom na instagramovom účte ministerstva kultúry.

Šimkovičová: RTVS si neplní svoju verejnoprávnu funkciu a nie je nestrannou

„V prvom rade vás ubezpečujem, že to, čo sa deje v RTVS, vnímam rovnako ako vy. Treba si však na rovinu povedať, že RTVS si už dlhší čas neplní svoju verejnoprávnu funkciu. Nie je nestrannou inštitúciou, ktorá prináša divákom a poslucháčom objektívne a vyvážené informácie,“ hovorí Šimkovičová vo videu s tým, že „v posledných dňoch zachytila niekoľko podnetov k RTVS“.

Martina Šimkovičová
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

„Považujem za alarmujúce, že RTVS má takmer nulovú vlastnú slovenskú tvorbu, ale na predražené licencované zahraničné programy vedenie peniaze vždy nájde. Už len čerešničkou na torte je, že chybou súčasného vedenia prišiel RTVS o vysielacie práva na majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Získala ich komerčná televízia,“ tvrdí ďalej ministerka.

„Po tom, ako prišla o väčšinu vysielacích práv na svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, a otázne sú aj majstrovstvá Európy vo futbale, nebude jednoducho pokrývať reprezentačné zápasy v hokeji. Najbližšie štyri roky neuvidíme reprezentačné zápasy na obrazovkách verejnoprávnej televízie, čo znamená, že si ich nebude môcť pozrieť každý. A tým si neplní svoju zákonnú funkciu, ktorá jej vyplýva zo štatútu verejnoprávnosti,“ myslí si politička.

Podľa Šimkovičovej je „spravodajstvo RTVS nevyvážené a často skĺza do bulváru“. Vo svojom prejave tiež vyhlásila, že „v rezorte kultúry plánujú veľké zmeny“. Taktiež naznačovala, že „v hre“ môžu byť aj štrukturálne zmeny v televízii.

Prieskum: Televízne spravodajstvo RTVS označili diváci za najobjektívnejšie na Slovensku

Televízne spravodajstvo RTVS označili diváci za najobjektívnejšie na Slovensku kontinuálne už po 17. raz. V aktuálnom prieskume agentúry MEDIAN SK zameranom na štvrtý kvartál 2023 zvolilo spravodajstvo verejnoprávnej televízie za najobjektívnejšie až 26,6 % opýtaných, informuje televízia v tlačovej správe. Pričom oproti predchádzajúcemu kvartálu ide o nárast o 1,4 %. RTVS od druhej priečky delí až 6 percentuálnych bodov.

V prieskume objektívnosti televízneho spravodajstva sa na ďalších miestach umiestnili TA3 (18,6 %), TV Markíza (15,1 %) a TV JOJ (14,4 %). MEDIAN SK realizoval prieskum zameraný na najobjektívnejšie televízne spravodajstvo v slovenských televíziách v termíne október až december 2023. Prieskumu sa zúčastnilo 2 142 respondentov vo veku 14 až 79 rokov.

Riaditeľ RTVS: RTVS dlhodobo čelí útokom, ktorých cieľom je spochybniť objektivitu a verejnoprávnosť inštitúcie

„RTVS dlhodobo čelí útokom, ktorých cieľom je spochybniť objektivitu a verejnoprávnosť inštitúcie a pripraviť tak pôdu pre výmenu manažmentu a zmenu zákona o RTVS,“ vyhlásil v utorok riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. Machaj vysvetlil, že práve takéto vyjadrenia podnecujú časť verejnosti k nenávistným prejavom voči konkrétnym moderátorom či redaktorom, informuje SITA.

„RTVS naďalej poskytuje nestranné, overené a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí na Slovensku. V prípade pochybností o porušení zákona odporúčam dať podnet na Radu pre mediálne služby, ktorá ako jediná môže posudzovať a rozhodovať, či bola dodržaná objektivita poskytnutých informácií,“ uzavrel riaditeľ RTVS.

Zdroje: Instagram/ministerstvo_kultury.sk, TS/RTVS, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá