Slováci chcú Ukrajincom pomôcť. Za deň sa vyzbieralo vyše 200-tisíc eur, môžu využiť bezplatné vlaky

  • Ľudia organizácii Človek v ohrození píšu s ponukami ubytovania, prevozu cez hranice, ale aj materiálnou pomocou
  • Následky vojny budú obrovské a pomoc nekončí dnes. Pomocnú ruku chcú nastavovať dlhodobo
  • Ukrajinci budú mať vlaky zadarmo, informoval o tom Andrej Doležal
ukrajina, kyjev,
SITA/AP Photo/Emilio Morenatti, AP Photo/Anna Szilagyi
  • Ľudia organizácii Človek v ohrození píšu s ponukami ubytovania, prevozu cez hranice, ale aj materiálnou pomocou
  • Následky vojny budú obrovské a pomoc nekončí dnes. Pomocnú ruku chcú nastavovať dlhodobo
  • Ukrajinci budú mať vlaky zadarmo, informoval o tom Andrej Doležal

Za prvý deň od vyhlásenia pomoci pre Ukrajinu sa mimovládnej organizácii Človek v ohrození podarilo získať viac ako 200-tisíc eur. Manažérka komunikácie a PR Človek v ohrození Lenka Kačmárová pre agentúru SITA uviedla, že vlna solidarity medzi Slovákmi je obrovská.

Slováci sú ochotní pomôcť

Priblížila, že ľudia im píšu s ponukami ubytovania, prevozu cez hranice, ale aj materiálnou pomocou. Do dotazníka s dobrovoľníckou pomocou sa im za jeden deň prihlásilo viac ako 1 500 dobrovoľníkov, z nich vyše 500 ponúklo možnosť ubytovania. Kačmárová predpokladá, že prvá pomoc bude využitá už v nasledujúcich dňoch pre ľudí prichádzajúcich na územie Slovenska.

Podotkla však, že následky vojny budú obrovské a pomáhať ľuďom chcú dlhodobo. Na mieste spolupracujú aj s ich sesterskou organizáciou Člověk v tísni a v krajine majú viaceré miestne partnerské organizácie, s ktorými sú intenzívne v kontakte.

Pomáhať chcú priamo na mieste

„Situácia na Ukrajine je, momentálne, deň po rozpútaní vojnového konfliktu, mimoriadne neprehľadná. V tejto chvíli sme sa preto rozhodli sústrediť našu pomoc na Ukrajincov a Ukrajinky, ktorí opustili svoje domovy a prichádzajú na Slovensko. Sme pripravení poskytnúť im humanitárnu pomoc, zabezpečiť jedlo, vodu, lieky a psychosociálnu podporu,“ vysvetlila Kačmárová s tým, že situáciu pozorne sledujú a hneď, ako to bude možné, sú pripravení pomáhať aj priamo na mieste.

Pripomenula, že na východe Ukrajiny takto pomáhajú najzraniteľnejším skupinám ľudí od roku 2014. V Doneckej a Luhanskej oblasti rekonštruovali triedy aj domy, opravovali zničené potrubia a zabezpečovali nepretržitý prístup k čistej vode pre nemocnice, školy a domovy pre seniorov.

Tiež pomáhali deťom a rodičom spracovávať psychologické traumy z konfliktu. Dôchodcom na východe krajiny, ktorí si nemohli dovoliť zakúpiť palivo na kúrenie, nakúpili 53 ton drevených brikiet, teplé oblečenie a deky.

Aktualizované 15:30: 

Ukrajinci budú mať vlaky zadarmo

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal dnes prostredníctvom sociálnej siete Facebook informoval, že vydal pokyn pre ZSSK, aby zriadila bezplatnú dopravu pre Ukrajincov. 

Dnes som vydal pokyn ZSSK, aby s okamžitou platnosťou zriadil vo všetkých vlakoch, vrátane vlakov Inter City, bezplatnú prepravu pre občanov Ukrajiny, ktorí sa preukážu platným pasom alebo občianskym preukazom. V povinne miestenkových vlakoch umožní vlakový personál týmto ľuďom prepravu aj bez platnej miestenky,“ napísal presne.

Výzvu adresoval aj Slovákom: „Prosím tiež slovenských občanov, aby prejavili patričnú mieru empatie a pomohli im s orientáciou počas prepravy, vyhľadaním spojov, či voľných miest vo vlakoch.“

Doležal ďalej vyzval samosprávy na Slovensku, aby vo všetkých SAD a MHD pre Ukrajincov zaviedli po vzore ZSSK bezplatnú dopravu. 

Zdroje: SITA, Facebook/ Andrej Doležal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá