Skvelé správy! Česko od mája konečne zakáže fajčenie v podnikoch

  • Svoju prvú a aj poslednú cigaretu (nebola to tá istá), som si zapálila v Česku. Je to tam celkom norma a ľuďom sa dokonca často zdá čudné, keď nefajčíš. Pred univerzitami sa v blízkosti smetiakov v jednom kuse schádzajú študenti, ktorí si bez cigaretky nevedia predstaviť prestávku, kávu či večerné posedenie. Fajčí sa v kaviarňach, reštauráciách, baroch,...
collagesmoke
  • Svoju prvú a aj poslednú cigaretu (nebola to tá istá), som si zapálila v Česku. Je to tam celkom norma a ľuďom sa dokonca často zdá čudné, keď nefajčíš. Pred univerzitami sa v blízkosti smetiakov v jednom kuse schádzajú študenti, ktorí si bez cigaretky nevedia predstaviť prestávku, kávu či večerné posedenie. Fajčí sa v kaviarňach, reštauráciách, baroch,...

Ak si aj ty navštívil niektoré české mesto, bol si zrejme rovnako prekvapený benevolentnosťou, s akou sa stavajú k návykovým látkam. Fajčenie je dovolené takmer všade, vrátane reštaurácií a kaviarní, alkohol ti predajú na každom kroku. Zrejme nikde nie je viac večierok na kilometer štvorcový, kde ti fľašku predajú aj o tretej v noci. Posedenie v podniku si už nevieš predstaviť bez dymu. No čoskoro sa to konečne zmení!

streets_of_prague____by_almiller

Foto: intothebook.wordpress.com

Po dlhých prieťahoch totiž poslanecká snemovňa schválila návrh protifajčiarskeho zákona, ktorý od mája 2016 zakáže fajčenie vo všetkých gastro podnikoch. Prevádzkovatelia nariadenie neobídu ani zriadením fajčiarní, pretože zákon zakáže aj tie. Jedinou výnimkou sú vonkajšie záhradky reštaurácii, ktoré terajší zákon nereguluje. V podnikoch sa naďalej budú môcť fajčiť vodné fajky a elektronické cigarety. „Zvíťazila ochrana zdravia pred lobby, je to norma pre život,“ povedal pre iDNES.cz minister zdravotníctva Miloslav Ludvík, ktorý neskrýval potešenie z tohto veľkého pokroku.

no-smoking

Foto: blog.gaijinpot.com

Lobisti sa boja zatvárania podnikov

Podľa odborníkov by mal byť zákon proti fajčeniu a konzumácii alkoholu oveľa prísnejší, no neustále ho zmierňovali nové pozmeňovacie návrhy. Doteraz sa protifajčiarskym iniciatívam veľmi nedarilo, podobne ako zákonom limitujúcim predaj alkoholu. Lobbisti sa ohradzovali tvrdením, že doteraz nebol jasne preukázaný negatívny vplyv fajčenia na zdravie alebo že takáto regulácia nebude mať žiadaný účinok a kto chce, aj tak si zapáli. Prevádzkovateľom gastro zariadení sa nepáčilo, ako takéto zmeny ovplyvnia ich podnikanie.

bs-ed-e-cigarettes-bill-20141022

Foto: baltimoresun.com

Inak tomu nie je ani teraz. Asociácia hotelov a reštaurácií ČR sa už ohradila, že zákon je pre živnostníkov likvidačný. Všetci sa boja zatvárania podnikov, a treba priznať, že oprávnene. Zvyk je totiž železná košeľa a majitelia podnikov budú mať ťažké prilákať štamgastov-fajčiarov, keď si zrazu nebudú môcť zapáliť. Podľa najnovších štatistík totiž fajčí každý tretí Čech, aj keď počet fajčiarov mierne klesá.

camel-cigarettes-coffee-favim-com-202926

Foto: favim.com

Konečne bez tabaku

Zákon bude po schválení Senátom a podpise prezidenta platiť od 31. mája, v deň, na ktorý pripadá Svetový deň bez tabaku. Každoročne si vtedy pripomíname škodlivý dopad fajčenia na zdravie a nepekné štatistiky ukazujúce, koľko ľudí stále riskuje zdravie seba aj ľudí vo svojom okolí. Práve v Česku ročne zomrie až 18 000 ľudí na následky spojené s fajčením.

teens-smoking-752x501

Foto: thejournal.ie

Česko sa týmto krokom vpred konečne dotiahne na ostatné európske krajiny, za ktorými v tomto ohľade doteraz zaostávalo. Vyjsť si večer von bude o niečo zdravšie, nefajčiari konečne nebudú musieť dýchať škodlivé nikotínové splodiny a budú sa môcť najesť či vypiť si kávu bez otravného dymu. Napokon, legislatívna zmena možno pozitívne ovplyvní aj výchovu mladých, z ktorých mnohí fajčeniu holdujú už vo veľmi nízkom veku. Preto palec hore za túto pozitívnu správu!

Zdroj titulnej fotografie: beardinstitute.com/affairstoday.co.uk

Zdroj článku: zpravy.idnes.cz/Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech