Šimkovičovej rezort podáva trestné oznámenie: Petícia je falošná a hacknutá

  • Ministerstvo kultúry SR podáva trestné oznámenie
  • Reaguje tak na petíciu na odstúpenie súčasnej ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej
Martina Šimkovičová
Ministerstvo kultúry podáva trestné oznámenie TASR/Jaroslav Novák
  • Ministerstvo kultúry SR podáva trestné oznámenie
  • Reaguje tak na petíciu na odstúpenie súčasnej ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej

Ministerstvo kultúry (MK) SR podalo na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie v súvislosti s petíciou na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Dôvod predstavuje údajné podozrenie z manipulácie, falšovania identity i počtu signatárov elektronickej petície.

Ministerstvo, zastúpené generálnym tajomníkom služobného úradu MK Lukášom Machalom, má vraj podozrenie na podvodné konanie rôznymi spôsobmi.

„Čísla a podpisy v petícii nereprezentujú vo všetkých prípadoch skutočne overené fyzické osoby. Čísla hlasujúcich kontinuálne narastajú lineárnym spôsobom, aj počas nočných hodín. Počet neidentifikovaných hlasujúcich a duplicitných adries hlasujúcich sa pohybuje rádovo v tisícoch,“ uviedol rezort ako argument pre podanie trestného oznámenia pre podozrenie pre „poškodzovanie cudzích práv, na neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi, neoprávnený prístup do počítačového systému, manipuláciu s hlasovaním, marenie alebo sťažovanie plnenia dôležitej úlohy štátneho orgánu“.

Otvorená výzva na odstúpenie ministerky kultúry má do pondelkového popoludnia vyše 150 000 podpisov. Iniciátori výzvy vyčítajú ministerke autokratický spôsob vedenia rezortu, nezáujem o odbornú diskusiu a kroky v rozpore s prijatou stratégiou kultúry a kreatívneho priemyslu.

Rovnako poukazujú na diskriminačné a zavádzajúce vyhlásenia, prednesené prostredníctvom oficiálnych komunikačných kanálov ministerstva.

Ako sme nedávno informovali, nominantka SNS medzičasom oznámila, že petíciu za svoje odstúpenie berie na vedomie.

Otvorená výzva na odchod ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej z funkcie má už vyše 150-tisíc podpisov. „Aktuálne dianie na Ministerstve kultúry SR dokazuje, že si ako jeho čelná predstaviteľka zamieňate výkon verejnej funkcie v demokratickom a právnom štáte s autokratickým výkonom moci. Žiadame vás preto o okamžité odstúpenie z funkcie,“ píšu v nej autori.

Ministerstvo kultúry sa vyjadrilo jasne

Šimkovičovej desaťtisíce ľudí vyčítajú autoritárske praktiky pri vedení rezortu, netransparentnosť rozhodovacích procesov, absenciu diskusie s odbornou verejnosťou, ako i dátových analýz či chýbajúcu víziu, ku ktorej by mali jednotlivé kroky ministerstva viesť.

V tomto článku taktiež uvádzame, že autori vo výzve ďalej píšu, že pracovníci a pracovníčky kultúry sú svedkami opaku toho, čo má znamenať pojem „výkon verejnej funkcie“ – služba vo verejnom záujme.

„Rozhodnutia realizujú bez akejkoľvek verejnej diskusie alebo rokovaní s odbornou verejnosťou. Žiadna odborná vízia vedenia rezortnej politiky nebola z Vašej strany prezentovaná. Nie je jasné, ako by mali jednotlivé rozhodnutia smerovať k rozvoju odvetvia,“ píše sa ďalej.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 🇸🇰 Ministerstvo kultúry SR (@ministerstvo_kultury.sk)

Taktiež sme upozornili na fakt, že na sociálnych sieťach Ministerstva kultúry Slovenskej republiky došlo k nečakanej zmene. Krátko po vymenovaní Martiny Šimkovičovej do vedúcej funkcie odstránil rezort zo svojej stránky na platforme Facebook všetky príspevky, ktoré publikovali po jej nástupe.

Na stránke aktuálne vidíme len príspevky do 25. októbra 2023. V danom období sa s úradom lúčila bývalá ministerka Silvia Hroncová. Pozreli sme sa aj na sociálnu sieť Instagram. Tam všetky príspevky nateraz zostali, zaujímavé však je, že sú na nich vypnuté komentáre.

Zdroje: TASR, Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá