Školy aj kultúra mali ostať zatvorené, referendum nepodporí. Matovič by deti „nalákal“ do lavíc na tablety

  • Žiaci mali zostať online, tvrdí Igor Matovič. Radšej by ich do škôl nalákal v lete, dal by im napríklad tablet
  • Referendum nepodporí a nechce o ňom ani vyjednávať. Slovensko chcel vždy najmä očistiť od mafie
matovic
TASR/Pavol Zachar
  • Žiaci mali zostať online, tvrdí Igor Matovič. Radšej by ich do škôl nalákal v lete, dal by im napríklad tablet
  • Referendum nepodporí a nechce o ňom ani vyjednávať. Slovensko chcel vždy najmä očistiť od mafie

„Zaoberáme sa tým, akú hudbu budeme hrať na vrchnej palube Titanicu,“ hovorí Igor Matovič. Reaguje tak na otázku otvárania kultúry v relácii V politike na televízii TA3. Sme na potápajúcej sa lodi, tvrdí. Omikron príde v plnej sile o dva až tri týždne, vtedy si nebudeme vedieť dať rady, myslí si.

Školy ani kultúru by neotváral

„Je veľká chyba, že sme nenabrali odvahu a nepovedali sme rodičom, aby deti zostali ešte mesiac doma na online vyučovaní.“ Dodáva, že on sám by od pondelka, 10.1., školy neotvoril: „Zbytočne tak nalejeme oheň do plynu a pripálime celému Slovensku.

Rovnako to cíti aj v súvislosti s kultúrou. Rozhodnutie otvárať označuje za chybu, sám by dva – tri týždne ešte počkal.

Radšej by dal študentom odmenu, napríklad tablet, ktorým by ich prilákal na pár týždňov vyučovania v lete a nezhoršoval tak súčasnú situáciu. „Nemali by sme sa chlácholiť Dánskom, kde majú 95 % seniorov preočkovaných.“

Proti povinnému očkovaniu nie je, no takéto opatrenie by využil až v prípade, kedy by nebola žiadna iná možnosť. Odrážal by sa pri ňom jednoznačne od veku obyvateľov. V súčasnosti však vníma, že sa chodia seniori očkovať viac: „Na očkovanie prišlo o 150-tisíc viac ľudí, než plánovalo. Je to teda evidentne na základe očkovacej prémie.“

zdroj: TASR/ Pavol Zachar

Nechce umožniť skorší návrat mafii

Za referendum nie je. „Rozprávať sa s mafiou o tom, ako umožniť mafii skorší návrat“, nepripadá Matovičovi logické. Za mafiánov v televízii TA3 označil Roberta Fica, Petra Pellegriniho a „ich poskokov, mafiánov“.

Matovič tvrdí, že jeho pôvodným motívom bolo zbaviť Slovensko mafie, ktorá nám tu podľa jeho slov vládla 12 rokov. Za tým si stojí aj dnes, a preto vyjednávať a hľadať cestičky, ako by sa vedeli dostať opäť ku kormidlu, nechce.

Referendum preto spolu s jeho hnutím nepodporí. Ústavný súd podľa neho rozhodol jednoznačne a referendum teda ani nepripadá do úvahy, ak by sa nezmenila samotná ústava.

Navyše Matovič dodáva, že aj v ich programe, kvôli ktorému si získali svojich voličov, majú dané, že referendum o predčasných voľbách nechcú.

Slováci rozhodli počas riadnych volieb a tejto vláde dali štyri roky, tvrdí minister financií. Matovič si preto myslí, že by mali mať sľúbený priestor na robenie rozhodnutí, a to aj tých nepopulárnych.

Myslí si však, že ak sa dokázali Slováci spojiť a vyzbierať v tejto dobe potrebné podpisy, prezidentka mala referendum odobriť.

Zdroj: TA3/V politike

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie