Slováci majú v „budúcnosti dopravy“ vážnu konkurenciu. Číňania chcú svoje lietajúce auto dostať na trh už o 3 roky

  • Výrobca elektromobilov spoza čínskeho múru sa rozhodol, že dá hybridom krídla
  • Dve slovenské firmy AeroMobil a AirCar, o ktorých už písali vo svete, majú tak najzávažnejšiu konkurenciu, aká sa doposiaľ objavila
Xpeng HT Aero
HT Aero
  • Výrobca elektromobilov spoza čínskeho múru sa rozhodol, že dá hybridom krídla
  • Dve slovenské firmy AeroMobil a AirCar, o ktorých už písali vo svete, majú tak najzávažnejšiu konkurenciu, aká sa doposiaľ objavila

O čínskom výrobcovi elektromobilov XPeng sme už písali napríklad v súvislosti s faktom, že sa čínske automobilky snažia dostať a ovládnuť európsky trh.

SUV Xpeng G3, luxusný e-crossover Lynk & Co s dojazdom 700 km či mini-elektromobil Zhi Dou, ktorý sa dá kúpiť aj na Slovensku. Zdá sa, že s čínskymi elektromobilmi sa nad Európou trhá vrece a nie je žiadnym tajomstvom, že sa sem snažia dostať ďalšie,“ písali sme na konci minulého roka.

No ambície Číňanov sú ešte väčšie, svoje vozidlá nechcú mať len na cestách po takmer celom svete, ale aj hore na oblohe. Dnes predstavila dcérska firma Xpengu – HT Aero  svoj lietajúci hybrid X2, s vyjadrením, že už o 3 roky (2024) s ním chce oficiálne prísť na trh.

Vozidlo HT Aero bude mať ľahkú konštrukciu a rotor, ktorý sa dá zložiť. To mu umožní jazdiť po cestách a potom lietať, keď roztiahne rotory. Lietajúci automobil bude mať množstvo bezpečnostných prvkov, vrátane padákov,“ zverejnila slová čínskej firmy americká stanica CNBC.

Spoločnosť minulý týždeň získala 500 miliónov dolárov od niekoľkých externých investorov, vrátane významných spoločností rizikového kapitálu. Lietajúce autá si získali veľký záujem zo strany výrobcov automobilov a startupov,“ píše ďalej americká televízia.

Niektorí si v súvislosti s čínskym lietajúcim vozidlom spomenuli aj na Slovákov. „Je však nutné pripomenúť, že HT Aero má svojich konkurentov v srdci Európy. Na Slovensku totiž aktuálne pracujú hneď dve spoločnosti na podobnej koncepcii. Ide o AeroMobil a AirCar, pričom oba podniky chcú svoje vozy dostať do produkcie v priebehu najbližších rokov,“ píše napríklad český Czechcrunch.

Pripomíname, že o lietajúcich autách pod Tatrami informovali či pozitívne sa vyjadrili aj viaceré svetové médiá a odborníci, vrátane britskej štátnej BBC, anglického denníka Evening Standard  či dokonca aj portály spoza oceánu.

Dr. Stephen Wright z Univerzity západného Anglicka pre BBC slovenský unikát popísal ako „vážne cool“ a „nemanželské dieťa Cessny 172 (šikovné lietadielko, pozn. redakcie) a Bugatti Veyron.“

Preteky o to, kto bude mať na trhu prvý lietajúce vozidlo, sú tak po dnešku ešte zaujímavejšie a Slovákom sa za čínskym múrom objavila zatiaľ asi najvážnejšia konkurencia.

Zdroje: archív Startitup, CNBC, CzechCrunch, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie