SKVELÁ SPRÁVA: Tajomstvo lieku na rakovinu našli v húseniciach. Zaberá až 40-krát lepšie ako doterajšie lieky

  • Liek s názvom NUC-7738 pochádza z molekuly himalájskej huby
  • Podľa novej štúdie má 40-krát väčšiu účinnosť na zabíjanie rakovinových buniek
  • Klinickej štúdie sa doteraz zúčastnilo 28 pacientov
liecba
Parazitická huba Ophiocordyceps sinensis. , Unsplash/Olga Kononenko a Wikimedia Commons/L. Shyamal
  • Liek s názvom NUC-7738 pochádza z molekuly himalájskej huby
  • Podľa novej štúdie má 40-krát väčšiu účinnosť na zabíjanie rakovinových buniek
  • Klinickej štúdie sa doteraz zúčastnilo 28 pacientov

Rakovina patrí medzi najčastejšie ochorenia. Ide o tichého zabijaka, ktorý ničí organizmus človeka. Liečba tohto ochorenia je často veľmi drastická a náročná. Vedci sa už mnoho desaťročí pokúšajú prísť na liečbu, ktorá toto ochorenie dokáže efektívne zničiť.

Vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s vedúcimi predstaviteľmi spoločnosti NuCana testujú liek NUC-7738, ktorý môže v budúcnosti poskytnúť pacientom s rakovinou novú možnosť liečby, ako uvádza portál ScienceAlert.

Účinná látka z húseníc

Novoobjavený liek je stále v štádiu experimentálneho testovania. Účinná látka nazývaná ako kordycepín bola nájdená v parazitickej hube druhu Ophiocordyceps sinensis, tiež známej aj ako húsenica.

Podľa portálu Oxfordskej univerzity sa tento liek využíva v tradičnej čínskej medicíne už niekoľko stáročí, práve na liečbu rakoviny a rôznych zápalových ochorení. Kordycepín ponúka celý rad protirakovinových, protizápalových a antioxidačných účinkov. 

zdroj: Unsplash/Louis Reed

Tento liek sa však rýchlo rozkladá v krvnom obehu, čo spôsobuje jeho zníženú účinnosť v tele človeka proti nádorovým bunkám.

Na zosilnenie jeho potenciálu ako protirakovinového činidla využívajú vedci nukleozidový transportér, ktorý je odolný voči rozpadu v krvnom obehu, uvádza portál ScienceAlert.

Povzbudivé výsledky

Podľa novej štúdie je liek NUC-7738 až 40-krát silnejší ako samotný kordycepín. Výsledky z prvého klinického skúšania u ľudí sa zatiaľ javia ako veľmi pozitívne.

Prvá fáza sa začala ešte počas roku 2019 a stále prebieha. Štúdie sa zúčastnilo doposiaľ 28 pacientov, ktorí mali pokročilé štádium rakoviny a boli rezistentní na konvenčnú liečbu.

Počas liečby dokázali stabilizovať ich stav a vykazovali povzbudivé signály protinádorovej aktivity.

Počiatočné výsledky klinickej štúdie ukázali, že NUC-7738 je pacientmi dobre znášaný a vykazuje povzbudivé znaky protirakovinovej aktivity.

zdroj: Unsplash/@nci

„Tieto zistenia poskytujú dôkaz o koncepcii, že NUC-7738 prekonáva mechanizmy rezistencie na rakovinu, ktoré obmedzujú aktivitu kordycepínu a podporujú ďalšie klinické hodnotenie NUC-7738 ako novej liečby rakoviny,“ informovali vo svojom príspevku vedci.

Aj keď má táto klinická štúdia sľubný začiatok, bude potrebný ešte nejaký čas, kým bude tento liek k dispozícii pacientom mimo skúšania. Aktuálne prebieha plánovanie fázy 2. 

Zdroje: ScienceAlert, University of Oxford, Clinical Cancer Research

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech