Expert „rozlúštil“ skoré ranné vstávanie. Pozná odpoveď, či je cestou k úspechu, alebo iba ošiaľ

  • O skorom rannom vstávaní sa hovorí naozaj veľa
  • Je však naozaj receptom na úspech, alebo je preceňované?
vstávanie
Pexels (Nino Souza/Spencer Selover)
  • O skorom rannom vstávaní sa hovorí naozaj veľa
  • Je však naozaj receptom na úspech, alebo je preceňované?

Vstať ráno o štvrtej, odbehnúť 5 kilometrov, dať si relaxačný kúpeľ, skin care, proteínové raňajky, zacvičiť si jogu, prečítať si aspoň 50 strán z knihy, venovať sa journalingu a potom si napísať svoj to do list.

Na sociálnych sieťach to vyzerá, že takto začína deň každý úspešný človek, no ty sa čuduješ, ako to môžu stíhať, keď ty by si tento rituál končil niekedy v poobedných hodinách. 

Zatiaľ čo niektorí ľudia nedajú na ranné vstávanie dopustiť, ďalší si z neho robia žarty a iní ho zas považujú za absolútne preceňovaný hype. Kde je teda pravda? Poďme sa spolu pozrieť na zopár vedeckých štúdií, ktoré nám prezradia viac. 

Výhody skorého ranného vstávania

Skoré ranné vstávanie môže byť niekedy doslova bolesťou. Ak si niekedy musel alebo chcel vstávať okolo piatej či dokonca skôr, sám veľmi dobre vieš, že si to vyžaduje obrovskú dávku sebazaprenia. 

Väčšina sveta spí, a ešte horšie je to v zime, keď je všetko ponorené do absolútnej tmy. Avšak veda poukazuje na to, že takáto drina sa ti môže skutočne vyplatiť. 

ráno
zdroj: Pexels/Pixabay

Zlepšenie produktivity a koncentrácie

Nie je žiadnym tajomstvom, že skoré ranné vstávanie je spojené s lepšou produktivitou a koncentráciou. Harvardský profesor Christoph Randler vo svojej štúdii dokázal, že ranné vtáčatá sú proaktívnejšie a produktívnejšie. Ako je to možné? 

Ako potvrdili aj mnohé ďalšie štúdie, je to kvôli našim biologickým hodinám, ktoré sú nastavené tak, aby sme boli najaktívnejší počas dňa. Vstávaním skoro ráno sa tak naše telo dostáva do tohto rytmu, čo nám umožňuje efektívnejšie využívať náš čas.

Posilnenie zdravia a dobrej nálady

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Online Library, Los Angeles Times, Psychology Today, Medium, Oura Ring, Health Line, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá