Slováci kvôli voľbám migrujú späť. Letiská zaznamenali až 70 % nárast príletov, ľudia odkladajú dovolenky

  • Dáta cestovnej spoločnosti ukázali, že nemalé množstvo Slovákov sa vráti na Slovensko odvoliť
  • Svoje dovolenky dokonca presunuli na iné termíny
volby cestovanie
TASR/Daniel Stehlík, Unsplash/Anete Lūsiņa
  • Dáta cestovnej spoločnosti ukázali, že nemalé množstvo Slovákov sa vráti na Slovensko odvoliť
  • Svoje dovolenky dokonca presunuli na iné termíny

Slováci žijúci v zahraničí sa v rámci občianskej angažovanosti vracajú domov, aby sa zúčastnili na volebnom procese, čoho výsledkom je výrazný nárast počtu príletov.

Údaje Pelikan.sk, najväčšieho slovenského predajcu leteniek, odhaľujú pozoruhodný 70 % nárast príletov na slovenské a okolité letiská počas týždňa pred voľbami. Tento trend ostro kontrastuje s pozorovaným poklesom odletov, čo naznačuje kolektívne uprednostňovanie občianskej povinnosti pred dovolenkou v zahraničí v tomto kľúčovom období.

V týždni pred druhým kolom prezidentských volieb sa stovky slovenských občanov vracajú zo zahraničia, pričom prílety na okolité letiská sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zvýšili o 70 %. Po volebnej sobote sa očakáva, že sa počty vrátia do zdanlivého normálu a príletov bude o viac ako 40 % menej, uvádza cestovná kancelária.

Najviac ľudí sa vráti z Londýna

Väčšina Slovákov zo zahraničia prilieta z Londýna, pričom mnohí si vyberajú trasu Praha – Košice, ktorá je dlhodobo obľúbená medzi cestujúcimi z východného Slovenska. Tento týždeň tvoria lety z Prahy polovicu všetkých príletov na košické letisko.

Aj slovenskí dovolenkári si svoje cesty časovo prispôsobujú voľbám, pričom mnohí z nich odkladajú svoje zahraničné cesty až na obdobie po volebnej sobote. V dôsledku toho počet odletov zo slovenských letísk počas volebného týždňa klesol o 30 % v porovnaní s predchádzajúcim týždňom, píše Pelikan.sk.

Záujem o cestovanie po voľbách vzrastie

S koncom volieb sa však slovenskí dovolenkári už pozerajú dopredu na povolebné pobyty. Vyhľadávanie na webovej stránke Pelikán vzrástlo tento týždeň o 20 %, čiastočne vďaka atraktívnym cenám leteniek už od 29 eur za spiatočnú cestu.

Záujem sa čoraz viac obracia na typické letné destinácie v južnej Európe, pričom Mallorca zaznamenala nárast o 70 %. Exotické destinácie zostávajú populárne, vyhľadávanie thajského Bangkoku a Emirátov vzrástlo o 20 % aj začiatkom apríla.

„Necelých 10 % Slovákov odlietajúcich po voľbách sú zahraniční Slováci vracajúci sa domov. Dovolenkári zamieria v týždni po voľbách do top citybreakových destinácií ako Rím, Barcelona, letných destinácií v Španielsku, v ktorých už počas skorej jari panuje dovolenkové počasie. Diaľkovým letom dominuje New York, nasledujú top exotické destinácie Emiráty a thajský Bangkok, ktoré koncom sezóny lákajú na akciové letenky,“ uviedla Katarína Šuchterová z Pelikan.sk.

Zdroj: Pelikan.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá