Školstvo si na tejto téme vylámalo zuby. Mladí Slováci nečakali na štát a spustili prvý web o sexuálnej výchove

  • Slovensko dostalo prvú webovú stránku v slovenčine, na ktorej si už môžeš vyhľadať komplexné a pravdivé informácie z oblasti sexuálneho vzdelávania
  • Tento nový projekt je odborne zastrešený Spoločnosťou pre plánované rodičovstvo (SPR)
prirodzene
Instagram/OZ Prirodzene
  • Slovensko dostalo prvú webovú stránku v slovenčine, na ktorej si už môžeš vyhľadať komplexné a pravdivé informácie z oblasti sexuálneho vzdelávania
  • Tento nový projekt je odborne zastrešený Spoločnosťou pre plánované rodičovstvo (SPR)

Iniciátorkou projektu je 20-ročná Nikoleta Nagyová, ktorá už dlhodobo vnímala medzery slovenského školstva v oblasti sexuálnej výchovy. Tieto nedostatky si podľa jej slov uvedomila potom, ako mala možnosť študovať na United World College Maastricht v Holandsku. Práve tu mala možnosť získať komplexné vzdelanie v tejto oblasti.

„Uvedomila som si, že ľudia na Slovensku nemajú prístupné zdroje, pomocou ktorých by si mohli dobrovoľne doplniť informácie z tohto odvetvia. Po tom, ako som sa o tomto probléme začala rozprávať so svojim okolím, zistila som, že mnoho z nás ho vníma podobne,“ hovorí Nikoleta.

Spustila preto crowdfundingovú kampaň, vďaka ktorej sa jej podarilo vyzbierať viac ako 2 600 eur. Vďaka podpore ľudí tak mohol vzniknúť Prirodzene Web, ktorý je odborne zastrešený Spoločnosťou pre plánované rodičovstvo (SPPR). 

Chýba podľa teba na školách predmet sexuálna výchova?

Školstvo zlyhalo

Odborníci upozorňujú, že stav sexuálnej výchovy na slovenských školách je žalostný. Sexuálne vzdelávanie pritom nie je len pre deti a dospievajúcich, týka sa nás všetkých. 

„Vek, v ktorom Slovenky najčastejšie nechcene otehotnejú je 25 – 29 rokov. Aj pohlavne prenosné choroby sa u nás najčastejšie diagnostikujú ľudom v približne tomto veku. Je evidentné, že ani dospelí ľudia nie sú v týchto témach dostatočne vzdelaní,“ hovorí zakladateľka OZ Prirodzene, Nikoleta Nagyová, pre ktorú je realizácia projektu súčasťou jej štúdia na Sokratovom inštitúte. 

Dodáva, že doposiaľ neexistovala slovenská platforma, cez ktorú by dospelí ľudia mohli čerpať komplexné poznatky z tejto oblasti.

zdroj: Unsplash/Dainis Graveris

Za projektom však stojí celý tím mladých ľudí ktorí sú pre túto tému zapálení a ochotní venovať jej svoj čas a energiu. „Prirodzene Web je výsledkom vytrvalej práce celého nášho tímu, vrátane grafičiek, dabingového tímu, našej prekladateľky a programátorky, rovnako ako aj celej SPPR, ktorej členovia a členky sa starajú o odborné zastrešenie celého webu,“ tvrdí Nikoleta.

Na webe sa rozoberá naozaj rozsiahla škála tém, ako anatómia a vývin ľudského tela, sexuálna orientácia či rodová identita. Obsah webu je sprostredkovaný rôznymi spôsobmi. Informácie pre dospelých a starších dospievajúcich ľudí sú spracované v podobe článkov a ilustrácií. 

zdroj: Unsplash/Kelly Sikkema

Pre mladších slúžia videá, ktoré sa zrodili zo spolupráce s organizáciami Advocates for Youth, Answer and Youth Tech Health (YTH) a ich projektu AMAZE.

AMAZE poskytuje mladým ľudom po celom svete odbornú, veku primeranú a úprimnú sexuálnu výchovu vo forme videí s animáciami. Tím OZ Prirodzene predaboval do slovenčiny 15 vybraných videí.

„Kvalitné sexuálne vzdelávanie vyžaduje, aby sme odložili egá a pripustili, že to, čo si myslíme, že vieme, nie je skutočným odzrkadlením reality,“ tvrdí uznávaná sexuologička Emily L. Depasse

Výsledky štúdií hovoria za všetko

Odborníci sú presvedčení, že sexuálne vzdelávanie je pre ľudí nevyhnutné. Podľa štúdií má 31 % mužov a 43 % žien nejaký typ sexuálnej dysfunkcie, pričom iba štvrtina týchto ľudí vyhľadá lekársku pomoc.

Približne 7 z 10 žien sa počas svojho života stane obeťou fyzického a/alebo sexuálneho násilia. Len v roku 2018 na Slovensku porodilo 1262 dievčat vo veku 10 – 17 rokov a mladé dievčatá vo veku 14 – 19 rokov podstúpili 5,4 % zo všetkých umelých prerušení tehotenstva v roku 2019.

V tomto istom roku bolo na Slovensku diagnostikovaných 1762 prípadov nakazenia sa PPI (pohlavne prenosné infekcie). Takmer 70 % prípadov PPI je však bezpríznakových, pričom väčšina z nich nie je diagnostikovaných, takže nie sú zahrnuté v spomenutej štatistike.

Výskumy dokazujú, že vyššie miery pôrodov a interrupcií dospievajúcich matiek, ako aj zvýšená miera šírenia pohlavne prenosných infekcií súvisia s nesprávnou alebo nedostatočnou sexuálnou výchovou.

Zdroje: OZ Prirodzene, NCZISK, Nature

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá