Slováci podali v zápase s Fínskom hrdinský výkon. Na výhru to, žiaľ, nestačilo

• Odvtedy sme s výnimkou priateľských zápasov ťahali za kratší koniec
  • Slovensko v dnešnom zápase prehralo 2:4
hokej Slovensko
TASR/Martin Baumann

Púť slovenskej hokejovej reprezentácia majstrovstvami sveta vo Fínsku sa skončila vo štvrtkovom štvrťfinále. Zverenci trénera Craiga Ramsayho podľahli domácim Fínom 2:4, aj keď v prvej tretine viedli o dva góly.

Do listiny strelcov sa na slovenskej strane zapísali Adam Sýkora a Pavol Regenda, za Fínov sa dvoma gólmi prezentoval Marko Antilla a po jednom pridali Sakari Manninen aj Saku Mäenalanen.

Títo súperi odohrali 38. vzájomný zápas a zrodila sa v ňom 28. prehra Slovákov, ktorí dosiahli sedem triumfov a tri remízy. Hrozivo vyzerá pohľad na štatistiku na vrcholných podujatiach, slovenskí reprezentanti na nich nezvíťazili už dlhých osemnásť rokov.

Zatiaľ naposledy Fínov zdolali na MS 2004 v Ostrave, odvtedy na MS alebo ZOH zaznamenali štrnástu prehru bez prerušenia.

Tretia tretina

Slováci stratili puk v strednom pásme a v útočnom pásme mohol na hetrik zaútočiť Anttila. Lenže namiesto toho vyzval strelec dnešných dvoch gólov Saku Mäenalanena, ktorý tri desatiny pred záverečnou sirénou skóroval. Asistencia: Marko Anttila, Hannes Björninen.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Druhá tretina

• Strely na bránu – 19:19
  • Vyhrané vhadzovanie – 18:17
  • Trestné minúty – 4:2

V druhej tretine sme podľa očakávania sledovali prevahu Fínska. Jediný gól dal Marko Antilla, ktorý vyrovnal na 2:2. Tento stav tak platil aj pred treťou tretinou. Zápas zostal otvorený a jeho záver sľuboval skvelý hokejový zážitok.

Prvá tretina

• Strely na bránu – 7:12
  • Vyhrané vhadzovanie – 9:8
  • Trestné minúty – 2:0

Prvá tretina priniesla veľmi prekvapivý výsledok. Slováci šli do vedenia v 9. minúte zásluhou Adama Sýkoru, ktorý šikovne tečoval strelu z pravého kruhu. To ale nebolo všetko. Slováci oslavovali znova v 16. minúte, keď skóroval Pavol Regenda.

Fíni sa na konci tretiny predsa len nadýchli ku kontaktnej bránke, o ktorú sa v 19. minúte postaral Marko Antilla. Do šatní sa tak odchádzalo za stavu 1:2 pre Slovákov.

Úvodné zostavy

Fínsko: Säteri (Olkinuora) – Hietanen, Lehtonen, Seppälä, Heiskanen, Friman, Pokka, Ohtamaa, Lindell – Hartikainen, Manninen, Granlund (A) – Sallinen, Filppula (C), Rajala – Lammikko, Pesonen, Armia – Mäenani , Anttila (A). Tréner: Jukka Jalonen

Slovensko: Húska (Tomek) – Čerešňák (A), Fehérváry, Ivan, Nemec, Rosandić, Grman, Gachulinec, Jánošík – Tatar (C), Slafkovský, Krištof (A) – Regenda, Takáč, Roman – Tamáš, Líška, Lantoš – Kollár, Lunter, Sýkora. Tréner: Craig Ramsay Rozhodovali: Fraser Lawrence (USA), Sean MacFarlane (USA) – Jake Davis (USA), Emil Yletyinen (SWE).

zdroj: TASR/Martin Baumann

Česko a Kanada postúpili do semifinále

Do semifinále majstrovstiev sveta v hokeji vo Fínsku sa vo štvrtok popoludní prebojovali výbery Česka a Kanady. Ako prví postúpili Česi, ktorí v Helsinkách zdolali Nemcov 4:1.

Zaslúžil sa o to najmä hviezdny prvý útok v zložení David Pastrňák (1+1), David Krejčí (1+2) a Roman Červenka (1+2), ktorý sa postaral o náskok 3:0 v presilových hrách. Karela Vejmelku prekonal z 22 striel Nemcov iba Moritz Seider v 54. minúte. Philipp Grubauer inkasoval trikrát z 24 striel, keďže štvrtý český gól padol do odkrytej bránky.

Obhajcovia titulu z Kanady prešli cez štvrťfinále na siedmom svetovom šampionáte za sebou. V Tampere prehrávali po dvoch tretinách zápasu proti Švédom 0:3, ale v tretej tretine vyrovnali stav a po necelej minúte predĺženia rozhodol o triumfe javorového listu v presilovej hre Drake Batherson.

Mathew Barzal strelil v 59. minúte gól na 3:3, ktorý bol jeho prvý v 17. dueli na MS v deň svojich 25. narodenín. Z jeho spoluhráčov sa presadili aj Ryan Graves a Pierre-Luc Dubois.

„Tri korunky“ nepostúpili do semifinále na treťom šampionáte za sebou. Ich brankár Linus Ullmark čelil až 42 strelám, v druhej tretine Kanaďania prestrieľali Švédov pomerom 19:1. Na Chrisa Driedgera smerovalo 19 striel za celý duel, prekonali ho William Nylander, Carl Klingberg a Max Friberg.