Škoda vyvracia, že klame svojich zákazníkov. Ukazuje, ako meria objem kufrov

  • Existuje mnoho výrobcov áut, ktorí si informácie o svojich vozidlách trochu prikrášli
  • Nemecký autoklub takto nepriamo obvinil aj Škodu
Autoforum.cz/Škoda Auto
  • Existuje mnoho výrobcov áut, ktorí si informácie o svojich vozidlách trochu prikrášli
  • Nemecký autoklub takto nepriamo obvinil aj Škodu

Automobilka si údajne prekrútila informácie o tom, koľko batožiny sa vojde do kufra. Aj napriek tomu, že Škodu autoklub obvinil nepriamo, rozhodla sa zareagovať a vyvrátiť tieto obvinenia. Nemecké zastúpenie značky tvrdí, že každý objem kufra je vymeraný férovo. Na meranie objemu Česi použili umelé tehly so špecifickým rozmerom 20x10x5 centimetrov.

Podľa Ladislava Krausa, vedúceho vývoja kufrov, je na celkovom meraní objemu dôležitá opakovateľnosť. „Dôležité je, že objem, ktorý tam raz vložíme a podľa normy udávame v technických údajoch k vozidlu, musíme byť schopní pomocou kociek namerať ešte raz,“ hovorí pre autoforum.cz

Pre Škodu je kufor jedným z pilierov a výrobcovia v technických údajoch udávajú len reálne hodnoty, ktoré zákazník dokáže využiť. Zaujímavosťou je, že technici počas merania nesmú do kufra nič tlačiť ani dávať nasilu. 

Škoda, auto
zdroj: Autoforum/Škoda Auto

Skutočnému meraniu však prechádza počítačové. Podľa odborníkov dokáže počítač do kufra uskladniť o 5 litrov batožiny menej ako človek. Aj napriek tomu musí umelá inteligencia vyskúšať čo najviac variantov, aby dostupný priestor využila čo najlepšie.

Dôraz kladú len na objem

Podľa nemeckého autoklubu mnoho automobiliek svojich zákazníkov klame. Dôraz vraj kladú len na samotný objem, čo nie je správne, pretože by ho mali klásť skôr na koncepciu a využiteľnosť. Ako ďalší príklad uviedol klub ADAC Volkswagen Sharan. V technických údajoch má toto vozidlo objem kufra až 955 litrov. V skutočnosti sa doň zmestí len niečo okolo 630 litrov.

Výrobcovia Volva XC90 udávajú, že objem je 721 litrov, no reálne sa dá doňho vložiť približne 475 litrov batožiny. Nemci síce medzi príklady Škodu neuviedli, no medzi obrázkami sa ocitla aj Škoda Octavia Combi. Kvôli tomu si teda výrobcovia mohli myslieť, že patria medzi tých, čo si realitu prikrášľujú. 

zdroj: Autoforum/Škoda Auto
Zdroj: Autoforum.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech