Slováci majú druhý najväčší prepad predaja áut v Európe. Podľa experta môžu automobilky ponúkať obrovské zľavy

  • Slováci majú druhý najväčší prepad pradaja áut v celej Európskej únii. Pred nami je len Rumunsko
  • S krízou môže prísť veľký výpredaj automobilov
  • Niektorí experti predpokladajú, že ceny áut sa môžu prepadnúť o desiatky percent
  • Doteraz kríza nespôsobila výrazný prepad cien áut, kedže Slováci mohli využiť odklady splátok úverov a nepocítili tak dopady krízy naplno. To sa však môže radikálne zmeniť už ku koncu roka
audi auta vypredaj aut prepad zlavy
Unsplash / Benedikt Geyer, Unsplash / Teddy Österblom
  • Slováci majú druhý najväčší prepad pradaja áut v celej Európskej únii. Pred nami je len Rumunsko
  • S krízou môže prísť veľký výpredaj automobilov
  • Niektorí experti predpokladajú, že ceny áut sa môžu prepadnúť o desiatky percent
  • Doteraz kríza nespôsobila výrazný prepad cien áut, kedže Slováci mohli využiť odklady splátok úverov a nepocítili tak dopady krízy naplno. To sa však môže radikálne zmeniť už ku koncu roka

Spoločnosť JATO Dynamics čerpá dáta z registrov jednotlivých krajín a má prehľad o všetkých predaných modeloch áut v Európe. Z najnovších štatistík, ktoré bližšie priblížil český motoristický portál Autoforum.cz vyplýva, že v auguste bolo v Európe predaných 881 897 áut, čo je o 18 percent menej než v rovnakom období minulého roka.

Za prvých osem mesiacov tak má Únia len 7 247 341 registrácií, čo je o 33 percent menej než minulý rok a predstavuje to najhorší výsledok za posledné desaťročie. 

Slováci majú druhý najväčší prepad v Európe

Zo štatistík spoločnosti JATO Dynamics vyplýva, že Slováci majú druhý najväčší prepad predaja aut v celej Európskej únii. Pred nami je len Rumunsko.

Na našom území sa za august predalo viac ako 6 000 áut, čo činí 38% pokles oproti augustu 2019. Európsky priemer sa drží na vyše 880-tisíc áut, čo stále predstavuje 18% pokles oproti minulému roku.

statistiky, auta
zdroj: JATO Dynamics

Zľavy v dôsledku krízy

S krízou koronavírusu môže prísť veľký výpredaj automobilov. Nielen tých nových, ale aj ojazdených. Niektorí experti predpokladajú, že ceny áut sa môžu prepadnúť o 30-50%. Informuje o tom nemecký Autobild.

Nemecký automobilový expert Ferdinand Dudenhöffer z univerzity v Duisburg-Essene si myslí, že prepad cien bude výrazný aj u čisto nových áut. Zatiaľ hovorí len o tých nemeckých, keďže ich je na skladoch vysoký prebytok kvôli nižšiemu dopytu po nových modeloch v čase krízy.

Výpredaje

Niektoré automobilky začali so zľavami. Šéf autobazáru AUTO PDK pre Startitup prezradil, že ceny by však nemali rapídne klesať predovšetkým v prípade nových automobilov. Aj keď je tu kategória, v ktorej sa budú cenovky hýbať smerom na dol celkom určite. Ide o skladové vozidlá automobiliek.

Skladové vozidlá sa budú zrejme vypredávať s určitými zľavami akonáhle vláda povolí otvorenie prevádzok, ktoré sa orientujú na predaj starších vozidiel,“ myslí si Kurucz. Zlacňovanie cien môže byť spojené s tým, že predajcovia budú chcieť získať investované peniaze späť, aby vedeli pokryť náklady spojené s fungovaním firmy.

Táto situácia bude podľa Kurucza viesť aj k tomu, že predajcovia nebudú nakupovať vozidlá na sklad, pretože nebude istota, že sa automobily predajú.

Stúpajúci trend: Na Slovensku sa začiatkom roka predalo viac ako 500 elektromobilov

Zatiaľ, čo celoplošne registrácií nových automobilov ubúda, elektromobilov na našich cestách je čoraz viac. Na Slovensku sa podľa dostupných údajov predalo od začiatku tohto roka viac ako 500 čisto elektrických vozidiel. Ako vyplýva z informácií zverejnených Zväzom automobilového priemyslu SR, z pohľadu registrácií boli silné najmä letné mesiace, čo podľa všetkého súvisí s poskytovaním štátnych dotácií.

Ich vyplácanie bolo totiž na jar pre koronavírus pozastavené. Dotačný program na podporu kúpy elektromobilov pritom Ministerstvo hospodárstva SR spustilo koncom minulého roka.

Najviac čisto elektrických vozidiel bolo predaných v júli tohto roku, a to 104 kusov. V júni to bolo 78 takýchto vozidiel a v auguste 71. Vo všetkých troch mesiacoch zároveň prekročil podiel čisto elektrických vozidiel v rámci všetkých predaných vozidiel jedno percento.

Situáciu v predchádzajúcich mesiacoch do výraznej miery ovplyvnila aj koronakríza a štátom nariadené zatvorenie predajní. Zatiaľ najslabším mesiacom bol máj, keď registrácie dosiahli 36, v januári to bolo 47 a v apríli o jeden kus viac. V marci sa predalo 59 čisto elektrických vozidiel a vo februári 60.

Zdroje: SITA, JATO Dynamics, Autoforum.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech