Slováci nakupujú za trojnásobok ceny tovaru, obchody vraj dvíhajú ceny potravín a falšujú pôvod. Tie to popierajú

  • Ceny potravín v obchode stúpajú aj napriek tomu, že reťazce tovar kupujú za nezmenené ceny
  • Podľa predajcov sú na vine náklady za potravinové obaly
  • Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska tvrdí, že mnohé reťazce dokonca predávajú zahraničné potraviny ako slovenské
potraviny
TASR/AP/Natacha Pisarenko
  • Ceny potravín v obchode stúpajú aj napriek tomu, že reťazce tovar kupujú za nezmenené ceny
  • Podľa predajcov sú na vine náklady za potravinové obaly
  • Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska tvrdí, že mnohé reťazce dokonca predávajú zahraničné potraviny ako slovenské

Cena potravín závratne stúpa aj napriek tomu, že ich obchodné reťazce skupujú za nezmenené ceny. Podľa predsedníčky Agrárnej komory Slovenska (AKS) Heleny Patasiovej Slováci v obchode platia trojnásobok ceny, ktorú zaplatia reťazce svojim dodávateľom.

O náraste cien potravín informoval portál Dnes24 ešte pred pandémiou vo februári 2020. Situácia sa však značne vyhrotila. 

Výkupná cena 17 centov, predajná cena 65 centov

K momentálnemu zdražovaniu potravín sa vyjadrili najmä slovenskí poľnohospodári a pestovatelia, ktorí tvrdia, že výkupné ceny produktov sú nízke. Dodávatelia podľa Patasiovej vykupujú zväzok reďkovky napríklad za 17 centov, pričom v obchode stojí 65 centov.

Výrazne vyššie sú aj ceny mäsa. Podľa Patasiovej hovädzinu vykupujú kilo za 1,60 eura, a keď sa pozrieš, koľko stojí len polievková zmes, čo je kúsok mäsa a kosti, tak to stojí 6,50 eura.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) nárast cien odôvodňuje pohyblivým dopytom. Okrem toho komora dodala, že veľkopestovatelia údajne nemajú problém s obchodnými reťazcami. Faktom však stále zostáva, že kým sa výkupné ceny potravín na Slovensku znižujú, predajné ceny v obchodom neustále rastú. 

Obchodné reťazce sa obhajujú nákladmi za potravinové obaly

Predsedníčka AKS ďalej vysvetlila, že dodávatelia musia platiť za obaly, do ktorých prebaľujú zeleninu. V opačnom prípade by od nich tovar obchodné reťazce neprebrali.

potraviny
zdroj: AP Photo/Francisco Seco via TASR

„Môžu dodávať len vtedy, keď prebalia tovar do obalov „debničiek“, ktoré poskytuje reťazec. Napríklad 20 zväzkov cibule do takej kartónovej krabice, za ktorú musia platiť 50 centov ako zálohu,“ dodala Patasiová.

Agrárna komora Slovenska priznala, že náklady spojené s potravinovými obalmi sú skutočným problémom. Obchodné reťazce totiž odmietajú vykupovať tovar, obzvlášť zeleninu, ktorý nie je umiestnený v špeciálnom nimi dodanom obale alebo debničke. „Reťazce tvrdia, že tým ochraňujú životné prostredie, ale to vôbec nie je pravda. Nájom platia výrobcovia za debničku, ktorá sa vyhadzuje,“ povedala šéfka AKS.

Proti týmto slovám sa bráni Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO). „Žiaden člen Slovenskej aliancie moderného obchodu takéto praktiky nepoužíva, keďže by to bolo úmyselné klamanie spotrebiteľa, čo je v rozpore so zákonom,“ pre agentúru SITA objasnil predseda SAMO Martin Krajčovič. Podľa jeho slov cenotvorba osobitou záležitosťou každého obchodníka.

Nie je slovenská potravina, ako slovenská potravina

Napriek tomu, že slovenské potraviny a výrobky sú v mnohých obchodných reťazcoch drahšie ako dovezený tovar, niektoré reťazce falšovali pôvod potravín a zahraničný tovar predávali ako slovenský. Uviedla to Patasiová a dodala, že sa to malo diať ešte na začiatku korokrízy. Týkalo sa najmä zeleniny a šalátu dovezeného z talianskej Lombardie či Poľska.

SPPK túto informáciu okamžite poprelo. Veľkopestovateľ zeleniny a člen predstavenstva SPPK Juraj Mačaj vysvetlil, že takáto praktika by mohla ublížiť väčším i menším reťazcom. „Niektoré veľkoobchodné firmy možno niekedy popri iných tovaroch ponúkajú aj prebaľovaný tovar, na ktorom figuruje slovenský pôvod,“ skonštatoval napokon Mačaj.

Zároveň navrhuje riešenie spočívajúce v dobrom systéme registrov o pestovateľoch a ich výrobkoch. Okrem toho by podľa Mačaja mohlo byť efektívne vybudovanie laboratória na testovanie pôvodu potravín. 

Zdroje: SITA, Dnes24

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech