ŠKANDÁL: Mala zachraňovať psy, Slovenka ich utýrala a nechala utratiť. Internetom kolujú fotky zúbožených zvierat

  • Vedúca karanténnej stanice v Starej Ľubovni čelí vážnym obvineniam
  • Podľa slov dobrovoľníkov psy vraj týra, nedáva im potravu a bezdôvodne ich necháva utratiť
pes
Facebook/Udaj svojho množiteľa, Unsplash/Nigel Tadyanehondo
  • Vedúca karanténnej stanice v Starej Ľubovni čelí vážnym obvineniam
  • Podľa slov dobrovoľníkov psy vraj týra, nedáva im potravu a bezdôvodne ich necháva utratiť

Upozorňujeme, že článok nie je vhodný pre citlivé povahy.

 

 

Facebooková stránka Udaj svojho množiteľa len pred niekoľkými dňami zverejnila obvinenia, že prevádzkovateľka karanténnej stanice v Starej Ľubovni Lenka Vašková údajne psy týra a necháva ich o hlade. Fotografie zverejnené v príspevkoch boli zbierané niekoľko mesiacov. Po tom, čo bolo na pozemku nájdených niekoľko zakopaných tiel utýraných psov, prípadom sa začala zaoberať aj polícia.

Hoci sa v karanténnej stanici vystriedalo množstvo dobrovoľníkov, pod palcom ju má mestský kynologický klub, ktorý vedie vyššie spomínaná Lenka Vašková. Obvinenia, ktorým čelí, pochádzajú práve zo strany dobrovoľníkov, ktorí veľmi rýchlo zistili, že tam ide zvieratám o život. Striedali sa pomerne rýchlo, nevydržali sa pozerať na to, čo sa tam deje.

zdroj: Facebook/Udaj svojho množiteľa

Poslední dobrovoľníci pôsobiaci v karanténnej stanici však pred svojím odchodom stihli nazbierať dôkazy, ktoré ukazujú, že v stanici nie je všetko v poriadku.

Podmienky sú katastrofa

Podľa svedkov žili psy v špinavých kotercoch, čo potvrdzujú aj získané fotografie. Podlahy psích búd boli špinavé od výkalov a moču a vo vrstve tohto hnusu boli kosti a rozhádzané granule.

V okolí kotercov bolo toto krmivo roztrúsené tiež. Hoci nejde o kvalitnú stravu, psy boli v takom stave, že sa o tieto zvyšky dokázali cez mreže pobiť. Predsedníčka stanice mala tieto boje údajne ignorovať aj po tom, čo jedno šteňa takmer prišlo o labku a ďalší pes bol stiahnutý z kože.

zdroj: Facebook/Udaj svojho množiteľa

Viacerí svedkovia potvrdili, že psy boli neraz bez potravy a vody. Niekoľké uhynuli, boli utratené, roztrhané a dokonca vraj predsedníčkou vypustené na ulicu, aby znížila ich stavy.

Hoci by sme si možno mysleli, že ak bude karanténnu stanicu spravovať kynologický klub, zvieratá sa budú mať dobre a bude o nich postarané, opak má byť pravdou. 

V príspevku stránky sa uvádza niekoľko prípadov zlého zaobchádzania. V januári 2020 mala Vašková zakazovať dobrovoľníkom kŕmiť psy. Tento zákaz mal byť v platnosti od utorka do nedele. Dôvodom malo byť, že ju neposlúchali. Dobrovoľníci však psíkov kŕmili tajne, pretože im ich bolo ľúto. 

zdroj: Facebook/Udaj svojho množiteľa

Jedným z najodpornejších príkladov zaobchádzania v tejto stanici je sučka Viki, ktorá sem prišla ako 6-mesačná. Netrvalo dlho a z milého psa sa stal pes so silnou obsedantno-kompulzívnou poruchou, ktorý zabil iného psa a ku koncu útočil aj na ľudí. Psychický stav zvieraťa sa výrazne zhoršoval. Vašková sa preto vraj rozhodla dať psa utratiť a následne ho zakopala vo výbehu.

Zbytočná smrť Viki však nie je jedinou, ktorá v KS nastala.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: LMS.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK