Slováci natočili video Islandu, aké nemá v našej krajine obdobu. Pocítili, aká je táto krajina drsná

  • Island je fascinujúcou krajinou, ktorá rok čo rok láka aj čoraz viac dobrodruhov
  • Vybrala sa sem aj skupina mladých talentovaných Slovákov, ktorí krásu tohto unikátneho kusu zeme zachytili na videu
Dominik Belica/ Instagram/@_dominikphoto_
  • Island je fascinujúcou krajinou, ktorá rok čo rok láka aj čoraz viac dobrodruhov
  • Vybrala sa sem aj skupina mladých talentovaných Slovákov, ktorí krásu tohto unikátneho kusu zeme zachytili na videu

Toto video je iné ako väčšina cestovateľských snímok, ktoré si už zrejme z tejto krajiny videl a dokonca nesie aj hlbšie posolstvo.

„Na Island sme sa vybrali s jasným cieľom, priniesť na Slovensko dych vyrážajúce zábery, z ktorých neskôr vytvoríme video v štýle, ktorý na Slovensku nie je vôbec rozšírený. Island je úžasný v tom, že tu nájdeme na pár kilometroch absolútne rôzne druhy krajiny – ľadovce, sopečné polia, čierne pláže, vodopády, hory a divoké zvieratá. Očarila nás divokosť tejto krajiny, jej rôznorodosť a neskutočné scenérie, ktoré sa naskytajú, keď ňou prechádzame,“ opisuje pre Startitup  fotograf a kameraman Dominik Belica, ktorého tvorbu nájdeš aj na Instagrame.

zdroj: Dominik Belica

Kvarteto kamarátov stál tento výlet približne 550 eur na osobu. Táto suma sa však podľa slov Dominika môže líšiť podľa náročnosti daných cestovateľov. 

„My si na luxuse nepotrpíme, preto sme sa snažili nájsť prijateľné alternatívy či už v ubytovaní, alebo stravovaní. Na Islande sme strávili 11 dní, no ani to zďaleka nestačí na všetky jedinečné krásy, ktoré Island ponúka,“ vysvetľuje Dominik.

Niet pochýb, že Island je krajinou, ktorá dokonale preverí človeka a jeho komfortnú zónu. Mladých cestovateľov však na tejto výprave paradoxne najviac prekvapili naozaj zlé cesty. Aj keď vedeli,  že začiatkom zimy tu bolo veľmi veľa snehu a že niektoré cesty boli vyfrézované do tvaru tunela, po príchode neverili vlastným očiam. 

„Island nám dal zacítiť to, prečo je taký drsný. Pri neskutočne silnom nárazovom vetre sa zrazu stala dobrodružnou misiou aj bežná činnosť, akou je natankovať auto, kedy sme sa ledva udržali na nohách. Boli sme radi, že nás počas cestovania nesfúklo z cesty, ako niekoľko áut. Viacerým vodičom, ktorí zapadli alebo sa zošmykli z cesty, sme pomáhali dostať sa späť na cestu,“ hovorí.

Island im však ponúkol aj nespočetné množstvo veľmi silných zážitkov, na ktoré človek len tak ľahko nezabudne. Za zmienku stojí napríklad návšteva ľadových jaskýň, ktoré sa neustále menia a tým sú celkom jedinečné. Fascinujúce bolo aj točenie a fotografovanie sobov a tuleňov či polárna žiara, ktorá sa zjavila hneď za ikonickým kopcom Kirkjufell. To všetko tím Slovákov zažíval s pokorou pred silou prírody, s ktorou sa tu denne stretávali.

Island však neprekvapuje len svojimi prírodnými scenériami. Dominika napríklad zaujalo, že na Islande majú všetci ľudia pripojenie k internetu. Divoké kone, ktoré je možné stretnúť na každom kroku, sú zase svetovým unikátom, dokážu cválať piatimi spôsobmi, kým ostatné kone len štyrmi.

zdroj: Dominik Belica

Mnoho ľudí tiež netuší, že na Islande nie je hmyz a považuje sa za najdrahšiu krajinu v Európe. Reykjavík je zase najsevernejšie položené hlavné mesto na svete, v ktorom podľa mladých cestovateľov človek nemôže vynechať ochutnávku typického Islandského hotdogu.

Späť však k samotnému videu, ktorého tvorba si vyžiadala množstvo času aj energie. Kompletný strih, VFX efekty, sound design a v podstate celú postprodukciu videa riešil študent Michal.

„Postprodukcia, od vymýšľania scenára až po samotný výsledok videa, zabrala približne mesiac čistého času. Islandský priečinok ukazuje 760 videí, a to teda odhadujeme na desiatky hodín videozáznamu,“ hovorí Dominik.

zdroj: Dominik Belica

Tím dobrodruhov má aj pár rád pre všetkých, ktorí sa na Island ešte len chystajú. Základným pravidlom je to, že ak cestuješ v zime, zaobstaraj si SUV s pohonom 4×4 a vhodnými pneumatikami. Veľmi dôležitá je taktiež príprava na naozajstnú zimu. 

„Síce tam nie sú nejaké extra nízke teploty (na Slovensku máme tuhšie zimy), ale vietor dokonale preverí vaše oblečenie. Taktiež ak chcete navštíviť vodopády, ktorých je na Islande naozaj veľa, rátajte s tým, že od nich odídete komplet mokrí – teda nepremokavé oblečenie. Určite posadiť za volant človeka, ktorý má skúsenosti s jazdením na snehu či ľade,“ upozorňuje Dominik.

Dobré je tiež vopred si nájsť čo najviac miest, ktoré chcete počas cesty navštíviť a zistiť ich polohu. Samostatnou kapitolou je potom počasie, ktoré je potrebné neustále sledovať, nakoľko sa veľmi rýchlo mení. V zime sa tiež oplatí sledovať stav ciest.

„Stalo sa nám, že sme uviazli na pol dňa na severe kvôli uzavretým cestám. Našťastie okolo obeda cestu otvorili a my sme mohli pokračovať ďalej. Najdôležitejšie je ale to, aby ste si cestovanie užili a tak ako hovoríme aj vo videu, aby ste hľadali pravé hodnoty (priateľstvo, dobrodružstvo, zážitky, oddych) a aby ste sa vrátili domov ako lepší ľudia,“ povedal.

Tím cestovateľov má v pláne pokračovať v podobnej tvorbe. Prezradili, že ešte predtým ako sa vrhnú do zachytávania krás ďalších zahraničných krajín, by radi skúsili zviditeľniť aj našu krajinu. „Myslíme si, že častokrát zabúdame na bohatstvo, ktoré máme tu doma,“ dodáva Dominik.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech