Skončil Kotleba v politike? 5 otázok a odpovedí od právnika

  • Odsúdený poslanec nemôže byť asistentom, nemá nárok ani na odstupné
  • V komunálnych voľbách kandidovať nesmie, v parlamentných by už mohol
Marian Kotleba
TASR/Dano Veselský
  • Odsúdený poslanec nemôže byť asistentom, nemá nárok ani na odstupné
  • V komunálnych voľbách kandidovať nesmie, v parlamentných by už mohol

Predseda ĽSNS Marian kotleba tvrdí, že vzhľadom na podmienečné odloženie výkonu trestu mandát nestráca. Chce si ho preto naďalej uplatňovať.

Kancelária NR SR uviedla, že zatiaľ nemá k dispozícii rozsudok v Kotlebovej kauze v písomnej forme. Aj Mandátový a imunitný výbor NR SR podľa jej predsedníčky Anny Andrejuvovej (OĽANO) čaká na písomné oznámenie.

Kotelbovej ĽSNS sme sa opýtali, či ich stranícky šéf plánuje navštíviť brannobezpečnostný výbor, ktorého je členom. Ten zasadá 25. apríla. Rovnaká otázka smerovala aj ohľadom schôdze parlamentu, ktorá sa uskutoční deň na to.

„Momentálne nedisponujem týmito informáciami,“  odvetil stručne kotlebovec Miroslav Beluský.

Kotlebu v uplynulých dňoch odsúdili v kauze rozdávania šekov na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. Najvyšší súd SR odsúdil predsedu ĽSNS v kauze rozdávania šekov v hodnote 1 488 eur. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Príde Marian Kotleba o mandát, odstupné a možnosť kandidovať? Právnik Vincent Bujňák pre TASR zhrnul najčastejšie odpovede na otázky, ktoré sa týkajú ďalšej kariéry Mariana Kotlebu v politike.

Príde Kotleba o odstupné?

Pokiaľ je poslanec Národnej rady (NR) SR právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, okrem straty mandátu nemá nárok ani na odstupné a nemôže byť ani asistentom poslanca. Pre TASR to uviedol právnik Vincent Bujňák z Univerzity Komenského v Bratislave.

Poslancovi štandardne v závislosti od času výkonu mandátu patrí po jeho zániku ešte plat počas troch mesiacov, ak vykonával mandát poslanca aspoň päť rokov. Nárok však nemá poslanec, ktorému zanikol mandát dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol odsúdený za úmyselný trestný čin,“ povedal Bujňák.

Môže byť asistentom poslanca?

Právnik pripomenul, že právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin sa dotýka aj možnosti vykonávať funkciu asistenta poslanca, pretože zákon vyžaduje na jej výkon bezúhonnosť. „Za bezúhonného sa pre tieto účely nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin,“ dodal.

Zanikol Kotlebovi mandát?

V prípade rozsudku pre šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu došlo podľa Bujňáka k strate poslaneckého mandátu. „Podľa ústavy zaniká poslancovi mandát dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin, a preto v tomto prípade došlo k zániku mandátu,“ myslí si Bujňák.

Môže Kotleba kandidovať v najbližších parlamentných voľbách?

Ak by odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život, súd vysloví, že sa osvedčil. Ak sa vyslovilo, že sa odsúdený v skúšobnej dobe osvedčil, hľadí sa na neho, ako keby nebol odsúdený, a prekážka práva byť volený by tu už neexistovala,“ povedal Bujňák.

Prekážkou práva byť volený je podľa zákona právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené.

Pokiaľ sa pozrieme na lehoty, jeden a polročná skúšobná doba uplynie v októbri 2023, a konanie parlamentných volieb sa predpokladá vo februári 2024. Je však potrebné počítať s termínom pre odovzdanie kandidátnych listín,“ pripomenul právnik.

Pri posledných parlamentných voľbách sa kandidátky uzatvárali v decembri. „Možnosť kandidatúry v budúcich parlamentných voľbách preto závisí od toho, či by súd stihol vysloviť, že odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život a osvedčil sa,“ myslí si Bujňák.

Môže Kotleba kandidovať v komunálnych voľbách?

Kotleba zároveň nebude môcť kandidovať v jesenných komunálnych a regionálnych voľbách. „Keďže spojené komunálne voľby sa uskutočnia túto jeseň, v tom čase bude prekážka práva byť volený ešte pretrvávať,“ pripomenul právnik.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá