SKVELÁ SPRÁVA: Vedci odhalili, koľko potrvá imunita z vakcíny, sú to roky. Správa poteší zaočkovaných týmito vakcínami

  • Nová štúdia poteší zaočkovaných vakcínami mRNA
  • Vedci odhalili, že vakcíny spoločnosti Pfizer/BioNTech a Moderna môžu chrániť človeka dlhé roky
  • Zaočkovaní nemusia potrebovať ani posilňovaciu dávku vakcíny
  • Vďačiť tomu môžu pamäťovým bunkám
edit_OCKOVANIE-DS-lowres-1012
Penta Investments
  • Nová štúdia poteší zaočkovaných vakcínami mRNA
  • Vedci odhalili, že vakcíny spoločnosti Pfizer/BioNTech a Moderna môžu chrániť človeka dlhé roky
  • Zaočkovaní nemusia potrebovať ani posilňovaciu dávku vakcíny
  • Vďačiť tomu môžu pamäťovým bunkám

Nová štúdia zverejnená v odbornom časopise Nature odhalila, že vakcíny spoločnosti Pfizer/BioNTech a Moderna môžu chrániť človeka dlhé roky. Tieto vakcíny využívajúce princíp mRNA, poskytujú silnú imunitu pre zaočkovaných.

Na štúdiu upozornilo aj ministerstvo zdravotníctva na svojom Facebooku.

Podľa New York Times imunita môže byť natoľko silná, že pre zaočkovaných nebudú potrebné ani posilňujúce dávky. Platiť to ale bude len v prípade, ak vírus významne nezmutuje.

„Je to dobré znamenie pre odolnosť našej vakcíny,“ uviedol Ali Ellebedy, imunológ z Washingtonskej univerzity v St. Louis, ktorý viedol štúdiu pre New York Times.

Skúmali pamäťové B bunky 

Ostatné vakcíny od spoločností ako Johnson&Johnson alebo AstraZeneca neboli do štúdie zahrnuté. Ellebedy očakáva, že ich imunitná odpoveď nebude mať takú trvácnosť ako v prípade mRNA vakcín.

Vedec a jeho tím sa zamerali na lymfatické uzliny, ktoré produkujú typ bunky imunitného systému známe ako pamäťové B bunky.

Pamäťové B bunky sa zachytia na povrch napádajúcich patogénov, pričom ich označia na zničenie ďalšími imunitnými bunkami.

AKTUÁLNE: Bratislava má ako jediné mesto na Slovensku šancu dosiahnuť kolektívnu imunitu

Majú špeciálnu schopnosť, a to že môžu cirkulovať v krvi roky, pričom zasiahnu, keď dostanú signál od imunitného systému pri infekcii. V krvi sa môžu tieto bunky nachádzať celé desiatky rokov.

Už v minulosti sa ukázalo, že B bunky pokračujú v dozrievaní a posilňovaní najmenej rok po prekonaní koronavírusu. V lymfatických uzlinách si vytvoria takzvané zárodočné centrum, ktoré pomáha trénovať B bunky v rozpoznávaní genetickej sekvencie vírusu, rovnako ako jeho variantov.

Reakcie pokračovali aj 4 mesiace po očkovaní 

Vedci do štúdie zahrnuli 14 ľudí, vrátane ôsmich, ktorí už koronavírus prekonali. Dobrovoľníci boli imunizovaní dvoma dávkami vakcíny Pfizer/BioNTech. Zo 14 z týchto ľudí tím odobral vzorky z lymfatických uzlín tri, štyri, päť, sedem a 15 týždňov po prvej dávke.

Výskumníci zistili, že 15 týždňov po prvej dávke vakcíny bolo germinálne centrum stále vysoko aktívne u všetkých 14 účastníkov a že počet pamäťových buniek, ktoré rozpoznávali koronavírus, neklesol.

Pfizer
zdroj: TASR/AP Photo/Ted S. Warren

„Skutočnosť, že reakcie pokračovali takmer štyri mesiace po očkovaní – to je veľmi, veľmi dobré znamenie,“ povedal doktor Ellebedy. Zárodočné centrá obvykle vrcholia jeden až dva týždne po imunizácii a potom slabnú.

„Spravidla do štyroch až šiestich týždňov toho veľa nezostáva,“ uviedla Deepta Bhattacharya, imunologička z Arizonskej univerzity pre New York Times. Imunologička dodala, že u ľudí z vakcínami mRNA nezaznamenali výrazný pokles.

Zdroje: Nature, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá