Široký predal Váhostav. Firmu odkúpil Čech, po ktorom v minulosti strieľali samopalom

  • Juraj Široký už v minulosti začal rozpredávať svoje firmy
  • Váhostav-SK kúpila česká firma firma Geosan Group developera Luděka Kostku
  • Kostkovo meno sa v minulosti objavovalo v súvislosti s rôznymi kauzami
Široký
TASR/ Martin Baumann
  • Juraj Široký už v minulosti začal rozpredávať svoje firmy
  • Váhostav-SK kúpila česká firma firma Geosan Group developera Luděka Kostku
  • Kostkovo meno sa v minulosti objavovalo v súvislosti s rôznymi kauzami

O Jurajovi Širokom je známe, že už pred rokmi začal rozpredávať svoje firmy. Môžeme spomenúť napríklad hokejový klub Slovan či spoločnosť bit-Studio. Dnes je už však známe, že predal aj Váhostav-SK. Kúpila ho česká firma firma Geosan Group developera Luděka Kostku. Informoval o tom ako prvý Denník E.

Pre denník to potvrdila aj komunikačná manažérka českej skupiny Vlasta Končelová, pričom Geosan kúpil Širokého firmu cez svoju slovenskú dcéru Geosan Construction SK. Končelová informovala takisto o tom, že česká firma preberá stopercentný akcionársky podiel.

zdroj: TASR/ Martin Baumann

Súhlas na transakciu ešte musí vydať Slovenský monopolný úrad a český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže. Kúpna cena nebola zverejnená.

Finančné ťažkosti

Za firmou Váhostav-SK stojí podnikateľ Juraj Široký, niekdajší šéf slovenského vetvy harvardských privatizačných fondov. Portál E15, ktorý o ňom píše, sa odvoláva na agentúru ČTK s tým, že Široký je podnikateľ, ktorý má blízko k sociálnym demokratom. 

Váhostav-SK stavia u nás napríklad diaľnice. Pred siedmimi rokmi sa ale spoločnosť dostala do finančných ťažkostí. Tie vyústili do súdnej reštrukturalizácie. Váhostav-SK totiž neplatil dodávateľom, naša krajina preto neskôr sprísnila pravidlá reštrukturalizácie, ktorá predtým umožňovala odpísať firmám značnú časť dlhov.

zdroj: TASR/ Martin Baumann

Denník E uvádza, že spoločnosť developera Kostku, ktorý kúpil Váhostav-SK, minulý rok dosiahla obrat 140 mil. eur. Firma má približne 300 zamestnancov. Ďalej informuje, že jeho meno bolo spájané s kauzami verejných zákaziek, ktoré boli zmanipulované. TA3 zase s odkazom na Denník N uvádza, že na českého developera v minulosti strieľali zo samopalu a niekto mu pred dvere hodil plastový granát. Vstup investora by vraj mal prispieť k k lepšej spolupráci s bankami.

Jeden z najbohatších

Nedávno sme informovali, že veľkopodnikateľ Juraj Široký, ktorý podľa rebríčka Forbes patrí s majetkom 90 miliónov eur (rok predtým rovných 100 miliónov eur) medzi 30 najbohatších Slovákov, bol kedysi verným zástancom socialistického režimu.

Vyciciaval štát a v ŠtB bonzoval aj na vlastnú matku. Oligarcha Široký dnes nemá takmer nič, vzdáva sa aj Váhostavu

Chcem byť čo najviac prospešný nášmu socialistickému zriadeniu tým, že budem aktívne bojovať proti vnútornému a vonkajšiemu nepriateľovi,“ písal vo svojej prihláške do ŠtB.

Hoci jeho spisy za nevysvetliteľných okolností zmizli z archívu Ústavu pamäti národa, denníku Sme sa podarilo získať aspoň niektoré kópie zo Širokého spisov, ktoré v roku 2007 zverejnil v článku: To najlepšie zo spisu rozviedčíka Širokého.

Zdroje: Denník E, E15, TA3, Forbes, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech