Slávny cirkus Cirque du Soleil ohlásil krach. Dlh spoločnosti sa vyšplhal na takmer miliardu eur

  • Celosvetovo známy cirkus Cirque du Soleil v pondelok vyhlásil konkurz, dôvodom je pandémia
  • Dlh spoločnosti údajne vyplatia spoločnosti, s ktorými pôvodne kanadská spoločnosť uzavrela zmluvu o takzvanom bielom koňovi
cirkus
TASR/Pavel Neubauer
  • Celosvetovo známy cirkus Cirque du Soleil v pondelok vyhlásil konkurz, dôvodom je pandémia
  • Dlh spoločnosti údajne vyplatia spoločnosti, s ktorými pôvodne kanadská spoločnosť uzavrela zmluvu o takzvanom bielom koňovi

Pôvodne kanadský Cirque du Soleil v pondelok podal návrh na vyhlásenie konkurzu. Tvorca mnohých populárnych predstavení v Las Vegas kritizoval nútené prerušenie vystúpení kvôli koronavírusu. To je podľa jeho slov dôvod, prečo cirkus skrachoval. 

Ešte v marci spoločnosť dočasne pozastavila svoje turné. Zamestnanci spoločnosti boli bez práce už dlhšiu dobu, no v pondelok sa viac ako 3 500 ľudí z Cirque du Soleil dozvedelo, že definitívne prišli o prácu. 

Spoločnosť uzavrela dohodu o bielom koňovi

Kanadská spoločnosť uviedla, že so svojimi akcionármi TPG Capital, Fosun International Ltd a Caisse de depot et placement du Québec uzavrela dohodu o „bielom koňovi“. Podľa dohody by skupina akcionárov mala prevziať záväzky Cirque du Soleil a investovať do spoločnosti viac ako 260 milión eur.

„Kvôli nulovým príjmom pre nútené ukončenie vystúpení v dôsledku koronavírusu muselo vedenie konať racionálne, aby chránilo budúcnosť spoločnosti,“ povedal generálny riaditeľ Daniel Lamarre.

Podľa kanadského zákona, podobne ako v Amerike, bankrot upravuje špeciálna 11. kapitola zákona o úprave veriteľov spoločností (CCAA). Ide o kanadský federálny zákon, ktorý umožňuje veľkým spoločnostiam reštrukturalizovať financie a vyhnúť sa bankrotu.

O tejto žiadosti bude pojednávať najvyšší súd v Quebecu už dnes, 30. júna. Spoločnosť Cirque du Soleil sa so svojimi akcionármi dohodla, že vyplatia momentálny dlh spoločnosti. Podľa informácií CNN sa tento dlh pohybuje vo výške takmer jednej miliardy eur.

Ďalej by akcionári podľa zákona CCAA mali prijať podstatnú väčšinu prepustených zamestnancov späť.

Cirque du Soleil na Slovensko už nepríde

Cirque du Soleil bezpochyby patrí medzi najznámejšie cirkusy na svete. Jeho vznik sa datuje až do 80. rokov minulého storočia. Cirkus zavítal dokonca aj na Slovensko, prvýkrát v roku 2012 v rámci turné Saltimbanco. Neskôr sa v našej krajine objavil ešte štyrikrát, naposledy minulý rok. 

Podľa internetovej stránky eventim mali akrobati z Cirque du Soleil vystúpiť na Slovensku opäť budúci rok. To sa však v dôsledku najnovších udalostí pravdepodobne diať nebude. 

Zdroje: BBC, DailyMail, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech