Školy sa môžu zapojiť do zberu starých mobilov a získať nielen finančnú podporu

Cataj_chodnik
Orange

Zber starých mobilov pokračuje. Recyklohry sú späť – vlani sa vďaka deťom zrecyklovalo vyše 18-tisíc mobilov. Najúspešnejšie školy získali peniaze na svoje zelené projekty. Vznikol tak aj projekt bylinkovej špirály a hmatového chodníka v Čataji. 

Úspešný a zmysluplný. Taký je program Recyklohry spoločnosti ASEKOL SK, ktorý si dal za cieľ systematicky zapájať témy správneho nakladania s odpadmi, triedenia a recyklácie elektroodpadu do školskej výučby. Vlani sa doň zapojilo viac ako 150 slovenských škôl. Ich motiváciou je popri ekológii aj možnosť získať prostriedky na vlastné zelené projekty.

Dlhodobým podporovateľom vzdelávania v oblasti zodpovednej recyklácie na Slovensku je spoločnosť Orange. Najaktívnejším školám poskytne aj tento rok ako partner programu Recyklohry finančné granty na realizáciu ich zelených projektov.

Vieme, že k zodpovednosti k životnému prostrediu treba viesť už malé deti – majú mnoho otázok, vidia svet inak, hovoria veci od srdca a môžu ovplyvniť svoje najbližšie okolie k pozitívnej zmene. Preto sme radi, že môžeme v spolupráci s ASEKOLOM SK pokračovať aj tento školský rok. Naposledy sa nám podarilo vďaka Recyklohrám vyzbierať na školách viac ako 18-tisíc mobilných zariadení a veríme, že podobný výsledok sa zopakuje aj tento rok,” povedala Natália Kunická zo spoločnosti Orange Slovensko.

Minulý rok sa vďaka prostriedkom z grantu podarilo školám zrealizovať napríklad projekt premeny školskej záhrady na outdoorovú učebňu v Krupine, projekt úpravy ekoaltánku na zážitkovú výučbu v Neporadzi, ale aj bylinkovú špirálu a hmatový chodník v Čataji.

Bylinková špirála a hmatový chodník v Čataji

Základná škola v Čataji sa do programu Recyklohry tiež zapojila a vďaka prostriedkom z grantu sa jej podarilo zrealizovať bylinkovú špirálu a hmatový chodník v školskom areáli.

Projekt má oboznámiť deti s najznámejšími druhmi byliniek, pričom vypestované bylinky sa používajú aj v školskej jedálni pri príprave nátierok a limonád. Hmatový chodník v tvare cestičky má zase podporiť chôdzu naboso pre lepšie vnímanie prírodných materiálov, akými sú piesok, kamene, štrk, mach či tráva.

„Výzva zbierať staré mobily nás veľmi zaujala. Vyzbierali sme v priemere viac ako štyri mobily na každé dieťa. V domácnosti tvorili odpad, a takto dostali druhú šancu na spracovanie. My sme si zároveň vďaka nim skrášlili školský dvor a zrealizovali zaujímavý projekt, ktorý slúži všetkým deťom,“ povedala koordinátorka pre environmentálnu výchovu, Katarína Družbacká zo ZŠ v Čataji.

Zber mobilov pokračuje – najlepšie školy získajú 1 000 €

Mobilné zariadenia obsahujú veľké množstvo opätovne využiteľných materiálov a vzácnych kovov, ktoré vďaka recyklácii nie je potrebné ťažiť z prírody. Takýmto spôsobom je možné ušetriť tisíce ton nerastných surovín, hektolitre vody či ropy.

Žiaci môžu vďaka Recyklohrám aj tento rok ukázať, koľko drobného elektroodpadu, batérií a starých mobilov dokážu vyzbierať. Zároveň súťažia o podporu až 1000 eur od Orangeu na realizáciu zelených projektov a mnoho zaujímavých cien.

Zber starých mobilov trvá od 7.9. do 30.10.2021. Školy sa môžu zaregistrovať na stránke www.recyklohry.sk.

zdroj: Orange
zdroj: Orange

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá