Slováci netušia, koľko peňazí odvádzajú štátu zo svojej mzdy. Až 71 % nevie, koľko platí ich zamestnávateľ (PRIESKUM)

  • Až 71 % opýtaných Slovákov nevedelo odhadnúť, koľko odvádzajú z ich mzdy zamestnávatelia
  • Iba približne tretina vedela, koľko zo svojej mzdy odvádzajú oni sami
peniaze, praca
Ilustračná snímka, Pexels/douglas, henrikas
  • Až 71 % opýtaných Slovákov nevedelo odhadnúť, koľko odvádzajú z ich mzdy zamestnávatelia
  • Iba približne tretina vedela, koľko zo svojej mzdy odvádzajú oni sami

Väčšina ľudí na Slovensku nepozná skutočné náklady zamestnávateľov, ktoré vynaložia na mzdy zamestnancov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), ktorý sa zaoberal znalosťou superhrubej a hrubej mzdy. Až 71 % respondentov náklady zamestnávateľa buď výrazne podcenilo, alebo výrazne nadhodnotilo.

Netušíme, koľko platíme

Zamestnanci podľa INESS nielen nepoznajú odvody platené zamestnávateľom, ale nemajú ani dobrý prehľad o odvodoch, ktoré sa im strhávajú z hrubej mzdy.

Zamestnanci platia odvody z hrubej mzdy vo výške 13,4 %, ale len 36 % respondentov uviedlo správne rozmedzie 10 % až 20 %. Viac ako polovica respondentov si myslí, že zamestnanec platí odvody výrazne vyššie, pätina z nich odhaduje viac ako 30 % sadzby, ktoré prevyšujú skutočné celkové odvodové zaťaženie.

Na otázku, akú výšku dosahujú odvody zamestnanca a zamestnávateľa z hrubej mesačnej mzdy 1 000 eur na zdravotné poistenie, odpovedala v prieskume správne len približne štvrtina opýtaných. Viac ako polovica opýtaných odhadovala výrazne nižšie odvody, ako určuje legislatíva.

Tretina respondentov dokonca považuje hrubú mzdu za celkové mzdové náklady zamestnanca. Zamestnanci na Slovensku preto podľa INESS nepoznajú skutočnú cenu svojej práce a najslabšie informácie majú o odvodoch, ktoré za nich platia do poisťovní zamestnávatelia.

Prieskum potvrdzuje to, s čím sa zamestnávatelia denne stretávajú pri prijímaní nových zamestnancov alebo rozhovoroch o zvyšovaní miezd. Diskusie sa vedú o veličine, ktorá ani jednu stranu nezaujíma. Pre zamestnanca je totiž kľúčový čistý príjem, pre zamestnávateľa zas celková cena práce,“ uviedol v tlačovej správe Ján Solík zo Združenia podnikateľov Slovenska.

Pre neznalosť výšky odvodov podľa neho zamestnanci často požadujú sumu hrubej mzdy, ktorá nezodpovedá ich očakávaniam z hľadiska výšky čistej mzdy.

Prieskum zrealizovala agentúra MNFORCE prostredníctvom online dotazníka na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov. Zber údajov sa uskutočnil koncom marca tohto roka.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá