Slováci dajú niektorým televíznym staniciam zbohom. Proti ich prítomnosti sa búria komerčné televízie

  • České televízne stanice majú zmiznúť zo slovenských obrazoviek
  • Slovenským kanálom vraj kradnú sledovanosť
  • Zmena by mohla prísť už o pár týždňov
česká televízia
Ilustračná fotografia, TASR/Michal Svítok, Unsplash/Erik Mclean
  • České televízne stanice majú zmiznúť zo slovenských obrazoviek
  • Slovenským kanálom vraj kradnú sledovanosť
  • Zmena by mohla prísť už o pár týždňov

Slováci majú v súčasnosti možnosť pozrieť si v telke kopec kanálov z Českej republiky. „Zhasnutie“ obľúbených televíznych staníc by mohlo prísť už čoskoro a bojujú oňho najmä slovenské kanály, ktorým prítomnosť tých českých údajne ubližuje.

Posledné týždne

O udalosti informoval český portál Lidovky. České televízne stanice by zo slovenských obrazoviek mohli nadobro zmiznúť už o pár týždňov a to z veľkej časti na žiadosť komerčných kanálov ako Joj či Markíza. Tie sa sťažujú, že im Česi kradnú sledovanosť a príjem z reklám.

České televízne stanice sa mali pôvodne vytratiť zo Slovenska už dnes, no napokon sa termín posunul. Portál ďalej pripomína, že zo Slovenska už pred pár rokmi odišla stanica Nova. Stalo sa tak v roku 2017.

V súčasnosti sa však očakáva, že z našich obrazoviek zmiznú stanice Prima a dokonca aj verejnoprávna Česká televízia. Ako ďalej dopĺňa portál HNonline, tento stav kritizuje aj český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

„Vysielanie českých televíznych staníc na Slovensku vnímam ako jeden z prostriedkov na upevňovanie výnimočných a vo svete jedinečných česko-slovenských vzťahov. Som presvedčený, že je v záujme rozvoja našich vzťahov, aby toto vysielanie bolo zachované,“ vyjadril sa.

Slováci zatiaľ české televízne stanice pozerať naďalej. Jedinou výnimkou sú zákazníci operátora Orange TV, ktorý české kanály odstránil z ponuky už vo februári.

Máme spoločnú históriu

Len pred menej ako pred mesiacom pritom verejnoprávne televízie ako v Česku, tak aj na Slovensku oslavovali 70. výročie spustenia vysielania Československej televízie.

História televízneho vysielania v bývalom Československu sa datuje od prvého skúšobného vysielania. Začalo sa 1. mája 1953 zo Štúdia Praha v Meštianskej besede z vysielača Tesly Hloubětín na Petřínkej rozhľadni.

Diváci si mohli pozrieť vopred pripravený záznam na filmovom páse, pričom úvodné slovo mal Jaroslav Marvan. Po skončení pripraveného programu pokračovalo vysielanie živým vystúpením ďalšieho obľúbeného herca Františka Filipovského. Keďže novo zriadené pražské štúdio bolo súčasťou Československého rozhlasu, vysielanie zabezpečoval rozhlas. Skúšobné vysielanie sa zmenilo na pravidelné 25. februára 1954.

archívny záber
zdroj: TASR/Štefan Petráš

Samostatná Československá televízia (ČST) vznikla 1. decembra 1957, kedy nadobudlo účinnosť vládne nariadenie č. 62/1957 Zb. o novej organizácii rozhlasu a televízie.

Druhý program ČST začal vysielať 10. mája 1970. V tom istom roku, ale ešte pred tým – 14. februára – bol z Vysokých Tatier odvysielaný prvý farebný prenos z Majstrovstiev sveta v lyžovaní. Pravidelné farebné vysielanie začala televízia v Československu vysielať na druhom programe 9. mája 1973.

Na prvom programe sa diváci pravidelného farebného vysielania dočkali presne o dva roky neskôr 9. mája 1975. Prvým riaditeľom Československej televízie bol Karel Kohout, ktorý stál na jej čele v rokoch 1953 až 1958.

Zákon o zrušení Československej televízie prijalo Federálne zhromaždenie 2. decembra 1992. V posledný deň roku 1992 zanikla Československá televízia a s ňou aj prvý federálny televízny program.

Pokračuje súčasný stav

Podľa zistení webu Živé.sk žiadna zo zainteresovaných strán o údajnom pôvodnom dátume vypnutia kanálov (25. 5.) nevedela. Na žiadnych podmienkach vypnutia sa nemali dohodnúť, na trhu má teda ďalej pokračovať súčasný stav, kedy sú české stanice u operátorov dostupné.

Zdroje: Lidovky.cz, HNonline.sk, TASR, Živé

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá