Slnečná energia na čerpacích staniciach? Na Slovnaft ju využívajú na prípravu káv, hotdogov aj chladenie nápojov

  • Spoločnosť SLOVNAFT, a.s., inštalovala na svoje čerpacie stanice fotovoltické elektrárne
  • Využívanie solárnej energie prispeje k obmedzeniu tradičných zdrojov energie a ekologickejšej prevádzke čerpacích staníc
  • V pilotnej fáze má fotovoltické elektrárne 20 čerpacích staníc, sumárny inštalovaný výkon je zhruba 200 kW
  • Celková očakávaná ročná úspora energií je 220 MWh, čo predstavuje 102,3 tony CO2
1slovnaft
Slovnaft
  • Spoločnosť SLOVNAFT, a.s., inštalovala na svoje čerpacie stanice fotovoltické elektrárne
  • Využívanie solárnej energie prispeje k obmedzeniu tradičných zdrojov energie a ekologickejšej prevádzke čerpacích staníc
  • V pilotnej fáze má fotovoltické elektrárne 20 čerpacích staníc, sumárny inštalovaný výkon je zhruba 200 kW
  • Celková očakávaná ročná úspora energií je 220 MWh, čo predstavuje 102,3 tony CO2

Spolu dvadsať čerpacích staníc Slovnaft využíva slnečné svetlo na výrobu elektrickej energie pre svoju vlastnú spotrebu. Fotovoltické panely na čerpacích staniciach zabezpečia dostatok energie napríklad na prevádzku chladiacich zariadení, prípravu obľúbených hotdogov a kávy.

Projekt Slovnaft predstavil symbolicky na Európsky solárny deň, ktorý tradične pripadá na 21. jún – najdlhší deň v roku. Inštalácia fotovoltiky je v súlade s dlhodobou stratégiou spoločnosti SLOVNAFT, a.s., a jej materskej Skupiny MOL – využívať udržateľné a inteligentné riešenia pre budúcnosť.

Stratégia Skupiny MOL Shape Tomorrow naviguje spoločnosť do budúcnosti nielen v maloobchode, ale aj v ďalších oblastiach podnikania. Projekt inštalácie fotovoltických elektrární na čerpacích staniciach prispieva k cieľu kontinuálne zlepšovať prevádzku čerpacích staníc. 

„Trvalo udržateľné riešenia rozvíjame v našej sieti dlhodobo. Od ponuky priameho tankovania kvapaliny do ostrekovačov bez nutnosti kupovať si plastové nádoby, cez inštaláciu tepelných čerpadiel na čerpacích staniciach až po možnosť kúpiť si kávu do vlastného pohára,“ približuje Tímea Reicher, riaditeľka Maloobchodu spoločnosti Slovnaft.

Motiváciou k využívaniu solárnej energie bol pred dvomi rokmi aj nárast cien energií a nevyspytateľnosť trhu. Najdostupnejšia sieť čerpacích staníc na Slovensku hľadala riešenie, ktoré pomôže znížiť finančné zaťaženie spojené s nákupom energií, a zároveň prispeje k udržateľnosti.

Naším cieľom bolo, aby sa prevádzka jednotlivých čerpacích staníc mohla oprieť o viac zdrojov energie. Logickým krokom bolo pridať do svojho energetického mixu solárnu energiu. Je to obdobné rozhodnutie, ako robia racionálne domácnosti. Nemali sme ambíciu produkovať energiu do zásoby a ukladať ju do batérií alebo predávať do siete,“ vysvetľuje Robert Kausitz, manažér rozvoja maloobchodnej siete spoločnosti Slovnaft.  

Slovnaft prevádzkuje na Slovensku 235 čerpacích staníc. Veľa z nich je v regiónoch s vysokým počtom slnečných dní. Pre výber konkrétnych čerpacích staníc, zaradených do solárneho projektu, boli preto kľúčové solárna mapa Slovenska a lokalizácia objektu čerpacej stanice bez tienenia z okolia.

Aby sme boli schopní získať parametre pre výber dodávateľa, analyzovali sme aktuálnu spotrebu čerpacích staníc. Naše stanice na  rozdiel od domácností nemajú počas dňa významnejšie výkyvy v spotrebe, takže slnečnú energiu počas dňa vieme využívať veľmi efektívne,“ hovorí R. Kausitz.

V pilotnej fáze projektu inštalovala na 20 vybraných čerpacích staníc fotovoltické elektrárne spoločnosť ATA Green. Na montáž využili existujúce prestrešenia tankovacích stojanov alebo strechy čerpacích staníc. Spolu je teraz v prevádzke 436 panelov s celkovým výkonom 200,56 kWh. Celková očakávaná ročná úspora je 220 MWh, čo predstavuje 102,3 tony CO2. Pri prepočítaní na náklady sa tak ušetrí približne 50 000 eur ročne.

Na dvadsiatich čerpacích staniciach pripravíme pre našich zákazníkov v priemere 2100 káv a 1400 hotdogov denne. Teraz si ich môžu vychutnať vďaka slnečnej energii – pretože počas optimálnych podmienok v slnečných dňoch dokážu solárne panely zabezpečiť až do 90 % spotreby elektriny na čerpacej stanici,“ upresňuje R. Kausitz.

V Slovnafte už pracujú na rozšírení projektu. „Momentálne vyhodnocujeme dáta a skúsenosti, ktoré máme s prevádzkou prvej dvadsiatky solárnych elektrární. V najbližších mesiacoch budeme môcť informovať, ako napredujeme,“ dopĺňa Tímea Reicher, riaditeľka Maloobchodu spoločnosti Slovnaft.

Hoci sú čerpacie stanice Slovnaft na Slovensku dlhodobou a stabilnou jednotkou na trhu, svoju pozíciu sa snažia nielen udržať, ale aj rásť. 

„Priestor na rozvoj vidíme najmä v skvalitňovaní služieb a prostredia čerpacích staníc, ako aj našej ponuky. Do gastronómie investujeme prostredníctvom nášho osvedčeného konceptu občerstvenia a siete reštaurácií Fresh Corner,“  dopĺňa Tímea Reicher.

Fresh Corner má tiež vlastnú výrobňu bagiet na západnom Slovensku, pravidelne inovuje ponuku hotdogov a minulý rok predstavil značkovú kávu Fresh Corner z vlastnej pražiarne, ktorá bola vytvorená spoločne so zákazníkmi a odzrkadľuje ich chuťové preferencie. Slovnaft napreduje aj v digitalizácii. Po dvoch desaťročiach minulý rok od základov zmenil svoj lojalitný program na plne digitálny zákaznícky program Slovnaft Move.

Fotovoltické elektrárne sa nachádzajú na čerpacích staniciach Slovnaft v týchto lokalitách: Bratislava, Dunajská Streda, Komárno, Levice, Lučenec, Nové Zámky, Moldava nad Bodvou, Senec, Šahy, Štúrovo, Šurany, Veľký Meder, Sládkovičovo, Zeleneč.

Najnovšie videá

Trendové videá