Slováci nakódili revolúciu v pracovných pohovoroch. Systém pre videocally prekonáva Google aj Microsoft

  • Inovatívny slovenský nástroj Skreenbe hrá úplne inú ligu než bežné videocall nástroje
  • Nástroj je dostupný len zopár mesiacov, už teraz ho však využívajú veľké banky či poisťovne
  • Kreatívne HR rozhranie v sebe skrýva šikovné produktívne nástroje, ktoré firmy môžu využiť pri presviedčaní kandidátov
skreenbe
  • Inovatívny slovenský nástroj Skreenbe hrá úplne inú ligu než bežné videocall nástroje
  • Nástroj je dostupný len zopár mesiacov, už teraz ho však využívajú veľké banky či poisťovne
  • Kreatívne HR rozhranie v sebe skrýva šikovné produktívne nástroje, ktoré firmy môžu využiť pri presviedčaní kandidátov

„Sme v situácii, kedy firmy o šikovných ľudí musia bojovať. Dynamika sa vymenila, už dávno tu nie je boj zamestnancov, ktorí sa snažia dostať na pracovnú pozíciu,“ vysvetľuje aktuálne podmienky na pracovnom trhu Filip Gergely, spoluzakladateľ HR nástroja Skreenbe, špecializovaný na online pracovné pohovory.

Práve do online priestoru sa dnes presunula veľká väčšina pracovných pohovorov – a to aj v čase, kedy sú pandemické opatrenia uvoľnené. Prišla doba videohovorov, online callov a telekonferencií, ktorú len tak skoro neopustíme a spôsob prijímania ľudí je už definitívne pretransformovaný.

Väčšina firiem však využíva Microsoft Teams, Zoom či Google Meet – tieto nástroje síce pohovor zvládnu, no nie tak dobre ako Skreenbe, ktoré je na to stvorené. Aj kvôli tomu majú niektoré pohovory chaotický charakter – účastníci si nie sú istí, či ich je počuť, zasekávajú sa a mnohokrát vládne trápny pocit. Pohovor by pritom zároveň mal byť rovnocenný dialóg dvoch strán.

Slovenská aplikácia Skreenbe však osobné pohovory stopercentne nahrádza a firme ponúka napríklad možnosť pracovať s dokumentmi uchádzača, obrandovať virtuálnu miestnosť či dokonca využívať umelú inteligenciu, ktorá v reálnom čase vyhodnocuje emócie uchádzača.

„V prvom rade sa zameriavame na skúsenosť kandidáta a už v prvej sekunde uňho generujeme wow-efekt. Kandidáti často nechápu, ako je možné, že to firmy majú tak dobre pripravené,“ smeje sa Filip Gergely. „Obom stranám to dodáva sebavedomie a buduje sa medzi nimi rovnocennosť a dôvera.“

zdroj: Startitup – CEO úspešného slovenského startupu Skreenbe Filip Gergely.

Pohovory virtuálne

Slovenský startup Skreenbe poskytuje množstvo produktívnych nástrojov, cez ktoré sa dá vytvoriť všetko, čo HR manažér môže potrebovať. Otázky pre uchádzača je napríklad možné nahodiť priamo do aplikácie a v reálnom čase si k nim písať poznámky či hviezdičkami hodnotiť kvalitu odpovede.

Ak napríklad uchádzač nemá jasnú predstavu o inováciách, ktoré by do spoločnosti priniesol, firma si k nemu môže poznačiť, že v tejto otázke ich nepresvedčil a dať mu len 3 z 5 hviezdičiek. Pri hiringu je možné aj kolaborovať a v reálnom čase si tak môžu poznačovať informácie aj viacerí kolegovia.

„Celý pohovor uzavriem v reporte, kde subjektívne vyhodnocujem kandidáta v rôznych kategóriách. Vďaka tomu mám unifikovaný report v zložke daného kandidáta a mám ho vždy dostupný a môžem tak kandidáta porovnávať s ostatným. Alebo si to dokonca vyexportujem do CRM systému, ak ho používam,“ opisuje prácu s dátami v Skreenbe Filip Gergely.

zdroj: Startitup – Prehľadný interface nástroja Skreenbe je sústredený na jeden invite link, ktorý stačí uchádzačovi poslať a následne mu prideliť rolu v hovore.

Pri pohovoroch je dostupná aj umelá inteligencia Magic, ktorá v reálnom čase vyhodnocuje emócie uchádzača na základe dát z webkamery. HR manažéri tak napríklad sledujú, či mal uchádzač radosť z platovej ponuky, či na začiatku cítil nervozitu alebo či bol prekvapený, keď sa hovorilo o náplni práce.

Umelá inteligencia dokáže spoľahlivo merať 6 základných emócií – šťastie, prekvapenie, smútok, hnev, znechutenie a strach a HR manažér ju používa v súlade s GDPR a len po súhlase kandidáta.

zdroj: Skreenbe – Sofistikovaná umelá inteligencia rozoznáva 6 základných emócií.

Keď treba ísť na istotu

Skreenbe je nástroj vhodný predovšetkým pre firmy, ktoré potrebujú presvedčiť nedostatkových profesionálov, aby prišli pracovať práve pre nich. Na rozdiel od aplikácií ako Teams, Zoom či Meet nezobrazuje Skreenbe len ostatných ľudí na hovore, no obrazovku rozdeľuje na dve časti. Zatiaľ čo na jednej uchádzač vidí HR manažéra, druhá strana slúži ako dashboard – niečo ako pracovná plocha.

Plochu firmám odporúčame obrandovať vlastnými logami či sloganmi, aby  sa tak podporil employer branding a budovanie vzťahu k značke už na pohovore. Cez dashboard je možné okamžite zdieľať obrázky či dokumenty a nechýba ani chat.

zdroj: Skreenbe – Obrazovka je počas callu rozdelená na dve časti. Jedna slúži na komunikáciu, druhá ako pracovná plocha – napríklad na zapisovanie poznámok či hodnotenie uchádzača.

Rovnako, ako si firma pripravuje otázky pre seba, môže predpripraviť aj tipy na otázky pre uchádzača. Tak sa postará nielen o to, aby sa uchádzač dostal k potrebným informáciám, no vďaka starostlivej príprave môže firma predpripraviť také otázky, na ktoré má pripravené trefné odpovede a tak vo finále ovplyvniť výsledky pohovoru.

Skreenbe ide extra míľu a do svojho prostredia implementovalo aj logické minihry či dokonca vedomostné otázky, ktoré dokážu zmierniť prvotný stres z pracovného pohovoru.

Pri pozíciách, ktoré je mimoriadne náročné obsadiť, rozhodujú maličkosti. Kvalitný interface s množstvom funkcionalít, priamo na doméne firmy a s vopred napísaným scenárom otázok, tak môže hiringovému procesu veľmi pomôcť.

zdroj: Startitup – Firma si môže interface upraviť podľa seba. Okrem loga môže meniť farby či dokonca odporučiť otázky, ktoré sa má uchádzač spýtať.

Potrebujú reálne firmy taký sofistikovaný nástroj?

Podľa Filipa Gergelyho môže Skreenbe významne zavážiť, ak sa kandidát rozhoduje medzi viacerými zamestnávateľmi.  Mikrofirma však často nemá toľko pohovorov, aby v nich potrebovala udržiavať systematický poriadok. Kde je tá hranica, kedy firma potrebuje komplexné HR riešenie?

„Ak má firma 5 až 10 hovorov týždenne, už by mala začínať rozmýšľať o takomto riešení. Ak niekto volá s toľkými ľuďmi týždenne a píše si poznámky maximálne na papier, prichádza o obrovský potenciál a už si nepamätá, aký dojem spravil uchádzač, ktorý bol na pohovore predvčerom,“ vysvetľuje Filip Gergely.

Malé firmy majú podľa Filipa Gergelyho obrovský problém robiť kvalitné HR – netušia, ako na to. Napríklad firmy s 25 zamestnancami ešte nemajú HR manažéra, no Skreenbe ho čiastočne nahrádza a pohovory tak profesionalizuje. Skreenbe ku koncu roka plánuje aj špecializované riešenie pre malé a stredné podniky, tie zatiaľ môžu využívať verziu zadarmo.

zdroj: Skreenbe – Šikovný dashboard umožňuje prakticky čokoľvek. Napríklad aj hodnotenie uchádzača či kolaboráciu viacerých HR manažérov naraz.

Slovenskú inováciu už používajú v Európe

Filip Gergely sa HR z technického hľadiska venuje už 10 rokov. „Tiež sme robili videopohovory cez bežné nástroje, zážitok uchádzača však nebol dobrý,“ spomína Filip Gergely. „Stále sa bojíš, či ťa je počuť, píšeš si pritom veci do inej aplikácie a je v tom bordel, pôsobí to neuveriteľne neprofesionálne. Dnes firmy musia bojovať o každého uchádzača a toto si nemôžu dovoliť.

Filipovi Gergelymu v klasických appkách chýbali aj reporty či iné nástroje, ktoré by prácu s uchádzačmi zefektívnili. Dáta z jednotlivých pohovorov sa navzájom ťažko porovnávali. 

Keďže mal súčasný CEO už s HR odvetvím skúsenosti, klientov sa jednoducho pýtal, čo by potrebovali. Po niekoľkých pokusoch vzniklo v januári tohto roka Skreenbe, ktoré už medzi časom začali používať prestížne firmy ako veľké banky či poisťovne – teda korporáty, ktoré poriadok v kvantách pohovorov udržiavajú práve vďaka inovatívnemu slovenskému riešeniu.

Podľa Filipa Gergelyho sú ťažkosti s hiringom jedným z hlavných faktorov, ktorý dnes firmy brzdí v raste. „Celý segment narástol o 60 %. Po covide to však zostane rovnaké, pandémia digitálnu transformáciu len urýchlila. Nikto už nebude zamestnancov prijímať tak, ako v roku 2019,“ uzatvára CEO Filip Gergely. Kreatívne digitálne riešenia ako Skreenbe tak bude v najbližších mesiacoch adoptovať čoraz viac firiem.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá