Slováci na Airbnb – Skvelý biznis alebo len spôsob, ako spoznávať ľudí z celého sveta?

  • Kedysi bol neodmysliteľnou súčasťou cestovania aj pobyt v hotelovom zariadení. Dnes dáva čoraz viac ľudí prednosť autentickejšiemu zážitku a pobyt v cudzom meste radšej strávia v byte miestnych. K populárnej sieti AirBnb sa preto pridáva čoraz viac Slovákov, ktorí svoje dvere otvárajú cudzincom. Čo z toho majú?
collageefcadc
blog.airbnb.com, pixabay.com
  • Kedysi bol neodmysliteľnou súčasťou cestovania aj pobyt v hotelovom zariadení. Dnes dáva čoraz viac ľudí prednosť autentickejšiemu zážitku a pobyt v cudzom meste radšej strávia v byte miestnych. K populárnej sieti AirBnb sa preto pridáva čoraz viac Slovákov, ktorí svoje dvere otvárajú cudzincom. Čo z toho majú?

Na globálnom portáli Airbnb nájdeme skutočne luxusné apartmány a vily s bazénmi či výhľadom na oceán, ale aj skromné a lacné ubytovanie vhodné pre študentov. Na Slovensku síce more nemáme, no výhľady na naše hory či Bratislavský hrad z komfortne zariadenej izby či chalupy sa tam nájdu. Stovky ponúkaných bývaní a rýchlo sa rozrastajúca slovenská Airbnb sieť svedčia o tom, že Slováci majú k tomuto fenoménu pozitívny vzťah. Prečo?

Foto: airbnb.com

Hoteliérsky biznis z obývačky

Na jednej strane je tu finančný zárobok. Ceny bytov na noc sa pohybujú od skromných 9 eur v menej atraktívnych častiach Slovenska až po približne 1000 eur za 4-izbový byt v historickom centre Bratislavy. Môže byť teda ponúkanie bytu či len jednej jeho izby na Airbnb pre turistov dobrým biznisom?

Vezmime si priemerný 2-izbový bratislavský Airbnb prenájom v Starom Meste za 30 eur za noc pre 2 osoby. Pri obsadení štyrmi osobami je už cena 60 eur. Má dostatok skvelých referencií, je zariadený v kombinácii moderného a retro štýlu, čo je dnes žiadané. Jeho priemerná obsadenosť je 20 dní z 30 v mesiaci. Mesačný zárobok majiteľa by tak mohol byť 600 eur pri obsadení 2 osobami až 1200 eur pri obsadení štyrmi. To je už naozaj pekná suma a to nerátame letné mesiace, kedy bude byt vybookovaný „na fullku“.

Foto: airbnb.com

Rozbehnúť svoj hoteliérsky minibiznis zlákalo aj Jána. Na Airbnb dnes ponúka tri ubytovania – jedno pri Banskej Bystrici a dve v Bratislave. Najmä tie bratislavské mu idú veľmi slušne a vyslúžil si viac než sto pozitívnych hodnotení. Len v jeho 1-izbovom byte v centre hlavného mesta má už na nasledujúci mesiac rezervovaných 23 nocí, čo mu do peňaženky prinesie najmenej 500 eur. To by za prenájom skutočne „historicky“ zariadeného bytu získal len ťažko. Pre turistov je však toto retro pri krátkom pobyte atraktívne.

Foto: airbnb.com

Foto: airbnb.com

Radosti aj záväzky

„S Airbnb som začal hlavne zo zvedavosti, chcel som zistiť, či to funguje alebo nie. Ukázalo sa, že finančne sa to oplatí jednoznačne lepšie ako dlhodobý prenájom. Treba si však uvedomiť, že hostovanie je aj veľký časový záväzok. Byt totiž treba poriadne upratať veľakrát do mesiaca, posteľné prádlo a uteráky musia byť vždy čisté. Dôležitá je aj flexibilita, pretože niektorí hostia prichádzajú hneď ráno, iní zas neskoro večer, a vždy sa s nimi musíš stretnúť,“ prezradil Jano.

Poskytovať bývanie pre ľudí, ktorí v cudzej krajine nemajú iné zázemie, je však veľká zodpovednosť. Ak ti aj náhodou niečo vojde do cesty, pričom večer máš odovzdať kľúče a privítať ľudí z druhého konca Európy, jednoducho sa na nich nemôžeš vykašlať. Ak chceš, aby k tebe prišli aj nabudúce, nemôžeš ich privítať v špinavom byte a so zlou náladou, ktorý im pobyt v okamihu znepríjemní. Na tom, aký dojem zo Slovenska nadobudnú, máš veľký podiel práve ty, pretože si jednou z prvých vecí, s ktorými sa tu stretnú. A obraz o tom, aká je krajina, si tvoríme najmä podľa ľudí, ktorí v nej žijú.

Foto: blog.airbnb.com

Erazmácky nádych

Len málokde inde než na Erazme budeš mať šancu spoznať toľko cudzincov, ako vďaka Airbnb. Niet divu, že je to jeden z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú do „Airbnb biznisu“ ísť. Je to totiž cesta, ako spoznávať iné kultúry bez toho, aby si opustil hranice svojho mesta. Podľa Jána je drvivá väčšina jeho hostí veľmi milá a každé jedno stretnutie mu prinesie niečo nové. Či už sa s nimi stretne na pár minút a zistí niečo nové o ich krajine, alebo s nimi zájde do centra na pivo. Vždy sa však nájdu takí, ktorí sú nespokojní, aj keď sa pre nich človek „ide rozkrájať“.

Ak je teda pre teba finančná stránka nepodstatná, určite ťa zaujme práve tento faktor Airbnb. Multikultúrne mesto si môžeš spraviť aj vo svojej vlastnej obývačke. Je o tiež skvelý spôsob, ako sa kreatívne realizovať. Aj v skromnom bývaní môžeš hosťom prichystať „kráľovské“ bývanie a spraviť všetko pre ich komfort. Či už to budú kvety vo váze alebo víno na privítanie. Pri letmom prezretí si portálu je tiež zrejmé, že turisti obľubujú nie veľmi luxusné, ale naopak autentické interiéry, ktoré im povedia niečo o našej krajine. Ani dekoráciami v slovenskom štýle nič nepokazíš.

Foto: grabmyhands.com

Foto: blog.airbnb.com

Foto: urbanadventures.com

Takýto biznis je určite skvelá vec, no nie je pre každého. O tom, či budeš úspešný, rozhoduje okrem polohy bytu napríklad aj tvoja povaha a to, či budeš ako top hostiteľ turistom nápomocný pri kreslení mapiek mesta, či si dáš záležať na čistote a domáckej atmosfére bytu, necháš im na privítanie na stole koláč alebo s nimi skočíš na pivo. Odvďačia sa ti hviezdičkami a referenciami, ktoré prilákajú ďalších a tvoj maličký Airbnb svet bude prekvitať.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech