Sirény, riadený exodus a výbuch. Donbas evakuuje a vyzýva obyvateľov, aby „povstali a chránili ruský ľud“

  • Situácia na Ukrajine sa vyostruje. Vodca separatistov v Doneckej oblasti ešte včera oznámil, že evakuujú civilistov do Ruska
  • K výzve sa pridal aj vodca separatistov v Luhanskej oblasti, ktorý tiež žiada obyvateľov, aby odišli do Ruska
  • Tvrdia, že Ukrajina podnikne útočné kroky čoskoro. Ukrajinský minister zahraničných vecí tieto správy poprel a označil za dezinformácie zo strany Ruska
Untitled design – 2022-02-19T085945.701
  • Situácia na Ukrajine sa vyostruje. Vodca separatistov v Doneckej oblasti ešte včera oznámil, že evakuujú civilistov do Ruska
  • K výzve sa pridal aj vodca separatistov v Luhanskej oblasti, ktorý tiež žiada obyvateľov, aby odišli do Ruska
  • Tvrdia, že Ukrajina podnikne útočné kroky čoskoro. Ukrajinský minister zahraničných vecí tieto správy poprel a označil za dezinformácie zo strany Ruska
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ruskom podporovaní separatisti na východe Ukrajiny v piatok oznámili, že plánujú zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) evakuovať do Ruska približne 700 000 ľudí. Informáciu priniesla tlačová agentúra Reuters.

„Aby sme zabránili civilným obetiam, vyzývam obyvateľov republiky…, nech čo najskôr odídu do Ruskej federácie,“ uviedol vo vyhlásení vodca separatistov v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) na východe Ukrajiny Leonid Pasečnik. Predtým vydal podobné vyhlásenie aj vodca separatistov samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) na východe Ukrajiny Denis Pušilin.

Väčšina obyvateľov neuznanej DĽR je rusky hovoriaca a mnohým už Rusko udelilo svoje občianstvo. Vodcovia separatistov v tejto oblasti nazývanej Donbas tvrdia, že chcú evakuáciami chrániť životy tamojších civilistov, pretože ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „čoskoro vydá rozkaz na útok“ na východnú časť Ukrajiny.

Civilisti „v rukách“ Ruska, ktoré ich zneužíva na vlastné ciele

Ukrajina vyhlasuje, že títo civilisti, ktorí utekajú zo samozvanej DĽR, nie sú separatisti, ale ľudia „v rukách“ Ruska, ktoré ich zneužíva na vlastné ciele. Kremeľ to popiera.

Agentúra Reuters ďalej informovala, že separatisti natláčali v piatok civilistov do autobusov. Je to šokujúci zvrat v konflikte a Západ je presvedčený, že Rusko plánuje situáciu zneužiť ako odôvodnenie na totálnu inváziu na územie svojho suseda.

Úrady separatistov podľa agentúry AP sťahovali aj deti zo sirotinca v Donecku, metropole spomínanej oblasti. Pri benzínových pumpách sa tvorili dlhé rady, pretože ľudia sa aj sami pripravovali na odchod z oblasti.

zdroj: TASR/AP Photo

Čítaj viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá