Skicentrá v Európe môže zachrániť experiment, ktorý má na Slovensku tento rok premiéru

  • Lyžovačka na horách nie je lacnou záležitosťou a ten, kto ju absolvuje každý rok na ňu pravidelne šetrí ako na poriadny oddych v trópoch
  • Zasnežené hotely lákajú ročne tisícky turistov, no súčasná klíma nehrá strediskám do kariet
  • Podľa odborníkov by ich zárobky však mohol zachrániť tzv. snowfarming
collage
Ilustračná fotografia, Diario AS/Unsplash
  • Lyžovačka na horách nie je lacnou záležitosťou a ten, kto ju absolvuje každý rok na ňu pravidelne šetrí ako na poriadny oddych v trópoch
  • Zasnežené hotely lákajú ročne tisícky turistov, no súčasná klíma nehrá strediskám do kariet
  • Podľa odborníkov by ich zárobky však mohol zachrániť tzv. snowfarming

Pamätáš si ešte náš článok o tom, ako v Jasnej pod jednu veľkú plachtu na konci minulej sezóny ukryli kopy snehu, ktoré pod nimi mali vydržať až dodnes? 5000 metrov kubických snehu prikryli troma vrstvami fólie a geotextíliou, pričom zo zakonzervovanej bielej periny sa udržala aj napriek horúcemu letu viac ako polovica. Stredisko tak má výborný základ na svoje zjazdovky pre začiatok novej sezóny, ktorej okrem toho pomáhajú aj snehové delá a prirodzený poprašok (viac si prečítaš TU). A hoci je pre Slovensko takéto uchovávanie snehu experimentom, podľa mnohých je to jediná možnosť, ako zachrániť lyžovačky napríklad aj v Alpách.

Ak si sa ešte nestretol s pojmom snowfarming, tak ti ho dnes predstavíme.

Lyžiari si priplatia

Ak si lyžiar dušou aj telom, tvoja peňaženka určite cíti každoročné navyšovanie cien skipasov na zjazdovkách. Môže za to práve otepľovanie našej milovanej planéty. Vysoké teploty a málo sneženia totižto nútia strediská zasnežovať umelo, čo sa odráža na spomínaných cenníkov. Niet sa ale čo čudovať, len samotné konzervovanie snehu stojí jedno z najznámejších lyžiarskych stredísk Európy Kitzbühel približne 145 000 eur ročne. Je to však výhodná investícia, ktorá zaručí lyžiarov na svahu už v polovici októbra a ten posledný fanúšik zimných športov si tu zalyžuje ešte v máji.

A práve v spomínanom stredisku Kitzbühels množstvom lanoviek stojí denný skipas v hlavnej sezóne dospelého človeka 57 eur, vo fancúzskom stredisku Courchevel (ktoré v rebríčkoch najkrajších a najobľúbenejších stredísk strieda najvyššie priečky) je to pre dospeláka 54,50 eur na deň, talianska oblasť s tisícročnou tradíciou, Cortina d’Ampezzo je na tom podobne a jedna dospelá osoba tu za deň lyžovačky zaplatí podľa aktuálnych cenníkov 56 eur. Pre štvorčlennú rodinku je to v konečnom dôsledku relatívne veľká investícia. Čo ťa zachráni môže byť vlastná výstroj, nejaký ten snack v ruksaku a hlavne sleduj akcie. Tento rok napríklad naša Jasná ponúka každý deň inú cenu.

Každý po svojom

To, že ťažká technika nakopí čo najviac snehu na jedno miesto, to je pravdepodobne v každom zo stredísk rovnaké. V prípade konzervácie však strediská využívajú rôzne spôsoby, resp. materiály. V Jasnej to bolo prikrytie geotextíliou, vo francúzskom Courchevel sú to izolačné panely, Kitzbühel v susednom Rakúsku zvolil slnko odrážajúcu fóliu.

Minulý rok po svojom experimentovali aj švajčiarske ľadovce. Vedec Hans Oerlemans z Utrecht University v Holandsku chce vrstvením umelého snehu chrániť pred súčasnou zhoršujúcou sa klímou chrániť ich prirodzený povrchu. Prvým pokusným králikom bol menší ľadovec v pohorí Diavolezza, do ktorého išla investícia vo výške 100-tisíc dolárov už minulé leto. Sám Oerlemans však priznal, že na to, aby zachránil všetky strediská (medzi inými napríklad aj Morteratsch s jeho niekoľkokilometrovými zjazdovkami), bude od štátu potrebovať niekoľkomiliónový grant. Na tento veľkolepý projekt je totižto potrebných podľa The Telegraph približne 4000 snehových diel.

Zdroj: Bloomberg, On the snow, The Telegraph

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá