Kedy Slováci dobehnú v platoch vyspelé Európske krajiny? Pri súčasnom tempe rastu to má trvať stovky rokov

  • Odborový zväz vidí dobiehanie európskych krajín ako "beh na dlhé trate".
collage
team-bhp.com / staysure.co.uk
  • Odborový zväz vidí dobiehanie európskych krajín ako "beh na dlhé trate".

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) dala dokopy štatistiky ukazujúce rozdiely medzi priemernými mzdami európskych krajín. Rozdiel medzi nami a „vyspelými“ krajinami ako Švajčiarsko, Nórsko alebo Dánsko je podľa nich taký priepastný, že Slovensko zaradili do skupiny „rozvojových“ krajín Európy.

Pri súčasnom tempe rastu by totiž podľa KOZ trvalo stovky rokov kým dobehneme Nórsko a Dánsko. Švajčiarsko podľa ich výpočtov nedobehneme nikdy. A to ani keby sa súčasné tempo zvyšovania miezd zvýšilo o 10 percent. Zvýšenie tempa o 20% by prinieslo rovnaké platy o 367 rokov.

Priemerný mesačný príjem na Slovensku bol v roku 2015 680,80 eur. Vo Švajčiarsku to bolo 5 822,52 eur. Astronomický rozdiel, však? No tu si treba uvedomiť, že KOZ vo svojich tabuľkách porovnáva nominálne čisté mzdy.

Človek nemusí byť raketový vedec aby si spočítal, že v krajinách s vyššími platmi majú aj vyššie ceny. Jednoduché uvádzanie súm na výplatných páskach rôznych krajín teda neodzrkadľuje naozajstný stav.

Lepším údajom je tzv. kúpyschopnosť obyvateľstva. Tá ukazuje, koľko tovarov a služieb si priemerný obyvateľ môže dovoliť za svoje peniaze. Rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom? 42.25%. Ceny sú u nás totiž všeobecne nižšie o 60-70%.

foto: staysure.co.uk

To už nevyzerá tak nezdolateľne. Cieľom tohto článku je vrhnúť túto diskusiu do trochu iného svetla. Do svetla, v ktorom Slovensko nevyzerá ako Somálsko Európy.

Áno, stovky rokov dobiehania stoviek percent rozdielov je perfektný materiál na senzáciu a pekné titulky. No v Startitup nám ide o motiváciu šikovných ľudí a pozitívny pohľad na rozvoj našej krajiny.

Nepredstierame, že na Slovensku sú veci v poriadku. Práve naopak. Hľadáme veci, ktoré sa dajú zlepšiť. A nájsť ich nie je veľmi ťažké. Slovensko zúfalo potrebuje zlepšiť podnikateľské prostredie a znížiť mieru byrokracie a korupcie. A ak sa už pozeráme na čisté mzdy, pozrime sa aj na to, ako ich zvýšiť redukciou daňového zaťaženia.

foto: iexplore.com

Rozdiel medzi nominálnymi mzdami v podstate nič neznamená. Jediné, čo čísla KOZ dosahujú, je živenie nezaslúženého pocitu Slovenskej malosti a prilievanie oleja do ohňa proti-podnikateľských vášní.  A pritom sú to práve šikovní a ambiciózni podnikatelia, ktorí tu spolu s ďalšími Slovákmi tvoria reálne hodnoty.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá