Skvelé správy pre učiteľov: Nový systém odmeňovania by mal byť známy už čoskoro

  • V štátnom rozpočte sú podľa ministra zabezpečené príplatky pre učiteľov na rok 2024
  • Do úvahy pritom berú všetky kraje
škola
archív/Social Impact Awards
  • V štátnom rozpočte sú podľa ministra zabezpečené príplatky pre učiteľov na rok 2024
  • Do úvahy pritom berú všetky kraje

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD) verí, že v marci bude existovať nový systém odmeňovania učiteľov. Stále podľa jeho slov prebiehajú diskusie s partnermi o spravodlivosti príplatkov. Do úvahy pritom berú všetky kraje.

„Ja verím, že v marci budeme mať riešenie, aby sme čo najrýchlejšie mohli vyplácať tieto finančné prostriedky,“ uviedol pre TASR šéf rezortu školstva. Podotkol, že vo veľkých mestách, ako Bratislava či Košice, je väčšia konkurencia na trhu práce ako inde.

Konkurencia je však podľa neho aj v iných slovenských mestách, pretože kvalitného učiteľa môže často „stiahnuť“ súkromný sektor. „Či už ide o vzdelávanie, súkromnú školu alebo škôlku. A tomu sa chceme do budúcna, samozrejme, snažiť zabrániť,“ dodal Drucker.

V štátnom rozpočte sú podľa ministra zabezpečené príplatky pre učiteľov na rok 2024.

V hre je zákaz mobilov v školách

Denník N informoval, že Tomáš Drucker plánuje zaviesť celoplošný zákaz mobilných telefónov na školách. Podľa informácií zriadilo ministerstvo odbornú skupinu, ktorá v súčasnosti diskutuje o vytvorení nových pravidiel.

O tom, či tieto opatrenia budú účinné už tento školský rok alebo až nasledujúci, má Drucker informovať na začiatku apríla. Vyhláška, ktorá upravuje používanie mobilných telefónov v školách, by mala byť aktualizovaná do konca marca 2024.

Odborníci naznačujú, že prísnejšie opatrenia sa zamerajú predovšetkým na prvý stupeň základných škôl, pričom druhý stupeň by mohol čeliť obmedzeniam vo využívaní mobilných zariadení.

Minister Drucker uviedol, že ich cieľom je opätovné zavedenie zákazu používania mobilných telefónov na prvom stupni. V súčasnosti pracuje odborná skupina, zložená z približne 20 expertov a akademikov s externým pohľadom, ktorí sú odborníkmi v oblasti digitálnych technológií.

Minister bližšie priblížil, že opatrenie by pravdepodobne nadobudlo formu vyhlášky ministerstva, ktorá by regulovala používanie mobilných telefónov najmä na druhom stupni vzdelávania.

Zdroje: TASR, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá