Slováci môžu bez víz cestovať do vyše 180 krajín sveta, naše pasy patria medzi najsilnejšie

  • Japonsko sa dostalo na prvé miesto rebríčka už tretíkrát za sebou
  • Slovenská republika sa v rebríčku umiestnila na 10. mieste
BeFunky-collage-2
  • Japonsko sa dostalo na prvé miesto rebríčka už tretíkrát za sebou
  • Slovenská republika sa v rebríčku umiestnila na 10. mieste

Ak je niekto vášnivým cestovateľom, potom je preňho tou najlepšou možnosťou vlastniť japonský pas, informuje ČTK. Práve ten umožňuje dostať sa bez víz až do 191 krajín sveta, čo je najvyšší počet spomedzi rebríčka najužitočnejších cestovných dokladov. Ten každoročne zostavuje britská poradenská firma.

Japonsko sa dostalo na prvé miesto rebríčka už tretíkrát za sebou, na druhom mieste ho v tesnom závese nasleduje Singapur, s ktorého pasom sa dá bez víz dostať do 190 krajín. O tretie miesto sa delia Južná Kórea a Nemecko (189 krajín).

„Dominancia ázijských krajín na popredných miestach je jednoznačným argumentom, ktorý je príkladom výhod otvorenej politiky a vzájomne výhodných obchodných dohôd,“ uviedol šéf firmy britskej spoločnosti.

Cestovanie bez víz do vyše 180 krajín sveta

Slovenská republika sa v rebríčku umiestnila na 10. mieste, spolu s Litvou a Maďarskom. Naše pasy tak predbehli aj krajiny, akými sú napríklad Poľsko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Lotyšsko, Estónsko, Island či Cyprus. Kompletný zoznam 181 krajín, do ktorých môžeš vycestovať bez víz nájdeš na tomto odkaze.

1️⃣8️⃣1️⃣ – to je počet destinácií kam sa dostanete so svojím cestovným pasom bez víz ☝️🙂V prestížnom rebríčku Henley…

Gepostet von Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR am Mittwoch, 8. Januar 2020

„Existuje napríklad jednoznačná previazanosť medzi bezvízovým cestovaním a slobodným investovaním … krajiny, ktoré majú vysokú investičné slobodu, majú všeobecne aj silnejšie pasy,“ uviedli politológovia Ugur Altundal a Ömer Zarpli, ktorí dáta o užitočnosti cestovných dokladov analyzovali.

Posledný sa v pasovom rebríčku umiestnil Afganistan, ktorého občania môžu bez víz vycestovať iba do 26 krajín. Do menej ako 40 krajín sa bez víz dostanú taktiež občania Iraku (28), Sýrie (29), Pakistanu (32), Somálska (32), Jemenu (33), Líbyi (37). Nepálu (38), Palestíny (38), Severnej Kórey (39) či Sudánu (39).

Zdroje: ČTK, henleypassportindex.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech