Slováci dajú za víkend v horách aj 1 000 eur, hovorí šéf Sliezskeho domu. Toto sú horúce hity zimnej dovolenky

  • Slováci milujú slovenské hory. Obľúbenou destináciou sú Vysoké a Nízke Tatry
  • Na dovolenkách sa na ceny pozerajú menej, za predĺžený víkend zaplatia aj 1 000 eur
  • Slováci v zime vyhľadávajú adrenalín aj oddych. Toto sú top miesta
Untitled design (54)
Startitup, Sliezsky dom
  • Slováci milujú slovenské hory. Obľúbenou destináciou sú Vysoké a Nízke Tatry
  • Na dovolenkách sa na ceny pozerajú menej, za predĺžený víkend zaplatia aj 1 000 eur
  • Slováci v zime vyhľadávajú adrenalín aj oddych. Toto sú top miesta

Slováci si na dlhšie zimné dovolenky – podobné tým letným – ešte nezvykli. Populárne sú však predĺžené víkendy, ktoré si Slováci doprajú aj niekoľkokrát počas sezóny. Za tie nemajú problém zaplatiť stovky eur.

„Už dlhšie platí, že Slováci sú známi tým, že keď sú na dovolenke, na ceny sa nepozerajú,“ vysvetľuje Peter Andráš, manažér Sliezskeho domu – prémiového horského hotela priamo pod Gerlachovským štítom.

Najobľúbenejšími destináciami Slovákov v zime sú Tatranská Lomnica, Štrbské pleso a Jasná, vysvetľuje v exkluzívnom rozhovore pre Startitup Peter Andráš.

Tatry podľa neho milujú aj zahraniční turisti. „Tešia sa z vecí, voči ktorým majú mnohí Slováci predsudky. Užívajú si to, že si ráno môžu zalyžovať, poobede navštíviť hrad alebo jaskyňu a večer sa okúpať v horúcom prameni,“ dodáva.

ANDRÁŠ
zdroj: Startitup - Slováci milujú zimu v horách. Najviac navštevované sú Vysoké a Nízke Tatry, tvrdí Peter Andráš, manažér Sliezskeho domu.
  • Na dlhé zimné dovolenky Slováci nechodia. Koľko sú však ochotní minúť za víkend?
  • Čo v zime Slováci očakávajú od hotela? 
  • Kam sa v zime oplatí ísť na lyžovačku?
  • Majú Slováci záujem aj o zahraničné lyžiarske destinácie?

Ktoré destinácie počas zimy Slováci vyhľadávajú najčastejšie?

Najviac navštevované sú Vysoké a Nízke Tatry. Vo Vysokých Tatrách sú to Tatranská Lomnica a Štrbské pleso. V Nízkych Tatrách je to Jasná. Do hľadáčika zimných dovolenkárov sa čoraz viac dostávajú aj menšie strediská ako Salamandra resort alebo Bachledova dolina.

Koľko sú Slováci ochotní investovať do zimnej dovolenky?

Je to individuálne, ale Slováci sú známi tým, že ak sú na dovolenke, na ceny sa nepozerajú. Bez problémov za predĺžený víkend v zime minú od 500 až do 1 000 eur. Týždenné zimné dovolenky Slováci ešte nemajú v sebe zakorenené.

SLIEZSKY DOM
zdroj: Sliezsky dom - Týždenne zimné dovolenky Slováci ešte nemajú v sebe zakorenené. Za predĺžený víkend však zaplatia aj tisíc eur.

Čo v zime Slováci očakávajú od ubytovania? Sú pre nich lanovka a svah v tesnej blízkosti prioritou?

Slováci do hotela prichádzajú za oddychom, dobrým jedlom a komfortom. Očakávajú kvalitné služby a prvotriedny servis. Základom sú pre nich čistota izieb, wellness a tešia sa aj someliérskym službám. Rovnako v horách sú pre nich prioritou autentická atmosféra, ktorá v Tatrách rozhodne nechýba.

Na všetky tieto aspekty ašpirujeme práve u nás na Sliezskom dome. U nás sa osvedčili aj rôzne prednášky, napríklad s horskými vodcami.

Sliezsky dom nie je pri svahu ani lanovke. Nemáte problém prilákať ľudí? Pre mnohých je zimná dovolenka symbolom zimných športov.

Práve to je naša výhoda, hosť je mimo centrálneho ruchu strediska a má pocit, že všetky starosti bežného života nechal dole. Sliezsky dom má benefit v tom, že leží na nástupovej trase na Gerlachovský štít a na iné turistické trasy. 

Svahov na lyžovanie je v okolí dosť a zo Sliezskeho domu sa človek priamo do lyžiarskych stredísk dostane za pár minút autom. Na Sliezskom dome si na svoje príde športovec, dobrodruh aj človek, ktorý prišiel len za oddychom.

Veľkým zážitkom pre ľudí je aj samotná cesta na Sliezsky dom. Keďže v zime nie je možný prístup autom, ľudia sú vyvezení skútrom. Vývoz a zvoz majú ubytovaní hostia grátis. Za symbolickú cenu ich však kedykoľvek zvezieme dole a vyvezieme hore.

Sliezsky_dom_v_noci
zdroj: Sliezsky dom - Horský hotel Sliezsky dom je najvyššie položené horské ubytovanie na Slovensku, tesne pod Gerlachovským štítom, vedľa Velického plesa.
Ubytovanie priamo pod najvyšším štítom na Slovensku

Sliezsky dom je najvyššie položený horský hotel s komplexnou vybavenosťou na Slovensku. Nachádza sa priamo pod Gerlachovským štítom, najvyšším štítom Slovenska, v nadmorskej výške 1 670 metrov nad morom.

„Na Sliezskom dome ubytujeme až 125 hostí. Nachádza sa tu aj najvyššie položené wellness centrum,“ ozrejmuje Andráš, manažér Sliezskeho domu s tým, že pri gastronómii dbajú na klasické tradičné jedlá, ktoré sú pripravované netradičným spôsobom.

Prvú budovu zničila lavína

Sliezsky dom začal svoj príbeh písať ešte v roku 1871, keď vznikla prvá kamenná budova. Po troch rokoch pôsobenia ju zničila snehová lavína. 

Horská chata bola obnovená až v roku 1895 a stala sa dejiskom priekopníckych lyžiarskych školení a počas prvej svetovej vojny slúžila ako výcvikové stredisko horských vojenských oddielov. 

Dnes má hotel k dispozícii 44 izieb a jeho exteriér ako aj interiér si zachováva tradičný tatranský štýl. „Výnimočná poloha Sliezskeho domu a komplexnosť služieb je vhodná pre každého, kto hľadá oddych a súkromie mimo tradičných turistických centier,“ konštatuje pre Startitup Andráš.

ZIMA
zdroj: Sliezsky dom - Na dosah Sliezskeho domu sa nachádza Hrebienok, Téryho chata či Zbojnícka chata, kam sa môže človek vybrať na turistiku aj v zime.

Kam by sa mali Slováci vybrať za top lyžovačkou na Slovensku?

Ja som vyrastal v Tatranskej Lomnici, aj preto je pre mňa táto oblasť ideálna na zimnú lyžovačku. Nachádza sa tam najdlhšia lanovka a panuje tam skvelá atmosféra. 

Populárna je tiež Jasná, kde má človek oveľa viac možností. Ide o bezkonkurenčne najväčšie lyžiarske stredisko, no pre mnohých je toto stredisko príliš komerčné. 

Prečo?

Tatry sa rozvíjali prirodzenejším spôsobom, ale Jasná na Chopku ten vývoj skrátila do horizontu pár rokov. Kontroverzná je aj kvôli výstavbe, ktorá sa pod Chopkom buduje.

Výrub lesov a výstavba – je toto správna cesta, ako budovať lyžiarske stredisko v národnom parku?

Podľa môjho názoru to nie je správna cesta, a to najmä z ekologického hľadiska. V určitom momente sa výstavba mala stopnúť. Sme tu na to, aby sme chránili prírodu a nie ju poškodzovali. Vďaka našej prírode sme tak vzácna a navštevovaná krajina a my s ňou nenakladáme sofistikovane.

sliezky_dom_fotky-2
zdroj: Startitup - Obľúbenou lyžiarskou destináciou je pre Slovákov Jasná. Podľa Andráša však na niektorých môže pôsobiť komerčne a preplneno.

Slováci mali kedysi veľký záujem o talianske či rakúske Alpy. Stále to platí?

Rakúske a talianske Alpy sú svetové hory. S Tatrami ich príliš porovnávať nemôžeme. Alpy budú pre Slovákov vždy atraktívne, do Álp chodia celé skupiny Slovákov – vrátane Tatrancov.

Čo také rakúske hory dokážu ponúknuť, čo slovenské nie?

Tie možnosti sú v Alpách neuveriteľné, a to od freeride až po skialpinizmus. Tým aké sú rozľahlé a veľké, dokážu ponúknuť rôznorodosť.

Tatry nevieme rozšíriť a zväčšiť, aby sa vyrovnali Alpám. A navyše nás v rozvoji zabrzdil minulý režim, pred režimom sme patrili k svetovej špičke. 

Treba si uvedomiť, že Tatry sú najmenšie veľhory sveta a to nás robí výnimočných. Nádherné výhľady na každom kroku a autentická vysokohorsko-chatová kultúra je proste unikát.

Dovolím si povedať, že v službách sme sa taktiež posunuli míľovými krokmi vpred. A aktuálne sa snažíme dorovnať tým alpským, kde sme hľadali inšpiráciu, resp. pracovné skúsenosti z Álp sme pretavili doma.  

Švajčiarske Alpy sú pre Slovákov už príliš drahé?

Švajčiarsko je mekka horského turizmu, sú tam ikonické strediská a hotely. Najdrahší hotel na Slovensku je ale vo Švajčiarsku najlacnejším. Samozrejme, výnimky sa nájdu, ale tie ceny sú úplne inde.

Samozrejme, že aj do Švajčiarska chodia Slováci – no určite v menších množstvách ako do Rakúska či Talianska. Neviem ani o tom, že by sa do Švajčiarskych Álp organizovali zimné zájazdy a podobne. 

sliezsky dom_zima
zdroj: Sliezsky dom

Obľubujú slovenské hory aj zahraniční turisti? Líšia sa ich požiadavky od tých našich?

Zahraniční hostia Tatry milujú – skutočne. Navštevujú ich najmä Poliaci, Česi, obyvatelia krajín západnej Európy a Pobaltia. To, čo Slovákom vadí a majú voči tomu predsudky, tak z toho sú oni hotoví.

Sú nadšení, že si ráno zalyžujú, poobede idú navštíviť hrad alebo jaskyňu a večer sa okúpu v horúcom prameni.

Ako sú na tom slovenské oslavy Silvestra? Donovalský štýl ohňostrojov v horských dedinách stále funguje?

Počas Silvestra sa Slováci delia na 2 skupiny ľudí. Jednou sú partie ľudí, ktorí chcú stráviť Silvester izolovane na chatách a podobne. Druhá skupina sú ľudia, ktorí idú do mesta a oslavujú.

My na Sliezskom dome sme zameraní práve na prvú skupinu ľudí. Navštevujú nás partie a rodiny, ktoré u nás zažijú plnohodnotný Silvester s autentickou atmosférou.

Žiadne ohňostroje u nás však nenájdu – sme priamo v horách ako najvyššie položený hotel na Slovensku – a sme aj veľkí odporcovia pyrotechniky. Ľudia to však tolerujú a sú príjemne prekvapení. Prskavky sú v pohode, tie navyše vyzerajú dobre aj na fotkách (smiech).

Pre nás je Silvester v prvom rade pracovná noc – a určite nie štandardná. Pracujeme na tom celý rok, je to highlight pre hostí aj pre nás. Už v auguste presne vieme, ako bude náš Silvester vyzerať.

Tento rok máme pripravený Silvester s názvom v Tichu hôr. To však neznamená, že tam budeme potichu sedieť – pre hostí máme pripraveného jazz-rockového gitaristu, sprievodný program (tanec, hudba a teambuildingové aktivity) a kvalitné originálne menu.

andáš sliezsky domň
zdroj: Sliezsky dom - Tento rok máme pripravený Silvester s názvom v Tichu hôr. To však neznamená, že tam budeme potichu sedieť – pre hostí máme pripraveného jazz-rockového gitaristu, sprievodný program (tanec, hudba a teambuildingové aktivity) a kvalitné originálne menu, uviedol Peter Andráš, manažér Sliezskeho domu.
Kam na výlet v Tatrách?

Gerlachovský štít: Výstup na Gerlach je jedným z najobľúbenejších horolezeckých výstupov, ktoré Vysoké Tatry ponúkajú. Gerlachovský štít je najvyšší vrch nielen Vysokých Tatier, ale aj celých Karpát.

Téryho chata: Téryho chata je najvyššie, celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách. Vznikla už pred 120 rokmi vo výške 2015 metrov v Malej studenej doline. Človek sa k nej dostane pomerne jednoducho zo Starého Smokovca.

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku: Patrí medzi najlákavejšie atrakcie v regióne, ročne ho navštívia státisíce ľudí z celého Slovenska a okolitých krajín. Tohtoročná podoba Tatranského ľadového dómu reflektuje súčasnú situáciu vo svete. Je tvorený troma základnými témami – bolesť, odvaha a mier.

Zbojnícka chata: Zbojnícka chata sa nachádza vo Veľkej Studenej doline, ktorú ohraničujú Slavkovský štít, Východná Vysoká, Svišťový štít, Javorový štít, Široká veža, Prostredný hrot a priľahlé hrebene. Ide o dolinu s najväčším počtom plies, je ich tam až 26.

Všetky z týchto miest sú dostupné aj zo Sliezskeho domu – pre zdatných turistov ide podľa Andráša o veľmi zaujímavý zimný zážitok.

Ako hotel vás teda čaká dobrá zimná sezóna? Ostatné hotely majú zimnú prognózu celkom dobrú.

Sliezsky dom je špecifický v tom, že sa nerezervuje veľmi dopredu, čiže neviem to povedať s absolútnou istotou. Ale viem to porovnať s predpandemickou zimou 2019/2020 – a sme na tom približne rovnako, ako vtedy. Čiže veľmi dobre. 

Mnohé hotely robia to isté, čo lyžiarske strediská – určujú ceny podľa sezóny. Noc pred Vianocami stojí 99 €, noc počas jarných prázdnin stojí už 199 €. Nie je takýto model už zastaralý?

Áno, je, a som rád, že sa na to niekto pýta. Je to zastaralý princíp – a o to viac, keď to niekto robí okato a naozaj si vypýta úplne šialenú cenu a doslova robí online aukciu o posledné voľné izby. Nejaký variabilný systém máme aj my v Sliezskom dome, no sú to len minimálne percentá a je úplne bežné, že v top sezóne sú ceny dokonca nižšie oproti plánu.

fotolorincik-25
zdroj: Sliezsky dom - Zahraniční hostia Tatry milujú. Navštevujú ich najmä Poliaci, Češi a hostia z krajín západnej Európy a Pobaltia, tvrdí Andráš.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá