Slováci majú jedinečnú príležitosť, domy konečne zlacneli. Navrhnúť sa dajú v pár krokoch, výsledok prekvapí

 • Na získanie vysnívanej nehnuteľnosti je najlepší čas, ceny po dlhej dobe klesli
 • Rodinný dom v prímestskej časti alebo na vidieku sa dá postaviť už od 200-tisíc
 • Pri použití vhodného materiálu netreba novostavbu ani zatepľovať
wie
Návrh domu sa dá spraviť za menej ako päť minút, Wienerberger, Unsplash
 • Na získanie vysnívanej nehnuteľnosti je najlepší čas, ceny po dlhej dobe klesli
 • Rodinný dom v prímestskej časti alebo na vidieku sa dá postaviť už od 200-tisíc
 • Pri použití vhodného materiálu netreba novostavbu ani zatepľovať

Slovensko aktuálne zažíva pokles cien nehnuteľností na bývanie. V druhom kvartáli tohto roka prvýkrát zlacneli. Ide o prvý pokles po deviatich rokoch. Národná banka Slovenska hovorí o prepade na úrovni 6,5 %.

Slovákom sa tak otvárajú nové možnosti a čoraz viac z nich si môže robiť zálusk aj na rodinné domy, ktoré sú vo všeobecnosti dostupnejšie než byty.

Rodinný dom, či už v meste alebo na vidieku, má množstvo výhod. V prvom rade je to väčšie súkromie, viac miesta alebo záhrada, ktorá môže byť ako okrasná, tak aj úžitková.

Navrhnúť si základný dizajn domu a jeho blízkeho okolia, ktorý potom architektovi a projektantovi priblíži naše predstavy, je jednoduchšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. 

Cena domu v reálnom čase aj s materiálmi

Ľudia, ktorí by chceli rodinný dom, majú predstavu o tom, ako by mal vyzerať a čím by mal byť vybavený. Náročnejšie je však vyčísliť cenu materiálov či práce a zmestiť sa tak do rozumného rozpočtu.

Startitup pomocou nového konfigurátora Wienerberger pripravil návrhy troch rodinných domov v rôznych štandardoch, a tým aj cenových úrovniach.

1) Klasický dom pre mladú rodinu

Na kľúč: 295-tisíc eur / Svojpomocne: 207-tisíc eur / Úžitková plocha: 88,6 m2

Prvým navrhnutým domom je klasický úsporný dom pre mladú rodinu s dvomi deťmi, ktorá sa rozhodla žiť mimo ruchu veľkomesta. Takéto domy sa dajú nájsť väčšinou na vidieku alebo v prímestských častiach.

Lokalita: Parcela v staršej zástavbe na vidieku alebo prímestskej časti.

Okolie: K pozemku patrí aj záhrada, v ktorej je nadzemný bazén. V rohu záhrady stojí malý záhradný domček s náradím a nechýba ani krytá terasa. Celý pozemok je oplotený. 

Vybavenie a materiál: Dom je prízemný a má zavedený plyn, voda sa ohrieva prostredníctvom plynového kotla a vykuruje sa radiátormi. Vnútri je krb. Na dome sú fotovoltické panely a solárne kolektory na ohrev vody. 

Novostavba pre mladú rodinu by mala byť cenovo dostupná vybavením aj použitými materiálmi, čo sme v konfigurátore vedeli nastaviť. Pri ich správnom výbere už dom netreba zatepľovať, čo šetrí peniaze aj v budúcnosti. 

„S obvodovými stenami z tehál Porotherm T PRofi a Porotherm EKO+ Profi je možné postaviť dom v energetickej triede A0 aj bez dodatočného zateplenia. Kľúčový je výber vhodného stavebného materiálu,“ hovorí Gabriel Szöllösi, produktový manažér spoločnosti Wienerberger pre značku Porotherm.

„Tieto tehly majú totiž výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sú vhodné pre jednovrstvové obvodové murivo aj bez zateplenia. Jednovrstvové murivo má svoje výhody: menej pracovných operácií, rýchlejšia výstavba, menšie riziko realizačných chýb a dlhá životnosť bez potreby údržby alebo obnovy,“ zdôrazňuje Szöllösi.

rio-perspektiva-04 – kópia
zdroj: Wienerberger - Novostavby už netreba zatepľovať. Pri stavbe domu stačí vybrať správny materiál.

rio-perspektiva-06 – kópia
zdroj: Wienerberger - V konfigurátore sa dá navoliť si použitý materiál aj okolie domu.

Spoločnosť Wienerberger má na Slovensku viac ako 30-ročnú históriu. Firma má v portfóliu najdôležitejšie materiály, ktoré sú potrebné na hrubú stavbu od základov až po strechu.

Nosným prvkom je v súčasnosti tehlový stavebný systém s obchodným názvom Porotherm.

Ide o tehly pre obvodové steny s vysokým tepelným odporom, tehly pre vnútorné nosné steny a nenosné priečky. Dôležitými prvkami systému sú keramické preklady a stropy. Celý systém dopĺňajú malty a omietky Porotherm.

Zistiť o konfigurátore Wienerberger viac →

Vyjadri svoj názor v ankete:

Aký typ domu je tvoj vysnívaný?

2) Rodinný dom v mestskej radovej zástavbe alebo okolí 

Na kľúč: 429-tisíc eur / Svojpomocne: 301-tisíc eur / Úžitková plocha: 119 m2

Druhý dom, ktorý sme v konfigurátore navrhli, stojí v radovej zástavbe v novovybudovanej lokalite.

Lokalita: Novovybudovaná radová zástavba v meste alebo v prímestských častiach. Celkovú cenu domu ovplyvňuje aj to, či je postavený na rovine alebo na svahu. Ak je na svahu, je vhodné ho podpivničiť. 

Okolie: Mestské nehnuteľnosti majú typicky menšiu záhradu, v ktorej je zvyčajne bazén a tiež malý záhradný domček. V konfigurátore sme vybrali aj terasu, ktorá je prekrytá drevenou pergolou. Súčasťou domu je aj garáž. Na polievanie záhrady sme v konfigurátore nastavili aj úsporu vody.

„Celkový dojem z novostavby dotvárajú, okrem iného, aj plot, príjazdová cesta či iné spevnené plochy. Sme veľmi radi, že aj tieto produkty značky Semmelrock sú súčasťou konfigurátora a pomôžu tak zákazníkovi vytvoriť si svoju predstavu pod jednou strechou.

Aby sme čo najviac vyhoveli potrebám našich zákazníkov, okrem sortimentu, ktorý konfigurátor ponúka, dávame do pozornosti aj ostatné produkty značky Semmelrock. Svojou kvalitou, nosnosťou a odolnosťou spĺňajú nielen funkčnú, ale aj estetickú stránku.

Podrobnejšie informácie sú na našej webstránke, na ktorej sa dá využiť aj bezplatná služba grafického návrhu,“ hovorí brand manažérka značky Semmelrock Lucia Trčanová.

Vybavenie a materiál: Rovnako aj pri tomto dome sme v konfigurátore vybrali pre obvodové steny tehly Porotherm, ktoré nie je potrebné zatepľovať. Do domu sme pridali základné smart technológie, podlahové kúrenie a klimatizáciu. Zdrojom energie je elektrina.

roma-perspektiva-01 – kópia
zdroj: Wienerberger - Typický rodinný dom v mestskej zástavbe má menšiu záhradu.
RD1 – radová zástavba –
zdroj: Wienerberger - Konfigurátor ukáže výslednú cenu nehnuteľnosti aj s použitými materiálmi.
Návrh domu v šiestich krokoch
 • Lokalita: Výber lokality, v ktorej bude dom postavený.
 • Domácnosť: Výber počtu izieb a štandardu bývania.
 • Architektúra: Výber vzhľadu domu a garáže.
 • Konštrukcia: Výber materiálu a technických riešení podľa úrovne.
 • Technika: Výber systému vykurovania, klimatizácie či solárnej energie.
 • Okolie domu: Výber vybavenia záhrady od bazénu po detské ihrisko a oplotenie domu.

Výsledkom je aj výstupný projekt vo formáte PDF, ktorý obsahuje dôležité informácie pre architekta alebo projektanta.

Ako funguje konfigurátor Wienerberger →

3) Luxusná vila pre náročných

Na kľúč: 704-tisíc eur / Svojpomocne: 493-tisíc eur / Úžitková plocha: 204,1 m2

Tretím domom je luxusná vila, akú je možné vidieť na bratislavskom Slavíne alebo v iných mestských štvrtiach.

Lokalita: Parcela v staršej zástavbe alebo novovybudovaná luxusná štvrť. Pozemok je oplotený dreveným plotom pre väčšie zachovanie súkromia.

Okolie: Vila má rozľahlý pozemok, na ktorom sa nachádza veľký bazén s veľkým záhradným domčekom. Súčasťou domu je aj garáž, ale zvolili sme aj kryté státie vonku na pozemku. Terasa je prekrytá hliníkovou pergolou, ktorá je odolnejšia voči zmenám počasia.

Vybavenie a materiál: Poschodový dom, v ktorom sú tri izby, obývačka, dve kúpeľne, pracovňa a šatník. V konfigurátore sme vybrali vybavenie, ktoré je najlepšie na trhu. Na oknách sú slnolamy a v dome je nainštalovaná aj vzduchotechnika pre nútené vetranie s rekuperáciou. V dome sú aj centrálny vysávač a zabezpečovací systém.

koncept-perspektiva-03 – kópia
zdroj: Wienerberger - Luxusná vila je poschodová a má veľký pozemok s bazénom.

koncept-perspektiva-01 – kópia
zdroj: Wienerberger - Zobrazenie ceny navrhnutej nehnuteľnosti aj s použitými materiálmi uľahčí plánovanie rozpočtu.

Priamo v konfigurátore Wienerberger sa dajú zvoliť základné materiály, z ktorých je dom postavený, vrátane strešnej konštrukcie a krytiny, ako aj výplne otvorov. Dá sa ísť aj do takých detailov, ako je výber interiérových a exteriérových dverí. 

„Konfigurátor pracuje s rôznymi Tondach produktmi, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a cenou. Škridla v prírodnom prevedení je síce cenovo výhodnejšia ako glazovaná škridla, ale glazúra zabraňuje usadzovaniu rôznych nečistôt a svojím lesklým povrchom dodáva streche nádych luxusu.

Pri výbere strešnej krytiny nesmieme pozerať iba na prvotnú investíciu. Keramická škridla má jedinečné vlastnosti, ako sú farebná stálosť, vysoká odolnosť voči extrémnym poveternostným vplyvom a bezúdržbovosť.

Vyššia investícia v počiatku sa nám tak mnohonásobne vráti počas celej doby životnosti krytiny. Najdôležitejšou časťou stavby je strecha, a preto sa rozhodne neoplatí na nej šetriť,“ vysvetlil Michal Dobrovodský, produktový manažér značky Tondach.

Výstavba rodinného domu si vyžaduje čas aj peniaze. Konfigurátor Wienerberger má slúžiť ako pomôcka pri plánovaní rozpočtu.

Po zvolení konkrétnych materiálových a konštrukčných riešení konfigurátor vypočíta orientačnú výslednú cenu, vďaka čomu sa dá výstavba lepšie naplánovať. 

Zdroj: NBS, TASR, Štatistický úrad

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá