Slováci budú môcť od 1. júna dovolenkovať v Grécku bez obmedzení, vyjadrila sa grécka vláda

  • Napriek všetkému sa má uvoľňovanie v Grécku dostať do 3. fázy už o 2 týždne
  • To by malo umožniť Slovákom cestovať na dovolenku do Grécka
  • Po návrate by si však (zatiaľ) musel ísť do karantény
grecko
TASR,AP Photo/Petros Giannakouris/unsplash.com: George Prentzas
  • Napriek všetkému sa má uvoľňovanie v Grécku dostať do 3. fázy už o 2 týždne
  • To by malo umožniť Slovákom cestovať na dovolenku do Grécka
  • Po návrate by si však (zatiaľ) musel ísť do karantény

Od 1.júna budú môcť turisti cestovať do Grécka bez obmedzení, potvrdila to grécka vláda pre denník CNN. Znamená to, že na základe uvoľňovania opatrení si budú mnohí tento rok užívať dovolenku na gréckych ostrovoch. Vrátane Slovákov. 

Grécko so svojím plánom obnoviť a posilniť turizmus a ekonomiku krajiny rátalo v tretej uvoľňovacej fáze. Ak sa počet nakazených v krajine stabilizuje, nemal by to byť podľa ich slov žiaden problém.

Všetko však závisí aj od ochoty leteckých spoločností. Pravidelné prepravovanie turistov do dovolenkových destinácií bude v stále silne prítomnej pandemickej situácii náročné. 

Briti sú dôležití

Ak sa však v najbližších týždňoch spustí tretia fáza, ktorá hovorí o naštartovaní turistického ruchu v krajine, za dva týždne bude možné aj takéto cestovanie. 

V Grécku by sa podľa ministra vnútra mali čoskoro spustiť aj vnútrozemské lety a aj medziostrovná preprava osôb. Minulý rok navštívili krajinu celkovo takmer 33 miliónov turistov z celého sveta, potvrdzujú dáta OECD. Z toho až 4 milióny Britov.

Tí teda, pochopiteľne, predstavujú pre grécky turizmus najväčšie príjmy. S ich prítomnosťou by možno dokázali v rámci jednej letnej sezóny aspoň čiastočne zahnať straty, ktoré krajina počas niekoľkých ťažkých mesiacov globálnej pandémie dosiahla. 

Grécko má aktuálne dobré výsledky. Databázy hlásia 2 726 známych prípadov nového koronavírusu so 151 úmrtiami.  

Prvá fáza v pondelok

V Grécku sa začalo s uvoľňovaním pravidiel včera. Nastúpila tak prvá fáza, podľa ktorej sa uvidí, či budú nakazení pribúdať a bude môcť prísť k ďalšiemu uvoľneniu nariadení.

Čo sa týka nových plánov s prijatím turistov, grécky minister cestovného ruchu Harry Theocharis sa vyjadril, že jednoznačne budú musieť byť prijaté dodatočné bezpečnostné opatrenia. Tie budú musieť turisti prísne dodržiavať.

Zahŕňať by mali ochranné rúška, dezinfekciu v hotelových rezortoch aj verených priestoroch, meranie teploty na letiskách a dokumenty potvrdzujúce negatívnu anamnézu COVID-19.

Platiť budú aj dištančné rozostupy. Chceme však naďalej ukazovať ten druh pohostinnosti, ktorou sme typickí a známi,“ povedal pre britský portál Daily Mail. 

Letecká spoločnosť Lufthansa zatiaľ potvrdila, že lety z Frankfurtu do Atén sa budú obnovovať.

Zdroje: fr24news.com, dailymail.co.uk, cnn.com, oecd-library.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK