Slováci nechceli čakať na štát, predstavujú projekt, o ktorom by mal vedieť každý turista v našej krajine

  • Ochranár Erik Baláž s jeho tímom pripravuje pre ľudí aplikáciu, aká v našej krajine nemá obdobu
  • Počas turistiky slovenskou prírodou ti poslúži ako osobný sprievodca
  • Za krátky čas na projekt s názvom Lesmír ľudia prispeli viac ako 5-tisíc eur
les, tatry
TASR/Roman Hanc, Oliver Ondráš
  • Ochranár Erik Baláž s jeho tímom pripravuje pre ľudí aplikáciu, aká v našej krajine nemá obdobu
  • Počas turistiky slovenskou prírodou ti poslúži ako osobný sprievodca
  • Za krátky čas na projekt s názvom Lesmír ľudia prispeli viac ako 5-tisíc eur

Ochranár Erik Baláž sa rozhodol upozorniť na skutočnosť, že návštevníkom slovenských národných parkov dlhodobo chýbajú základné informácie. Napríklad vo vyschnutom lese v Tatrách máme pocit katastrofy, pretože nám nik nevysvetlí, že na tomto mieste práve vzniká nový les.

Splnil si sen z detstva a prerobil si starú maringotku. Podnikateľ z mesta tak na dedinu uniká pred zhonom a rušným životom

„Vidia suchý strom a nerozumejú, prečo ho ochranári chránia. Nik im nepovedal, že na ňom rastú vzácne lišajníky, v jeho dutinách hniezdia vtáky, alebo že raz na jeho kmeni vyrastú nové stromy. Presne takéto informácie pomáhajú ľuďom chápať prírodu. Ak máte so sebou sprievodcu, výlet v prírode môže mať úplne iný rozmer. Už to nie je len o športovom výkone a pekných výhľadoch, ale o porozumení svetu okolo nás,“ hovorí Baláž.

zdroj: Výhľad z Rysov – najvyšší vrch, z ktorého sa môžete obdivovať Slovensko a Tatry aj bez horského sprievodcu. Foto: František Kekely

V národných parkoch by mali byť podľa odborníkov samozrejmosťou moderné informačné centrá, sprievodcovia, informačné tabule a podobné zdroje informácií, no na Slovensku naozaj často chýbajú. Dôsledkom je skutočnosť, že ako návštevníci nemáme základné informácie o tom, čo vidíme, a kde sa nachádzajú zaujímavé miesta. 

Tím projektu Lesmír sa rozhodol, že nebude čakať, kým takúto službu začne poskytovať štát, a vytvorí mobilnú aplikáciu, ktorá umožní komukoľvek spoznať našu prírodu. 

Projekt beží aj na crowdfundingovej platforme Startlab, kde Lesmír už za prvý deň vyzbieral 37 % z cieľovej sumy, ktorá predstavuje 10-tisíc eur. „Zďaleka ešte nemáme vyhraté, ale vďaka podpore skvelých ľudí sme na správnej ceste. Terénny sprievodca svetom prírody sa môže stať realitou.“

Ako to funguje?

Lesmír je teda mobilná aplikácia, ktorá ťa intuitívne sprevádza prírodou. Nájdeš tu tematické chodníky v prírode, tvorené krátkymi videami, ktoré sú priradené k určitej GPS polohe. Videá sa ti zobrazia až na mieste zastávky chodníka – priamo v teréne. O príchode na zastávku ťa aplikácia upozorní zvukovou notifikáciou.

Výnimočnosť aplikácie tkvie aj v tom, že krajinou ťa prevedie Erik Baláž, ktorý sa roky venuje divokej prírode, nakrúca tu oceňované dokumenty a je známy tým, že dokáže aj komplikované veci podať zrozumiteľne.

Základom je, že informácie dostaneš priamo na mieste. Jedna vec je totižto pozrieť si video o vzniku Štrbského plesa doma za počítačom a niečo celkom iné je stáť na jeho brehu a priamo tam sa dozvedieť, že balvany, o ktoré sa opieraš, sem na konci poslednej doby ľadovej priniesol topiaci sa ľadovec, a vďaka tomu tu vzniklo pleso. 

„Všetko, o čom vo videách hovoríme, vám chceme čo najlepšie ilustrovať. Súčasťou videí budú preto okrem exkluzívnych záberov divokých zvierat z dielne Arolla Film aj kreslené animácie, historické snímky, a prelety krajinou.“

V priebehu júna plánuje tím projektu spustiť prvé štyri chodníky:

  • Les očami Tetrova hlucháňa si môžeš pozrieť na túre zo Štrbského na Jamské pleso. Nenáročná trasa vedie jedným z posledných miest Slovenska, kde tento vzácny vták ešte žije.
  • Chodník Po stopách vlkov ťa prevedie teritóriom vlčej svorky v Západných Tatrách. Na tejto trase z Bobroveckej vápenice do Sedla Predúvratie sa dozvieš ako vlky žijú a lovia a prečo sú dôležité pre celý ekosystém.
  • Návrat divočiny môžeš vidieť na vlastné oči v Tichej doline. Je to jedno z mála miest, kde o osude krajiny nerozhoduje človek, ale príroda sama. Uvidíš ako sa po kalamite vyvíja les bez zásahov človeka, kde trávia medvede najviac času, aj na čo je dobré mŕtve drevo. 
  • Živá rieka je chodník o rieke Belá – poslednej živej rieke na Slovensku. Dozvieš sa tu, ako rieka po tisícročia formuje našu krajinu, ako zadržiava vodu a vytvára podmienky pre život mnohých druhov rastlín a živočíchov.

„Naša dlhodobá vízia je vytvoriť chodníky vo všetkých národných parkoch a významných prírodných lokalitách na Slovensku,“ dodávajú.

Zdroje: Lesmír.sk, Startlab

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá