Slováci majú prsty v najvyššej budove u našich susedov. Dychberúci výhľad z mrakodrapu si budeš môcť užiť aj ty

  • V Ostrave vyrastie budova, ktorá sa okamžite stane dominantou celého mesta
  • Za vežou, ktorá bude najvyššou budovou Česka, stojí česko-slovenský tím
Ostrava Tower
Chybik+Kristof
  • V Ostrave vyrastie budova, ktorá sa okamžite stane dominantou celého mesta
  • Za vežou, ktorá bude najvyššou budovou Česka, stojí česko-slovenský tím

České mesto Ostrava je známe svojou industriálnou minulosťou a na ňu bude nadväzovať aj nová multifunkčná výšková stavba, za ktorou stojí česko-slovenský kolektív.

Architekti zo štúdia Chybík + Krištof predstavili projekt, ktorý vyrastie na hranici mestského centra Ostravy a vytvorí tak malé mesto v meste. Prinesie so sebou nové bývanie, kancelárske priestory, obchody, služby a verejnú vyhliadku. Najvyššie podlažia sa totiž otvoria širokej verejnosti.

Tvar veže Ostrava Tower vychádza z urbanistickej situácie a architektonického industriálneho štýlu mesta. Dolná časť reaguje na štruktúru mestskej zástavby, no tá vrchná sa stane akýmsi majákom pri vstupe do centra mesta. 

Mrakodrap bude vysoký 235 metrov a stane sa živou súčasťou mesta. Zaujímavosťou je, že pôjde aj o najvyššiu budovu v celej Českej republike. Ako uvádzajú autori, využijú zvyšný priestor v lokalite niekdajšej továrne.

zdroj: Chybik+Kristof

„Našim cieľom bolo navrátiť do štruktúry mesta pozemok, ktorý je dnes odstrihnutý dopravnými stavbami. Chceli sme minimalizovať dopad mostných konštrukcií a stavajúcich bariér a opäť prepojiť verejný priestor,“ hovoria architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof.

S luxusnými apartmánmi na najvyšších podlažiach nerátaj

Mrakodrap bude postavený v blízkosti historického jadra mesta a práve tým chcú architekti pozdvihnúť, zabývať a zaktivovať v súčasnosti komplikovanú lokalitu. Bývanie zaberie dve tretiny budovy. 

„Množstvo ľudí, ktorí budú budovu využívať celoročne každý deň, je zásadné pre oživenie centra,“ tvrdia autori projektu. Dodávajú, že práve výstavba veží na periférii je premárnenou šancou využitia energie takého zámeru.

zdroj: Chybik+Kristof

V okolí mrakodrapu vyrastie aj množstvo verejných a kultúrnych budov, ako aj dostavba filharmónie, Dom umenia, nová galéria, no aj nové budovy univerzity. „Vízia pre novú post-industriálnu Ostravu nemá v českom ani slovenskom kontexte obdoby,“ konštatujú architekti.

 „Rozsah plánovaných zámerov z verejných prostriedkov, ktorými chce radnica podporiť novú éru svojho mesta, je unikátna,“ dodávajú s tým, že sú nesmierne radi, že práve ich projekt môže túto víziu doplniť a rozvinúť. 

zdroj: Chybik+Kristof

Mrakodrap do mesta priláka ľudí tím, že bude ponúkať hneď viacero funkcií. Kapacita budovy predstavuje približne 2 500 osôb a pozostávať bude z už spomínaných bytov, kancelárií, hotela a obchodov.

Dôležitou súčasťou projektu sú však aj služby, ktoré budú dostupné pre verejnosť. Vo veži bude priestor na wellness aj zábavu, reštaurácie, kongresové centrum alebo verejnú vyhliadku na všetky svetové strany. 

zdroj: Chybik+Kristof

Architekti sa chceli vyhnúť vyhradeniu najvyšších podlaží pre luxusné apartmány, ako to býva zvykom v prípade podobných projektov. „Vrchol ostravského mrakodrapu bude prístupný pre každého. Ľudia si tak budú môcť užiť výhľad na celé mesto a jeho okolie,“ uzatvárajú. 

Zdroj: Chybik+Kristof 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá