Škandál rímskokatolíckej cirkvi ako zo zlého filmu. Tisíce kňazov zneužívali deti, trvalo to desaťročia

  • Viac než 40 prípadov je už pristarých na začatie vyšetrovania, aj keď sú podozriví stále nažive
  • Deti malo zneužívať 3 000 kňazov či cirkevných predstaviteľov z 11 500, počet obetí je neznámy
Miništranti, cirkev, kostol
Unsplash/Saint John's Seminary
  • Viac než 40 prípadov je už pristarých na začatie vyšetrovania, aj keď sú podozriví stále nažive
  • Deti malo zneužívať 3 000 kňazov či cirkevných predstaviteľov z 11 500, počet obetí je neznámy

Nezávislá komisia vyšetrujúca sexuálne zneužívanie v rámci rímskokatolíckej cirkvi vo Francúzsku je presvedčená, že v radoch cirkvi pracovalo za posledných 70 rokov 3 000 osôb, ktoré sa dopustili zneužívania detí.

Dve tretiny z nich pritom tvorili kňazi, uviedol predseda komisie Jean-Marc Sauvé v rozhovore zverejnenom v nedeľníku Le Journal du Dimanche.

Kompletné zistenia komisie majú byť po 2,5-ročnom prešetrovaní prípadov zneužívania zverejnené v utorok, približuje agentúra AP.

Deti zväčša zneužívali kňazi

Ich počet sme vyhodnotili na 3000 z 11 500 kňazov a cirkevných predstaviteľov od 50. rokov 20. storočia. Dve tretiny z nich predstavujú diecézni kňazi,“ uviedol Sauvé.

Počet samotných obetí pohlavného zneužívania nespresnil. Potvrdil však, že vypracovaná správa obsahuje nové odhadované čísla. Doplnil tiež, že 22 prípadov súvisiacich s údajnými zločinmi, ktoré je stále možné stíhať, bolo postúpených prokuratúre.

Vyše štyri desiatky prípadov možných trestných činov, ktoré sú už príliš staré na začatie stíhania, však zahŕňa podozrivých, čo sú ešte nažive, a boli posunuté cirkevným predstaviteľom.

Dnes má byť situácia úplne iná

„V čase od 50. rokov až po 70. roky 20. storočia bola cirkev k obetiam celkom ľahostajná – obete akoby proste neexistovali a utrpenie spôsobené deťom sa ignorovalo,“ citovali Sauvého noviny Le Journal du Dimanche.

Predseda komisie však zdôraznil, že „obdobia, ktoré sledovali, boli iné“. „Naším cieľom je priniesť konkrétnu diagnózu všetkých prípadov zneužívania, identifikovať jeho príčiny a vyvodiť všetky dôsledky,“ prisľúbil.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie