„Skončí to hanbou,“ myslí si bývalý minister zdravotníctva. Rozhoduje sa o budúcnosti nemocníc

  • Štátna tajomníčka v rozhovore uvádza, že o budúcnosť nemocníc sa nebojí
  • Vláda vraj rokuje o zodpovedných riešeniach
  • Rudolf Zajac predvída veľkú blamáž
nemocničná chodba a ruka ukazujúca OK
Unsplash/Miguel Ausejo, Owen Beard
  • Štátna tajomníčka v rozhovore uvádza, že o budúcnosť nemocníc sa nebojí
  • Vláda vraj rokuje o zodpovedných riešeniach
  • Rudolf Zajac predvída veľkú blamáž

V dnešnej diskusii rádia Expres Naživo s Braňom Závodským o situácii v zdravotníctve rozprávala štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská. K debate prispel aj bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac.

Deadlinu sa neobávame

Práve dnes rokuje vláda SR mimoriadne o využitie peňazí z plánu obnovy na, mimo iného, výstavbu nových nemocníc. Investičný plán musí parlament predložiť do konca tohto mesiaca, inak je možné, že na peniaze Slovensko stratí nárok.

Aj napriek všeobecným obavám z tejto možnosti však ostáva tajomníčka pozitívna. Návrhy, ktoré dnes minister Lengvarský predstavil vláde, sú podľa jej slov „skutočne zodpovedné“. „Čo sa týka hrubých stavieb, nemám obavy,“ vyjadrila sa Družkovská.

Spomína ich práve preto, že štátu bol udelený deadline, ktorý končí v druhom kvartáli roku 2026. Ak by do tej doby nestál aspoň skelet, Slovensko by mohlo prísť o možnosť čerpať financie na plán obnovy. Dodáva však, že minimálne plánovaná fakultná nemocnica v Martine bude do avizovaného dátumu plne funkčná.

Priblížila aj konkrétnu víziu nových nemocníc, ktoré majú vzniknúť v Martine či v Rázsochách. Čo sa týka financií, presné čísla stále nie sú známe a o ich podobe sa rokuje na momentálnom zasadnutí.

Malo by však ísť o sumu približne 900 miliónov eur, ktorá má byť rozdelená ako na výstavbu nových nemocníc, tak aj na rekonštrukciu existujúcich.

Bližšie informácie však vedela tajomníčka ponúknuť k počtu lôžok. „Pôjde približne o 600 až 620 lôžok, v každej nemocnici,“ tvrdí. Upozorňuje však, že celkový počet lôžok na Slovensku sa meniť nebude.

Bavíme sa síce o výstavbe nových lôžok, no napríklad v prípade Martinskej nemocnice sa bude musieť zatvoriť súčasná, ktorej lôžka sa presunú do novej,“ vysvetľuje.

Nemocnica Bory
zdroj: Nemocnica Bory

Čo sa týka prípadných zvyšných peňazí, vláda plánuje zorganizovať tzv. výzvu, v ktorej sa o ne budú môcť uchádzať ako štátni, tak aj súkromní prevádzkovatelia, dodáva Družkovská.

Platy sa zvýšiť musia

Družkovská vyzdvihla aj spoluprácu s ministrom financií Igorom Matovičom, ktorá je podľa nej „veľmi konštruktívna“. Najviac jeho záujem vníma pri otázke zvyšovania platov zdravotných sestier. „Nie len on, ale celej strane OĽANO a koaličným partnerom záleží na zabezpečenie pracovníkov v nemocniciach.

Aj samotná tajomníčka považuje túto tému za mimoriadne dôležitú, no v jednorazových príspevkoch, ako napríklad v prípade pracovníkov štátnej správy, cestu nevidí.

Ako dobrý príklad používa Českú Republiku, v ktorej je priemerný plat zdravotnej sestry v prepočte 1 700 eur. O konkrétnych číslach opäť hovoriť nevie, všetko je vraj „predmetom rokovaní“, ktoré sú podľa jej slov zdĺhavé, kvôli tomu, že ide o „veľmi dôležité rozhodnutie“.

Sľubuje však, že výsledky sa dozvieme už 30.6. Dodáva zároveň, že prípadné zmeny sa budú týkať všetkých zdravotných pracovníkov, čo znamená, že by mohlo ísť ako o ambulantné sestry, tak aj o sestry v nemocniciach či dokonca o zamestnankyne sociálnych zariadení.

Minister financií a premiér SR na tlačovej diskusii
zdroj: SITA/Branislav Bibel

Poslucháčom ponúkla v spojitosti s témou zdravotných sestier aj znepokojivé čísla, týkajúce sa ich počtu. „V roku 2004 nám v systéme chýbalo 9 000 sestier, ak porovnávame s priemerom EÚ,“ uvádza tajomníčka.

V roku 2016, v čase štrajkovania nám ich chýbalo 13 000, dnes sme sa už dostali na číslo 15 000, ak by sme chceli mať zdravotníctvo na európskej úrovni.

Aj keď má zvyšovanie platov prísť onedlho, reforma pripravovaná ministerstvom zdravotníctva má podľa nej mať reálny dopad až o niekoľko rokov.

„Výsledky budeme mať zhruba za 4 roky,“ prezrádza pani štátna tajomníčka. „Pripravujeme strategický dokument, chceme vedieť, kde v roku 2030 chceme byť,“ ubezpečuje však v reakcii na otázku ohľadom finančnej neistoty.

Skončí to hanbou

Úplne opačný postoj k celej situácii má však bývalý minister financií a zdravotný analytik Rudolf Zajac. „Nič nevie, nič nepovie, a to, čo rozpráva, hovorí síce slušne, ale o ničom,“ vyslovil kritiku na adresu tajomníčky. „Táto vláda si koleduje o pomerne veľkú blamáž.

Ja som pesimista. Myslím si, že nakoniec to skončí veľkou hanbou,“ predvída Zajac. Tvrdí, že nakoniec od Európskej únie neuvidíme ani cent a nemocnice bude musieť štát financovať zo svojho vlastného rozpočtu.

parlament slovenska republika
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Situáciu podľa neho nevyrieši ani „slávny minister financií“. „Slovensko vyprodukuje ročne okolo 800 medicínskych pracovníkov, zamestnať ich vie však len 100 až 150,“ pokračuje v kritike.

Vláda podľa neho rozdáva peniaze „nejakým spôsobom sama sebe“. „Všetko sa robí za zavretými dverami a nikto dodnes nevie, čo má byť do zajtra hotové. Bol som pesimista a po tomto rozhovore som ešte väčší,“ podčiarkol.

Zdroj: Braňo Závodský Naživo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá