Skutok sa stal: Nový film priblíži divoké 90-roky mladým. A tebe pripomenie, aby si nezabudol

  • Oskar Fegyveres, Róbert Remiáš a Peter Tóth - známe mená, ktoré v slovenskej spoločnosti stále vyvolávajú otázky
  • Film rozpráva príbeh troch kamarátov, z ktorých jeden už nežije
  • Oskar Fegyveres, Róbert Remiáš a Peter Tóth - známe mená, ktoré v slovenskej spoločnosti stále vyvolávajú otázky
  • Film rozpráva príbeh troch kamarátov, z ktorých jeden už nežije

Píše sa rok 1995. Možno si chodil ešte do školy, možno si bol príliš malý na to, aby si chápal, čo sa u nás deje. Únos prezidentovho syna som ako mladší ročník začala chápať až dlho po tom, ako sa stal. Keď som dospievala, pamätala som si len to, že to boli porevolučné roky, roky biznisu a slobody, privatizácie a mafie, ktorá rada odvádzala ľudí za hranice. Únos sa nikdy nevyšetril.

Rok 1996. Oskar F., svedok únosu, na hraniciach počúval vysielanie Slobodnej Európy. Hlásateľka do mikrofónu povedala, že vybuchlo auto jeho dlhoročného priateľa Roba R. Vražda sa nikdy nevyšetrila.

Nevyšetril sa ani korupčné kauzy politikov na najvyšších miestach a na Slovensku zľudovelo konštatovanie „Skutok sa nestal“.

Barbora Berezňáková v tom čase chodila na Základnú školu vo Svätom Jure. Tá bola len pár metrov od domu Michala Kováča ml., pred ktorým ho uniesli koncom augusta 1995.

Brezňáková ako režisérka pomenovala film Skutok sa stal, je výsledok päťročného úsilia. Sama predstavuje nás, mladšiu generáciu, ktorá šialenstvo 90-tych rokov možno zažila len okrajovo.

Čo s pravdou, ktorú odhalíš?

Film začína scénkou v opustenom starom byte. Režisérka sa rozhodla do dokumentu nasadiť herca, ktorý má funkciu rozprávača. Práve ten sedí v zaprášenom kresle bytu a rozpamätáva sa na príbeh troch kamarátov.

Oskar Fegyveres, Róbert Remiáš a Peter Tóth.

Oskar ako svedok, Róbert ako obeť a novinár Peter sa zapletú do vysokej politickej aféry a sledujú z retrospektívneho pohľadu, ako sa ich životy, postavy a motivácie vyvíjali. Všetko vyzerá tak, akoby režisérka točila popredný filmový trhák o východoeurópskej mafii. Avšak politické zločiny spáchané v novovzniknutej Slovenskej republike sa naozaj stali.

Jedného dňa počas natáčania mi Oskar Fegyveres poradil, aby som namiesto tejto ťažkej politickej témy spravila dokument o púpave. V tom čase to znelo smiešne, ale do tohto nápadu som sa zamilovala. Film Skutok sa stal je aj politickým dokumentom o púpavách. Práve púpava sa neskôr stala pre mňa veľkou metaforou pre všetky politické zločiny, ktoré sa šíria po krajine ako semená púpavy,“ povedala režisérka filmu Barbora Berezňáková.

Ak aj režisérka pomocou nazbieraných dôkazov, výpovedí a informácií dosiahla to, čo na začiatku filmu plánovala, náznak skepticizmu je cítiť práve v preslovoch, ktoré číta rozprávač z jej skrípt. V jednej scéne sa objavuje otázka „Čo s pravdou, ktorú odhalíš?„.

Slovensko tušilo, teraz vie a kauzy stále ostávajú kauzami.

V 90. rokoch vybuchovali autá a unášali ľudia. Róbert Remiáš a Michal Kováč ml. boli toho aktérmi.Ako sa zmenili praktiky dnes?

Gepostet von Skutok sa stal am Dienstag, 6. August 2019

Posolstvo pre mladšiu generáciu

Film sa snaží nielen vyšetrovať zločiny z minulosti, ale snaží sa poukázať na to, do akej miery sú tieto udalosti prepojené s prítomnosťou, a to spojením zázemia ľudí, u ktorých sa ukázalo, že sú údajne zodpovední za vraždu investigatívneho novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej z jari roku 2018,“ uviedla režisérka.

Skutok sa stal nie je len o vražde alebo únose samotnom. Je to o prostredí, v ktorom žijeme. Precedens nepotrestaného trestného činu sa voľne šíri krajinou a robí z nás všetkých obete systému.

Film Skutok sa stal je aj o príbehu Oskara F., ktorému išlo o život…Čomu môže vďačiť, že prežil? Akú úlohu v tom mala informačná služba? Všetko je inak!Premiéra už v septembri.

Gepostet von Skutok sa stal am Dienstag, 25. Juni 2019

Film je pre starších, aby si pripomenuli a pre mladých, aby si  uvedomili, že tieň 90-tych rokov je stále tu.

Verím, že film prispeje k tomu, aby sa spravodlivosť vrátila na Slovensko a aby si ľudia vo svete uvedomili, že aj demokratický štát s demokratickými inštitúciami môže byť predmetom únosu, ktorý na prvý pohľad nie je vidno,“ na záver uviedol producent filmovej a televíznej produkčnej spoločnosti Leon Mario Homolka.

Celovečerný dokumentárny film si budeš mať možnosť pozrieť od 12. septembra 2019 v našich kinách.

Zdroj: skutoksastal.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK