Škoda Remiš. Škodovka dnes vyhrala internety, takto zareagovali na trapas Remišovej

  • Určite ti neunikol trapas, ktorý sa dnes spája s Veronikou Remišovou
  • Celé Slovensko sa vďaka nemu dozvedelo heslo k jej notebooku
Veronika Remišová a Škoda
Facebook/Škoda - TASR/Jakub Kotian
  • Určite ti neunikol trapas, ktorý sa dnes spája s Veronikou Remišovou
  • Celé Slovensko sa vďaka nemu dozvedelo heslo k jej notebooku

Už v doobedných hodinách sme ťa na našom Instagrame informovali o megatrapase, ktorý sa podarilo vyrobiť Veronike Remišovej. Celému Slovensku sa, chtiac-nechtiac, pochválila svojím prístupovým heslom nalepeným hneď vedľa monitora, téme sa bližšie venoval Fontech.  

Ministerka „informatizácie“

Táto udalosť dnes zrejme neunikla nikomu, kto má prístup na internet. Internetom sa rýchlosťou blesku šírilo množstvo memečiek, ktoré si z daného prešľapu robili dobrý deň. 

Podstatou každého z týchto vtipov však bolo to, že Veronika Remišová je našou ministerkou „informatizácie“, dnešná udalosť ale nebola priveľkým dôkazom jej IT gramotnosti. 

Na svojom instagramovom účte totiž zdieľala vystúpenie na konferencii World Urban Forum, no ako fotila svoj notebook, zrejme si neuvedomila, že fotí aj svoje prístupové heslo nalepené hneď vedľa monitora. Ešte doobeda na to upozornila satiristická stránka Zomri

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Škodovka ihneď zareagovala

Niektoré brandy sa neboja ani kontroverzných reklám, šance sa tak, prekvapivo, okamžite chytila Škodovka. Tá v podvečerných hodinách na svojom webe uverejnila post, kde sa svojich fanúšikov pýtali, na akú funkciu vo svojom aute zabúdajú najčastejšie. 

Nevinnú otázku však doplnili grafikou, ktorá dnes zrejme jednoznačne vyhrala internety. 

Čo si o tejto reklame myslíš ty? 

Remišová už poskytla vysvetlenie

Ministerka Veronika Remišová už na sociálnych sieťach ponúkla „vysvetlenie“ nálepky s heslom na svojom počítači, ktoré sa nedá chápať inak, ako zásadné porušenie základných pravidiel kyberbezpečnosti.

Na Facebooku tvrdí, že „niekto zabudol odlepiť dva roky staré nálepky“.

remišová
zdroj: TASR/Pavol Zachar

„Je to zbytočná hystéria, ktorá má jednoduché riešenie – overiť si informácie. Heslo na fotke by nikomu na nič nebolo. Išlo o neaktuálne heslo na prístup na videokonferenčné zariadenie,“ vyjadrila sa.

„Podobne ako v mnohých firmách, na konferenčné hovory je vyhradené zariadenie, ktoré je zdieľané pre všetkých zamestnancov ministerstva a z ktorého nie je prístup k systémom ministerstva ani k žiadnym iným systémom?“ pokračovala.

„Má ho v správe IT odbor, ktorý sa stará o bezpečný a bezproblémový priebeh každej videokonferencie aj na úrovni ministerky. Po videohovore je vygenerované nové heslo – nálepky na zariadení už dva roky nikto neriešil.“ 

„Zariadením na videokonferencie“ v tomto prípade Remišová myslí konkrétny počítač. „Celý tento ‚obrovský škandál’ je teda len o tom, že sa neodlepili dva roky staré nálepky,“ dodáva. To, aký názor si na toto jej tvrdenie urobíš, je však už len na tebe. 

IT faux pas

Samozrejme, nie je jasné, či ide o Remišovej pracovné PC, ktoré používa aj na vybavovanie e-mailov, prístup k vládnym dokumentom či dokonca otváranie citlivých dokumentov preberaných na vláde, alebo išlo o zariadenie, ktoré jej „zapli“ len kvôli vystúpeniu na samotnej konferencii cez video, pričom sa klávesnice ani nemusela reálne dotknúť.

Lepenie prístupových hesiel kamkoľvek je však v IT svete totálnym faux pas, o ktorom by Remišová ako zodpovedná ministerka za IT sektor mala vedieť.

Minimálne v takej miere, aby sa s fotkou nechválila verejne. Podobne „chránené“ zariadenia by však určite nemalo využívať ani žiadne ministerstvo – na žiadne činnosti.

Predmetnú IG story, ktorú zdieľala aj strana Za ľudí, už Remišová zo svojho profilu vymazala. Internet si však pamätá všetko.

Zdroje: FB Zomri, FB Škoda, Fontech

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá