Slováci by najčastejšie volili Ficov Smer, najviac ale veria Pellegrinimu (Prieskum)

  • Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, zvíťazila by strana Smer-SD
  • Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA
prieskum POLIS pre SITA január 2023
SIU na základe dát POLIS
  • Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, zvíťazila by strana Smer-SD
  • Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA

Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, zvíťazila by strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Vyplýva to z výsledkov telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA v dňoch 28. januára až 1. februára 2023 na vzorke 1 002 respondentov starších ako 18 rokov.

Strana Smer-SD by získala 21 % hlasov, čo zodpovedá 39 mandátom v Národnej rade SR. Druhá by skončila strana Hlas-SD so ziskom 19,4 % a 36 mandátmi. Respondenti odpovedali na otázku: „Keby boli parlamentné voľby tento víkend, ktorú stranu, hnutie, alebo koalíciu by ste volili?“ 

Obsadenie v parlamente

O takmer 10 % menej by získalo Progresívne Slovensko, ktoré by so ziskom 9,5 % hlasov obsadilo 17 kresiel v NR SR. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by volilo 7,2 % respondentov. Tesne za ním skončilo so 7,1 % hnutie Republika. Oba politické subjekty by v parlamente obsadili zhodne po 13 kresiel.

O jedného zástupcu menej by malo v NR SR hnutie Sme rodina, za ktoré by hlasovalo 6,5 % voličov. Do parlamentu by sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie a strana Sloboda a Solidarita (SaS). Obe by mali po 10 poslancov. Pred bránami parlamentu by so ziskom 4,7 % hlasov skončila strana Aliancia. O takmer percento menej by mala Slovenská národná strana (SNS), za ňou by sa umiestnila Dobrá voľba s 3,5 %.

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) by získala 2,3 percenta hlasov. Za ňou sa umiestnili Život – národná strana a strana Za ľudí, ktorej by svoj hlas dalo jedno percento opýtaných. Menej než jedno percento by volilo Maďarské fórum, Národnú koalíciu, hnutie Socialisti.sk i stranu Vlasť. Na voľbách by sa zúčastnilo 56 % voličov. Ďalších 22 % nebolo rozhodnutých a 22 % opýtaných by sa na voľbách rozhodne nezúčastnilo.

Najdôveryhodnejší líder

Najdôveryhodnejším lídrom politickej strany je podľa prieskumu predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Rozhodne alebo skôr mu dôveruje takmer 35 % respondentov, celkovo mu nedôveruje necelých 60 percent z nich. Predseda strany Smer-SD Robert Fico skončil na druhom mieste, dôveru mu celkovo vyjadrilo viac ako 32 % opýtaných. Nedôveruje mu takmer 63 % respondentov.

Za Robertom Ficom skončil predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorému dôveruje necelá štvrtina opýtaných. Najnedôveryhodnejším politikom je podľa účastníkov prieskumu predseda hnutia OĽANO Igor Matovič. Dôveru mu prejavilo necelých 8 %, no nedôveruje mu až 86,4 % opýtaných, pričom rozhodne mu nedôveruje 72,9 %.

Necelých 20 % účastníkov prieskumu rozhodne, alebo skôr dôveruje predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, ktorý sa umiestnil na štvrtej priečke. Za ním nasleduje predseda SaS Richard Sulík, ktorému dôveruje takmer 18 % respondentov.

Necelých 16 % opýtaných dôveruje predsedovi hnutia Republika Milanovi Uhríkovi a 15 % predsedovi strany Život-národná strana Tomášovi Tarabovi. V jeho prípade si ale 19 % respondentov zvolilo odpoveď neviem, u Uhríka to bolo skoro 13 %.

Predsedníčke strany Za ľudí Veronike Remišovej dôveruje celkovo 11,7 % účastníkov prieskumu. Za druhého najnedôveryhodnejšieho politika po Matovičovi označili účastníci prieskumu predsedu ĽSNS Mariána Kotlebu, ktorému dôveruje 9,9 % respondentov, no nedôveru mu vyjadrilo takmer 85 % opýtaných.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá