Skvelá správa pre svet: Z prístavov na Ukrajine vyplávali lode s obilím
- Vojna na Ukrajine má dopad aj na vývoz obilia
- Blokované prístavy spôsobovali problémy
- Z prístavov však vyplávali ďalšie lode s obilím
- Vojna na Ukrajine má dopad aj na vývoz obilia
- Blokované prístavy spôsobovali problémy
- Z prístavov však vyplávali ďalšie lode s obilím
Ruská agresia na Ukrajine má pre vývoz pšenice dôležitý význam. Dalo by sa povedať, že sa stáva politickou zbraňou a dohodnúť sa na bezpečnom vývoze je náročné. Dnešný deň však priniesol dobrú správu.
Z ukrajinských prístavov v Čiernom mori vyplávali na základe dohody o ich odblokovaní štyri lode s nákladom obilia a iných poľnohospodárskych produktov.
Vývoz obilia
Ako uvádza TASR, podľa agentúry Reuters o vývoze obilia informoval ukrajinský minister dopravy Oleksandr Kubrakov. Ide o lode Mustafa Necati, Star Helena, Glory a Riva Wind, ktoré vezú takmer 170 000 nákladu.
Na vývoz obilia a iných poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny dohliada Spoločné koordinačné centrum (JCC) v Istanbule, v ktorom pôsobia zástupcovia Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Dohodu o jeho vzniku sprostredkovali v júli OSN a Turecko.
Ukrajinské veľvyslanectvo v Bejrúte v tejto súvislosti v sobotu agentúre AFP oznámilo, že prvá zásielka ukrajinského obilia od začiatku ruskej invázie nedorazí do severolibanonského prístavného mesta Tripolis v nedeľu dopoludnia, ako bolo plánované.
Ambasáda však nešpecifikovala príčinu tohto odkladu. AFP citovala nemenovaného predstaviteľa sledujúceho polohu lode R/V Razoni.
„Loď pôjde do Libanonu iba vtedy, ak náklad niekto kúpi,“ povedal. Loď R/V Razoni, plaviaca sa pod vlajkou Sierry Leone, vyplávala s nákladom 26 000 ton kukurice z ukrajinského prístavu Odesa 1. augusta.
Potešil sa aj pápež František
Pápež František privítal v nedeľu počas tradičnej modlitby Anjel Pána vyplávanie prvých lodí naložených obilím z prístavov na Ukrajine.
„Tento krok ukazuje, že je možné viesť dialóg a dosiahnuť konkrétne výsledky v prospech všetkých,“ uviedol. TASR správu prevzala z agentúry APA.
„Preto je táto udalosť aj znakom nádeje a ja úprimne dúfam, že touto cestou boje ukončíme a dosiahneme spravodlivý a trvalý mier,“ dodal pápež.
Od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine koncom februára František počas nedeľnej modlitby Anjel Pána opakovane vyzýva na mier, píše APA.
Dohoda medzi Moskvou a Kyjevom
Ukrajina je kľúčovým poľnohospodárskym exportérom. Pre ruskú inváziu však nie je schopná dodávať dôležité dodávky obilia, čo spôsobilo prudký nárast cien potravín. Umocnili sa tým obavy z celosvetovej potravinovej krízy, poznamenala agentúra Reuters.
Nepomohlo tomu ani blokovanie ukrajinských prístavov a ich obsadenie ruskými vojskami. Pred časom však Moskva a Kyjev podpísali dohodu, ktorú sprostredkovalo OSN a Turecko.
Po piatich mesiacoch ťažkej vojny je vnímaná ako prelomová. Táto dohoda sa totiž považuje ako kľúčové riešenie pre obmedzenie prudkého nárastu cien potravín či vzniku hladomoru v mnohých krajinách.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroj: Reuters