Skrytý potenciál vetra? Morské veterné farmy by dokázali zásobovať celý svet

  • Nová štúdia prichádza s nápadom využitia veterných fariem v mori. Pri dostatočnom počte veterných turbín by bolo možné vyprodukovať dostatok elektrickej energie pre celý svet.
pinwheel-752877_1920
pixabay.com
  • Nová štúdia prichádza s nápadom využitia veterných fariem v mori. Pri dostatočnom počte veterných turbín by bolo možné vyprodukovať dostatok elektrickej energie pre celý svet.

Každoročne sa vyprodukuje viac ako 10 gigaton oxidu uhličitého. Neúprosné zvyšovanie požiadaviek na výrobu elektrickej energie znamená zvýšené použitie fosílnych palív. Preto je potrebné vymyslieť spôsob, ktorým ľudstvo zníži výrobu elektrickej energie pochádzajúcej z fosílnych palív a využiť viac ekologickejšie metódy. Jednou z ekologických variant ov je veterná energia, ktorá ma vysoký potenciál pre výrobu čistej elektrickej energie.

Podľa novej štúdie, ktorú priniesol vedecky ústav Garnegie Institution for Science sídliaci na univerzite Stanford v Kalifornii, je možné, že zaoceánske veterné farmy by mohli byť schopné dodať elektrickú energiu celému svetu. Stačilo by len vytvoriť veternú farmu, ktorá by sa svojou rozlohou rovnala Indii.

Vedci Anna Possner a Ken Caldeira, ktorí stoja za touto štúdiou, tvrdia, že rýchlosť vetra na mori je v porovnaní so zemou až o 70 % vyššia. Ak by takáto farma mala skutočne existovať, bolo by potrebné v oceáne zabezpečiť oblasť o rozlohe troch miliónov kilometrov štvorcových.

Takýto projekt by však na zemi nemohol fungovať. Celkový odpor z turbín by vygeneroval nepostačujúce množstvo energie práve z pozemných veterných turbín. Celkový výkon pozemných turbín je len 1.5 Wattu na meter štvorcový. Veterné farmy v oceánoch by naopak, dokázali vyprodukovať až 6 Wattov na meter štvorcový.

Vyššia rýchlosť vetra v mori je spôsobená vyššou teplotou nachádzajúcou sa v atmosfére nad oceánmi. Tieto zaoceánske veterné farmy však predstavujú aj isté riziko. Ich vzdialenosť od pobrežia by v prípade zlého počasia predražila celkovú údržbu turbín a ich životnosť. Avšak, ak sa prekonajú všetky ekonomické a politické prekážky, veterné farmy by mohli predstavovať budúcnosť výroby čistej elektrickej energie.

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech