Skontroluj si mrazničku. Slovenské supermarkety predávali kontaminované mäso so salmonelou

  • Na slovenskom trhu sa nachádzal ďalší nevyhovujúci výrobok
  • Ukázalo sa, že je v ňom prítomná salmonela
mäso
Ilustračný obrázok, Unsplash/Leonardo Carvalho
  • Na slovenskom trhu sa nachádzal ďalší nevyhovujúci výrobok
  • Ukázalo sa, že je v ňom prítomná salmonela

Štátna veterinárna a potravinová správa informuje o nevyhovujúcom výrobku. Poukázala naň úradná kontrola potravín v prevádzke obchodného reťazca Kaufland.

Ide o 500-gramové balenie mletého morčacieho mäso z dolného stehna s označením šarže L:2581285. Výrobcom tohto produktu je Gallicoop Pulykafeldolgozo Zrt., Ipartelep 531/1, POB 73, Szarvas H-5540 Maďarsko.

Analýza vzorky potvrdila prítomnosť baktérie Salmonella Stanley. Tento produkt bol na Slovensko dodaný z Maďarska v množstve 4 830 kilogramov. Výrobok sa už na trhu nenachádza, keďže je po dátume spotreby. Aj napriek tomu by si sa mal pozrieť do svojej mrazničky, či v nej toto mäso nemáš.

mlete-morcacie-maso-z-dolneho-stehna-500g-HU-130-EU
zdroj: ŠVPS

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky na svojom webe pravidelne informuje o nevyhovujúcich výrobkoch. Naposledy išlo o nátierku, ktorú Slováci nakupujú denne.

„RVPS Komárno v prevádzke obchodu Lidl Slovenská republika v.o.s., predajňa 251, ul. A Jedlíka 5327/3, 945 01 Komárno, odobrala úradnú vzorku na označenie údajov na etikete a na imunochemické skúšky,“ uvádza ŠVPS SR.

Nevyhovujúcim produktom je pikantná syrová nátierka s cesnakom, ktorú vyrába česká spoločnosť DELIMAX.

Podľa ŠVPS SR ide o produkt, ktorý je po dátume spotreby a na trhu sa už nenachádza.

Na slovenskom trhu sa nachádza ďalší nevyhovujúci výrobok. 10. novembra o ňom informovala Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR) na svojej oficiálnej webovej stránke.

„V rámci úradnej kontroly potravín vykonala RVPS Púchov v baliarni Vaubex, Trenčianska 227, 018 61 Beluša odber vzorky výrobku,“ uvádza ŠVPS SR.

Produkt Kakao Vido 100 g odtučnené od dodávateľa Tarcha World Kft. s dátumom minimálnej trvanlivosti 25.9.2025 sa ukázal ako nevyhovujúci.

„Vo vyšetrovanej vzorke bolo zistené prekročené množstvo benzo(a)pyrénu 27,8 µg/kg (limit 5 µg/kg) a PAU 151,2 µg/kg (limit 30 µg/kg). Vzorka nie je v súlade s požiadavkami Nariadenia Komisie (EÚ) 2023/915 o maximálnych limitoch pre niektoré kontaminanty v potravinách pre prekročenie maximálneho limitu benzo(a)pyrénu a sumy PAU4,“ informuje ŠVPS SR. 

Predmetný výrobok bol dodaný z Maďarska na Slovensko v množstve 750 kg. Inšpektori už nariadili nevyhovujúci výrobok stiahnuť z trhu.

Pozor aj na vajcia a med

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: ŠVPS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá